Wysoko i nisko

Wysoko i nisko
Raport poranny FMCM
Data dodania: 2012-09-17 (09:57)

Dalej wzwyż? Połączone siły Mario Draghiego i Bena Bernanke doprowadziły w ciągu dwóch tygodni do wyprowadzenia wykresu eurodolara w okolice, w których ostatni raz znajdował się w maju. Określenie „połączone siły” nie oznacza tu, ...

... że obaj bankierzy ogłosili coś razem i postanowili wspólnie zrealizować, chodzi raczej o podobne metody i podobny wpływ na rynki. Wujek Scrooge z kreskówki o Kaczorze Donaldzie radośnie pływał w skarbcu pełnym pieniędzy, u niego były to jednak złote monety. Współczesnym rynkom finansowym wystarczy pieniądz papierowy, a nawet wirtualny. Bankierzy centralni wierzą w możliwość „rozruszania” gospodarki poprzez wpuszczanie w nią pewnych ilości pieniędzy. Ale to przecież może grozić inflacją, o czym wspomniał choćby Jeffrey Lacker, prezes Fed z Richmond, których jako jedyny członek FOMC był przeciwny operacji QE3. Dodajmy do tego, że agencja Egan-Jones obniżyła rating wiarygodności kredytowej USA z AA do AA- (z perspektywą negatywną) – właśnie w odpowiedzi na QE3.

Jaki wpływ może mieć na gospodarkę taki „rozruch”? O tym moglibyśmy długo dyskutować – zwłaszcza, gdyby do debaty włączyły się rozmaite szkoły ekonomii. Na razie nie sposób zaprzeczyć temu, że QE3 i zapowiedź skupu obligacji przez EBC stały się czynnikami działającymi na rzecz zwyżki eurodolara i umocnienia takich walut jak złoty.

Co to oznacza w praktyce? Kurs pary EUR/USD wynosi w poniedziałek rano ok. 1,3130. Jesteśmy więc mniej więcej w obszarach piątkowego popołudnia. Na wykresach o większym interwale (np. 8 godzin) widzimy wyraźnie, że ok. 5 września trend wzrostowy, trwający od 24 lipca, stał się znacznie bardziej stromy. Niewykluczone jednak, że po tych wzrostach nastąpi korekta, choć powinniśmy pozostać w tych „wysokich” obszarach. Wsparcia to 1,3030 i 1,29.

Trudno powiedzieć, jak będą odbierane ewentualne słabe dane z USA (a spory zestaw takich danych poznamy w środę i czwartek). Dotychczas podbijały one kurs, ponieważ rynek czekał na QE3. Teraz QE3 stanie się faktem, ale wiadomo, że nie ma być limitowane czasowo – znów może się więc okazać, że gorsze dane będą zwiększać oczekiwania na kolejny miesiąc. 40 mld miesięcznie – niemały pieniądz, a do tego dochodzi jeszcze operacja Twist. Pytanie tylko: czy i kiedy mechanizm się zatnie?

W niskich rejonach

Wiele czynników wskazywało jeszcze dwa tygodnie temu, że mamy do czynienia z poważnym i postępującym osłabieniem złotego, ale czarodzieje z Frankfurtu (siedziba EBC) i USA zdołali odwrócić bieg rzek. Tym sposobem na EUR/PLN dotarliśmy (w piątek) w okolice 4,0490, obecnie jesteśmy nieco wyżej – na 4,0640, przy czym zmienność jest bardzo mała. Główne wsparcia to 4,06, 4,05 i linia dołków z 6 sierpnia, a więc 4,0280. Na USD/PLN notujemy 3,0965, co oznacza kurs mniej więcej z początków kwietnia. Mocne wsparcia na USD/PLN to 3,09, później 3,0660 – 3,0680.

Czynniki krajowe zeszły na razie na drugi plan, do obniżki stóp procentowych pozostało jeszcze trochę czasu, część graczy próbuje więc inwestować w naszą walutę. Podobnie jednak jak na eurodolarze, może tu zdarzyć się – przynajmniej częściowa – korekta.

Co nas dzisiaj czeka?

Dziś w kalendarium bilans płatniczy Strefy Euro, który poznamy o 10:00. Saldo rachunku bieżącego n.s.a. ma wynieść 15 mld EUR, poprzedni wynik to 15,7 mld EUR. Godzinę później poznamy bilans handlu zagranicznego – prognozowany odczyt n.s.a to 15 mld EUR, a poprzedni 14,9 mld EUR. O 14:30 indeks NY Empire State z USA: przewiduje się spadek o 2 pkt po poprzednim spadku o 5,85 pkt.

Źródło: Adam Witczak, FMC Managment
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).