Eurodolar coraz wyżej

Eurodolar coraz wyżej
Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Data dodania: 2012-09-14 (17:03)

Kurs najpopularniejszej pary walutowej przebił kolejne opory i osiągnął najwyższą wartość od czterech i pół miesiąca. Kurs EUR/USD pokonał 61,8 proc. i 76,4 proc. zniesienia Fibonacciego ruchu spadkowego z maja, czerwca i lipca. Ponadto kurs przebił 200-dzienną średnią kroczącą.

Przed nami zarysowuje się korekta trendu wzrostowego. Wskazuje na to analiza techniczna eurodolara. Na wykresie dziennym zarysowuje się negatywna dywergencja z oscylatorem stochastycznym. Również wskaźnik RSI sugeruje spadki – dla interwału godzinowego wynosi on 77 pkt., natomiast dla dziennego 79 pkt.

Decyzje władz centralnych

Za tak znaczną aprecjacją euro stoi głównie decyzja amerykańskiej Rezerwy Federalnej, która podjęła decyzję o rozpoczęciu trzeciej rundy skupów aktywów. W ramach tego programu Fed będzie interweniował na rynku papierów zabezpieczonych hipotecznie MBS. Ponadto prezes tej instytucji Ben Bernanke przedłużył obietnicę o utrzymaniu historycznie niskich stóp procentowych do końca 2015 r., co oznacza przedłużenie tego zapewnienia o pół roku. Ponadto tak jak uchwalony przez ECB program OMT, QE3 również będzie uwarunkowane, choć nie realizowaniem reform strukturalnych przez rząd a sytuacją makroekonomiczną. Fed nie ogłosił jednak poniżej jakiej wartości spaść musi stopa bezrobocia aby zaprzestano skupu MBSów. Wartość skupowanych aktywów ma wynieść 40 mld dolarów miesięcznie. Drugim ważnym bankiem centralnym, który w tym tygodniu decydował o polityce monetarnej był SNB, który postanowił utrzymać docelowy przedział wahań trzymiesięcznej stopy LIBOR na 0,0 – 0,25 proc. Oprócz tego zdecydowano się na dalszą obronę minimalnego kursu EUR/CHF na poziomie 1,20. Wcześniej spekulowano o tym, że poziom ten może być nieco podniesiony. Ostatnia ankieta przeprowadzona wśród małych i średnich przedsiębiorstw pokazał, że przedsiębiorcy najchętniej widzieli by obronę kursu na 1,30. Wzrost apetytu na ryzyko powoduje, że Szwajcarzy mają dogodne warunki do ewentualnego podwyższenia tego poziomu.

Zielone światło dla ESM

W środę niemiecki Trybunał Konstytucyjny orzekł, że pomoc peryferyjnym krajom strefy euro w ramach Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (ESM) jest zgodna z ustawą zasadniczą. TK zastrzegł jednak, że Bundesbank musi być informowany o ewentualnych zmianach w działaniu ESM, ponadto pomoc przekraczająca 190 mld euro będzie musiała zyskać aprobatę niemieckiego parlamentu.

Odczyty makro wskazują na potrzebę działania

Dane opublikowane w tym tygodniu dobitnie pokazują, że decyzje Fed i ECB są trafne. W Stanach Zjednoczonych wzrosła liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (do 382 tys.). Dodatkowo spowolniła produkcja przemysłowa (do -1,2 proc r/r), natomiast na tym samym poziomie pozostała miesięczna dynamika sprzedaży detalicznej po wyłączeniu sprzedaży samochodów (0,8 proc.). Dane ze strefy euro również nie nastrajają optymistycznie. Roczna dynamika produkcji przemysłowej wyniosła -2,3 proc. wobec poprzednio odnotowanych -2,1 proc. Słabnąca koniunktura nie przeszkodziła we wzroście inflacji HICP. W sierpniu wzrosła ona o 0,4 proc. (m/m) i 2,6 proc. (r/r). Sytuacja w Azji również się pogorszyła. Zannualizowane tempo wzrostu PKB Japonii spadło do 0,7 proc. a poprzedni odczyt zrewidowano w dół do 5,3 proc. Spowolniła także miesięczna dynamika zamówień na sprzęt i produkcja przemysłowa.

Dalsza aprecjacja złotego

W ciągu tygodnia złoty umocnił się o 0,71 proc. w stosunku do euro i o 3,40 proc. w relacji do dolara. Obecnie kurs EUR/PLN wynosi 4,07 a kurs USD/PLN 3,09. Wskaźnik RSI (1d) dla kursu złotego w stosunku do dolara sugeruje, że rynek jest już wykupiony. Dane opublikowane w tym tygodniu o bilans płatniczy, inflacja konsumencka CPI i podaży pieniądza M3. Saldo rachunku bieżącego zmniejszyło się ponad 200 mln EUR. Inflacja spowolniła do 3,8 proc. (r/r) a roczna dynamika podaży pieniądza spadła do 9,5 proc. Złoty umacniany jest głównie przez polepszenie sentymentu globalnego a jego siła jest niewspółmierna do fundamentów makroekonomicznych. Dowodem na to jest to, że spreadu pomiędzy 10-letnimi obligacjami Polski, Węgier, Ukrainy i Czech a Niemiec są na najniższych od miesiąca poziomach. W przypadku rodzimych papierów różnica ta wynosi 320 pb.

Źródło: Marcin Pietrzak, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).