W centrum uwagi Hiszpania

W centrum uwagi Hiszpania
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-09-24 (10:08)

I pytanie, kiedy zwróci się o pomoc do EBC. Czy dobrowolnie, być może już w tym tygodniu, jak sugerują niektórzy, czy dopiero, kiedy zostanie do tego zmuszona przez rynek? Bardziej prawdopodobne jest to drugie rozwiązanie. Niepewność wokół peryferii strefy euro osłabia złotego. Po korekcyjnym spadku kursy ponownie zwyżkują.

Zespół ekspertów Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Europejskiego Banku Centralnego i Komisji Europejskiej (tzw. Troika), którzy oceniają stan realizacji przez Grecję obietnic będący podstawą uruchomienia kolejnej transzy pomocy, czasowo wstrzymała prace. Eksperci mają ponownie pojawić się w Atenach za około tydzień. Jak poinformował rzecznik KE, przerwa nie jest spowodowana problemami czy złą oceną działań grackiego rządu. Raport Troiki zostanie jednak opublikowany z opóźnieniem, dopiero po wyborach w USA. Administracja amerykańska nie życzy sobie na finiszu kampanii wyborczej żadnych informacji mogących wprowadzać niepokój i zamieszanie na rynkach finansowych. Troika i rząd Grecji rozmawiają na temat wartego 11,5 mld euro pakietu oszczędności, którego przyjęcie ma być warunkiem odblokowania październikowej transzy pożyczek. Międzynarodowi obserwatorzy zaakceptowali oszczędności na 9,5 mld euro, ale 2 mld pozostają wciąż kwestią sporną. Podobno rząd grecki nie chce zgodzić się na wydłużenie wieku emerytalnego do 67 lat, co w krótkim czasie dałoby oszczędność na kwotę 1,1 mld euro. Tymczasem, w reakcji na planowane cięcia następuje pogorszenie nastrojów społecznych. Na środę zaplanowano w Grecji strajk generalny. Niemniej, sytuacja wokół Hellady z dnia na dzień się poprawia. Wszystko wskazuje na to, że dalsze rozmowy przyniosą pozytywne rozstrzygnięcia, dzięki czemu, przynajmniej na jakiś czas, Grecja zniknie z czołówek serwisów informacyjnych.

Znacznie mniej korzystnie wygląda sytuacja, jeśli chodzi o Hiszpanię. Fiaskiem zakończyły się rozmowy premiera M. Rajoya z prezydentem Katalonii A. Masem na temat pogłębienia autonomii regionu. Mas grozi, że rozpisze przedterminowe wybory, po których ogłoszona zostanie niepodległość Katalonii. W piątek przedstawiony zostanie projekt budżetu na 2013 r. oraz pakiet reform gospodarczych. Opublikowane zostaną również wyniki hiszpańskiego sektora bankowego, który ma pokazać, jak dużej pomocy potrzebują tamtejsze banki. Pomimo napiętej sytuacji i piętrzących się problemów, premier Hiszpanii wciąż zwleka ze zwróceniem się o pomoc do EBC, by ten zaczął skupować hiszpańskie obligacje. Spekuluje się, że może to zrobić w tym tygodniu. Według Financial Times, Komisja Europejska wspólnie z hiszpańskim rządem pracują nad planem reform strukturalnych, które miałyby warunkować ewentualną pomoc finansową dla Hiszpanii w ramach programu przygotowanego przez EBC. W naszej oceni, M. Rajoy nie wystąpi o pomoc dopóty, dopóki nie zostanie do tego zmuszony przez kolejną falę wyprzedaży obligacji. Istnieje, więc wciąż realne zagrożenie ponownej eskalacji kryzysu w strefie euro. Uwaga inwestorów z pewnością będzie w najbliższych tygodniach ponownie skupiona wokół Hiszpanii. Odkładanie decyzji o pomocy jest wyłącznie grą na czas. Wcześniej czy później kraj będzie musiał zwrócić się do EBC o pomoc i zaakceptować postawione jej warunki. Zwlekanie z pewnością nie wpływa korzystnie na rynki (i złotego), dlatego optymalnym, z tego punktu widzenia, rozwiązaniem byłoby, by rzeczywiście zwróciła się o pomoc jeszcze przed końcem tego miesiąca.

Z informacji z Polski, pojawiła się w piątek opinia członka Rady Polityki Pieniężnej A. Kaźmierczaka, który uważa, że październik to zbyt wczesny termin na dokonanie obniżek stóp procentowych. Jego zdaniem, dyskusje o ewentualnym cięciu powinny się rozpocząć w listopadzie, kiedy znane będą projekcje NBP. Musimy być absolutnie pewni, że proces dezinflacji jest trwały i nie ma na horyzoncie czynników, które w przyszłości mogłyby zwiększać presję na wzrost cen - uważa. W jego ocenie, decyzja o obniżeniu stóp obarczona jest teraz sporym ryzykiem i nie wolno dopuścić, by została podjęta za wcześnie. Wypowiedź Kaźmierczaka zmniejsza prawdopodobieństwo obniżki stóp na październikowym posiedzeniu RPP. Zaliczany jest on do umiarkowanego skrzydła Rady i może mieć kluczowe znaczenie podczas głosowania wniosków o obniżki. Opinia ta przesuwa nieco układ sił w kierunku rozpoczęcia cyklu łagodzenia polityki pieniężnej w listopadzie. Wówczas, mając wytłumaczenie w postaci, pokazujących zapewne niską ścieżkę inflacji i PKB, projekcji, Rada mogłaby zdecydować się na obniżkę stóp o 50 pkt. bazowych.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

11:46 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

11:46 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

10:16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

09:35 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

09:12 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).