Niemiecki trybunał stawia warunki, ale teraz liczy się tylko FED

Niemiecki trybunał stawia warunki, ale teraz liczy się tylko FED
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2012-09-12 (14:15)

Oczekiwanie, iż niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny uzna ustawy o pakcie fiskalnym, oraz Europejskim Mechanizmie Stabilizacyjnym, za niezgodne z prawem było tylko mrzonką grupy eurosceptyków, a nie realnym zagrożeniem.

Niemniej FTK narzucił pewien warunek, który w dłuższym okresie ogranicza możliwość wzrostu sumy bilansowej Funduszu – to konieczność ubiegania się o zgodę Bundestagu, jeżeli zaangażowanie Niemiec przekroczy 190 mld EUR. W krótkim okresie mało kto zwróci jednak na to uwagę…

Chwilę grozy przeżyli inwestorzy o godz. 10:00, kiedy to decyzji niemieckiego FTK jeszcze nie było, a rynek na chwilę dość mocno zapikował w dół – EUR/USD w ciągu minuty spadł o 50 pipsów do 1,2815. Trudno jednoznacznie to wytłumaczyć, gdyż kilka minut po publikacji orzeczenia, które pojawiło się o godz. 10:14 rynek poszedł wyraźnie w górę osiągając nowe lokalne maksimum na 1,2900.

Wróćmy jednak na chwilę do decyzji FTK – teoretycznie jest wszystko OK., a fundusz ESM może zacząć funkcjonować. Długookresowo rodzi to jednak pewne obawy, gdyż szanse na zwiększenie możliwości finansowych ESM, który będzie dysponował kwotą 500 mld EUR mogą być mocno ograniczone – już teraz w samej CDU/CSU/FDP tworzą się frakcje przeciwne polityce Angeli Merkel, stąd też w Bundestagu nie znalazłaby się większość zdolna do większych wyrzeczeń na rzecz ratowania strefy euro. Chociaż do tego pytania, warto będzie wrócić na jesieni 2013 r., kiedy będziemy już po wyborach i skład niemieckiego parlamentu może być inny. Pozytywnym faktem, który jest pewnym ukłonem FTK w stronę polityków jest to, iż Bundestag i Bundesrat będą na bieżąco informowane o działalności ESM – nie będzie można stawiać zarzutów, iż pieniądze są wydawane na „niejasne cele”.

Pomału rozkręca się nam wątek hiszpański, na który zwracałem uwagę w ostatnich dniach. Pozytywna reakcja rynku na doniesienia fińskiej prasy (w kontekście wczorajszego spotkania premierów Finlandii i Hiszpanii), która napisała powołując się na słowa Mariano Rajoya, iż rozważa on złożenie w najbliższym czasie formalnego wniosku o pomoc finansową z funduszu ratunkowego EFSF (teraz też ESM), pokazuje, że rynek wyraźnie liczy na to, że dojdzie do tego już na posiedzeniu Eurogrupy w najbliższą sobotę. Jednak późniejsze słowa premiera Rajoya, iż potencjalny bailout powinien być przeprowadzony w interesie Hiszpanii, na taki scenariusz jednoznacznie nie wskazują. Wczoraj zwracałem uwagę, iż w sytuacji kiedy najbliższy szczyt Eurogrupy nie przyniesie konkretów, to rynek może się rozczarować i rentowności hiszpańskich obligacji pójdą w górę, szkodząc też notowaniom wspólnej waluty. W najbliższym czasie poruszany będzie też wątek grecki – dzisiaj odniósł się do niego szef Komisji Europejskiej stwierdzając, że Grecy powinni wyzbyć się obaw związanych z reformami, które są jedyną drogą do uratowania tego kraju.

