Oczekiwania na obniżki stóp ważniejsze niż QE3?

Oczekiwania na obniżki stóp ważniejsze niż QE3?
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-09-18 (10:15)

Gdy opadły emocje związane z uruchomieniem QE3 inwestorzy przypomnieli sobie o lokalnych czynnikach istotnych dla wyceny złotego. A te nie są dla polskiej waluty specjalnie korzystne, stąd wczorajsza przecena.

Złoty systematycznie tracił na wartości w stosunku do najważniejszych walut. Kurs EURPLN wzrósł o około 3 grosze osiągając poziom 4,1000, zaś USDPLN zwyżkował z okolic 3,1000 do 3,1350. Tak jak wskazywaliśmy we wczorajszym komentarzu, zachowanie rynku „nieskażone” wpływem publikacji makroekonomicznych może dać wskazówkę na temat tego, jak de facto sytuację, jeśli chodzi o złotego postrzegają najważniejsi gracze i jak w związku z tym, kształtować się mogą notowania w najbliższej przyszłości. Piątkowa sesja, przebiegająca pod wpływem informacji o uruchomieniu trzeciego programu skupu obligacji przez Fed, nie zmieniła znacząco technicznego obrazu rynku, szczególnie na parze euro-złoty. Nadal obowiązuje scenariusz, w którym zamknięcie dnia powyżej przełamanego wcześniej wsparcia na poziomie 4,1000, potwierdzone powrotem powyżej linii krótkoterminowego trendu wzrostowego (obecnie w okolicach 4,1100), wygeneruje silny sygnał zakupu euro. Wczorajsze zamknięcie wypadło na granicy dopuszczalnych wahań. Wiele jednak wskazuje, że piątkowe spadki notowań były pułapką na niedźwiedzie i zostały wykorzystane do akumulacji długich pozycji we wspólnej walucie przez globalnych graczy. Brak choćby krótkotrwałego testowania poziomu ostatnich minimów cenowych (4,0400) wzmacnia wzrostowy obraz kształtowania się cen w przyszłości. Potwierdzają to poranne kwotowania.

Wygląda więc na to, że dla złotego kluczowe znaczenie ponownie nabierają czynniki lokalne. Taki scenariusz potwierdzałaby wczorajsza deprecjacja polskiej waluty przy stabilnym, a w drugiej części dnia rosnącym, rynku międzynarodowego. Wśród lokalnych czynników, które mają istotne znaczenie przy podejmowaniu decyzji przez największych inwestorów, kluczowe w ostatnim czasie, są oczekiwania na obniżki stóp procentowych. Pole do cięcia stóp dostrzega również RPP. Na konferencji po ostatnim posiedzeniu, prezes NBP M. Belka mówił, że Rada podejmie kroki dostosowawcze w polityce pieniężnej, jeśli z gospodarki będą napływały dane potwierdzające, że spowolnienie postępuje. Sporo więc wyjaśnić się może po zaplanowanych na ten tydzień publikacjach makroekonomicznych.

Dziś GUS przedstawi raport o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw. Rynek oczekuje, że średnia dynamika płac w sierpniu wzrosła do 3,0 proc. (r/r) z 2,4 proc. w lipcu, kiedy zanotowano najniższe tempo wzrostu od 12 miesięcy. Zgodne z oczekiwaniami, niewielkie przyspieszenie dynamiki wynagrodzeń w sierpniu nie spowoduje zmiany postrzegania sytuacji odnośnie kształtowania się przyszłej inflacji. Niższy odczyt będzie natomiast argumentem w rękach zwolenników cięć stóp procentowych i zwiększy szanse na obniżkę oprocentowania w październiku, nawet o 50 pkt. bazowych. Jeszcze istotniejsze mogą w tym względzie okazać się jutrzejsze dane o produkcji przemysłowej i inflacji PPI. Coraz więcej analityków wskazuje, że tempo wzrostu produkcji było w sierpniu niższe niż wynika z konsensusu rynkowego. Ekonomiści przepytywani przez agencję Reuters szacują, że wyniosło 1,9 proc. (r/r), zaś z ankiet Bloomberga wynika wzrost o 1,5 proc. (r/r). Wielu spodziewa się jednak, że wzrost produkcji w sierpniu nie przekroczył nawet 1 proc. (r/r). Rozczarowanie środowym reportem ponownie zwiększy oczekiwania na obniżki stóp co, podobnie jak to miało miejsce na przełomie sierpnia i września, może wesprzeć ewentualną, dalszą wyprzedaż złotego wobec najważniejszych walut.

Dziś poznamy również dane o nastrojach w niemieckim biznesie. Europejskie Centrum Badań nad Gospodarką (Zentrum fur Europaeische Wirtschaftsforschung) opublikuje sporządzany przez siebie indeks ZEW. Oczekuje się, że sentyment poprawił się we wrześniu do poziomu -19 pkt. z czteromiesięcznego minimum (-25,5 pkt.) osiągniętego w ubiegłym miesiącu. Informacje o nastrojach wśród przedsiębiorców i analityków dotyczące przyszłej kondycji gospodarki Niemiec (wskaźniki ZEW i Ifo) dobrze korelują (z około 4-6 miesięcznym opóźnieniem) ze zmianami polskiej produkcji przemysłowej. Lepszy od prognoz odczyt będzie oznaczał, że polski przemysł nie pogłębi załamania na początku przyszłego roku. Byłby to argument przeciwko bardziej zdecydowanym obniżkom stóp procentowych w Polsce, choć podejmując decyzje Rada Polityki Pieniężnej zapewne w niewielkim stopniu bierze pod uwagę ewolucję wskaźników nastrojów u naszych zachodnich sąsiadów i ich wpływu na koniunkturę czy inflację w naszym kraju.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).