Zielone światło dla RPP

Zielone światło dla RPP
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-09-20 (09:50)

Słaby odczyt produkcji przemysłowej za sierpień daje wystarczające podwody by RPP zaczęła obniżać stopy procentowe. Spodziewam się, że dojdzie to tego już w październiku. Otwartym pozostaje pytanie o skalę cięcia. Na fali wzmożonych oczekiwań na obniżki mocno traci złoty.

W sierpniu dynamika wzrostu produkcji przemysłowej w Polsce była najniższa od blisko 3 lat i wyniosła 0,5 proc. w ujęciu rok do roku. Dane okazały się gorsze od mediany oczekiwań analityków szacujących wzrost na 1,9 proc. (r/r), ale zgodne z naszymi prognozami, że nie przekroczy ona w sierpniu 1,0 proc. (r/r) wobec wzrostu o 4,7 proc. (r/r) miesiąc wcześniej. W porównaniu do lipca br. produkcja przemysłowa zmniejszyła się o 0,8 proc. GUS podał również, że inflacja PPI wyniosła w ubiegłym miesiącu 3,1 proc. (r/r) i 0,1 proc. (m/m). W tym przypadku dane okazały się nieznacznie wyższe od konsensusu, który zakładał spadek inflacji do 3,0 proc. wobec 3,6 proc. (r/r) po korekcie miesiąc wcześniej.

Słabsze dane ze sfery realnej są silnym argumentem przemawiającym za obniżką stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej 3 października br. Wczorajsze raporty GUS powinny przekonać większość w 12-osobowej Radzie, że należy rozpocząć cykl łagodzenia polityki pieniężnej, ponieważ presja na wzrost cen ustępuje, a gospodarka wyraźnie zwalnia. Nieznacznie wyższe od prognoz odczyty inflacji PPI nie zmieniają ogólnego obrazu kształtowania się dynamiki cen w horyzoncie 2-3 kwartałów. Wskazują jedynie, że spadek inflacji CPI może nie być tak wyraźny, jak się dotychczas spodziewano i nie spadnie znacząco poniżej środka zakresu wahań NBP, czyli 2,5 proc. (r/r).

Otwartym pozostaje pytanie o skalę ewentualnego cięcia stóp za 2 tygodnie. Z całą pewnością 3 października głosowany będzie wniosek o 50-punktową obniżkę. Trudno natomiast jednoznacznie przesądzić czy znajdzie się w Radzie większość skłonna poprzeć taki postulat. Niewątpliwie, szanse na to są spore i z każdym dniem wydają się rosnąć. Widać bowiem wyraźnie, że majowa podwyżka oprocentowania była błędna, a bardziej zdecydowany ruch teraz pomógłby zniwelować jej negatywne efekty dla gospodarki. Nie ma pewności czy taką opinię podzielają, jednak członkowie RPP. Jeśli w październiku nie dojdzie do obniżki o 50 pkt. bazowych, w listopadzie oprocentowanie zostanie ponownie obcięte o 25 pkt. Oczekujemy, że do wiosny przyszłego roku stopy procentowe w Polsce spadną o kolejne 50 pkt., główna do poziomu 3,75 proc.

Negatywne sygnały z gospodarki, a co za tym idzie zwiększone oczekiwania na obniżki stóp procentowych negatywnie wpływają na wycenę złotego. W reakcji na publikacje GUS polska waluta osłabiła się o około grosz w stosunku do euro i dolara. Kurs USDPLN powrócił właśnie do poziomu sprzed informacji o ogłoszeniu QE3 przez Fed, a EURPLN jest już wyraźnie powyżej cen z 13 września. Kolejne rozczarowujące dane z gospodarki będą z pewnością wzmagać oczekiwania na obniżki stóp, co odbije się negatywnie na notowaniach złotego. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku walut naszego regionu. Gołębie komentarze członków banków centralnych oraz oczekiwania na cięcia oprocentowania osłabiają od kilku dni czeską koronę, a od dłuższego już czasu węgierskiego forinta.

Wczorajsza decyzja Banku Japonii (BoJ) o rozszerzeniu programu skupu obligacji o 10 bln jenów do 80 bln jenów oraz przedłużeniu terminu jego obowiązywania do końca 2013 r. pozwoliła tylko na chwilowy i bardzo ograniczony wzrost kursu EURUSD. W drugiej części dania rynek ponownie zniżkował. Po Europejskim Banku Centralnym, który zaprezentował projekt wsparcia zadłużonych państw strefy euro poprzez skup obligacji z rynku wtórnego oraz amerykańskiej Rezerwie Federalnej, która uruchomiła QE3, BoJ jest trzecim z kolei, dużym bankiem centralnym, który pogłębia proces łagodzenia polityki pieniężnej by wspierać wzrost gospodarczy. Takiej możliwości nie wyklucza również Bank Anglii. Podczas ostatniego spotkania kilku jego przedstawicieli wskazywało, że być może konieczne będzie rychłe poszerzenie istniejącego programu quantitative easing. Najważniejszym pozostaje, jednak pytanie czy na podobny krok zdecyduje się również, potężny, Ludowy Bank Chin (BoC). Dane płynące z chińskiej gospodarki w większości ostatnio rozczarowują. Systematycznie obniżane są szacunki wzrostu PKB. Nadal niepewna sytuacja panuje, jeśli chodzi o rynek nieruchomości w Państwie Środka. Nie powinno być, więc zaskoczeniem, jeśli któregoś dnia usłyszymy, że również BoC zdecyduje się podjąć dodatkowe działania dostosowawcze nakierowane na wsparcie koniunktury. Dzisiejsze wstępne szacunki kondycji przemysłu (wskaźnik PMI) potwierdzają, że sektor pozostaje w nienajlepszej kondycji. Indeks PMI pozostał we wrześniu poniżej bariery 50 pkt. oddzielającej wzrost od spowolnienia w przemyśle.

Te same odczyty o sytuacji w sektorze przemysłowym opublikowane zostaną również dzisiaj w Europe i USA. Są to bardzo istotne dane makroekonomiczne pokazujące, jak na bieżąco radzi sobie przemysł oraz jakiego poziomu aktywności menadżerowie logistyki oczekują w nadchodzących 6 miesiącach.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).