EUR/USD – Idziemy na 1,2940-1,3000 przed jutrzejszą decyzją FED

We wczorajszym raporcie popołudniowym wskazywałem, iż cel w postaci pasma 1,2875-1,2900 na EUR/USD może zostać podniesiony do 1,2940-1,3000, które to poziomy możemy zobaczyć jeszcze przed czwartkowym komunikatem FED. Biorąc pod uwagę dość mocne zachowanie się rynku – naruszenie poziomu 1,2900 – jest to dość prawdopodobne. Rynek na razie przymyka oczy na potencjalne komplikacje z Hiszpanią i Grecją, a skupia się już wyłącznie na jutrzejszym komunikacie FED. Chociaż biorąc pod uwagę utrzymującą się korelację EUR/USD z amerykańską giełdą (na przestrzeni pięciu dni wskaźnik oparty o indeks DJIA wynosi 0,79), można zadać pytanie, na ile ewentualne ruchy na akcjach Apple’a (dzisiaj debiutuje Iphone 5), pośrednio przełożą się na zachowanie EUR/USD (chociaż sam Apple jest w indeksie Nasdaq, a nie DJIA).

EUR/USD
Kluczowe opory: 1,2900; 1,2940; 1,2965; 1,3000; 1,3030; 1,3080
Kluczowe wsparcia: 1,2875; 1,2850; 1,2812-1,2825; 1,2800; 1,2765-70; 1,2740

AUD/USD – Mocno w górę po obietnicach chińskiego premiera

Wczorajsze słowa premiera Wen Jiabao wygłoszone podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Tianjin stały się pretekstem do przyspieszenia obserwowanego w ostatnich dniach odbicia notowań dolara australijskiego. Przyznał on, że Chiny mają możliwości wsparcia gospodarki przez kanały fiskalne i monetarne, chociaż nie podał wielu szczegółów. To może rodzić pewne wątpliwości, co do skali i skuteczności stymulantów, ale pokazuje też, że partia za wszelką cenę będzie chciała uniknąć gospodarczej wpadki przed wyborami zaplanowanymi na 2013 r. Na mocno przecenionym w ostatnich tygodniach rynku AUD jest to dobry pretekst do odbicia. Dodatkowo też inwestorzy liczą, że zainicjowanie programu QE3 przez FED doprowadzi do powrotu zainteresowania „wysokooprocentowanymi” walutami, do których wciąż zalicza się dolar australijski (pomimo kilku obniżek stóp procentowych przez RBA w tym roku).

Silny ruch z ostatnich dni pokazuje wyraźnie, że celem obserwowanego odbicia może być doprowadzenie do ponownego testu okolic z początku sierpnia (1,0580-1,0615), chociaż nie koniecznie w ciągu najbliższych dni. Wcześniejszy kanał spadkowy został wyraźnie połamany i bez problemu można wyznaczyć nowy kanał wzrostowy. Jego dolne ograniczenie to poziom 1,0365, chociaż jako bardziej wiarygodne wsparcie – w kontekście ryzyka korekty po jutrzejszym komunikacie FED, należy traktować poziom 1,0415, który wczoraj rano był jeszcze traktowany jako opór. Tymczasem w perspektywie najbliższej doby możemy przetestować okolice 1,0535-55. W średnim terminie – możliwość większego ruchu, jeżeli FED zainicjuje QE3, a chińskie władze i bank centralny zdecydują się na kolejne stymulanty – warto zainteresować się parami AUD/CAD, GBP/AUD i EUR/AUD, które właśnie odwracają dotychczasowe parotygodniowe trendy.

AUD/USD
Kluczowe opory: 1,0510; 1,0535; 1,0555; 1,0580; 1,0615
Kluczowe wsparcia: 1,0450; 1,0415; 1,0365; 1,0330; 1,0275

Źródło: Marek Rogalski, analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dolar chwilowo bez kierunku?

Dolar chwilowo bez kierunku?

2025-04-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
W poniedziałek amerykańska waluta straciła, dzisiaj zyskuje. Widać, ze rynkom brakuje kierunku i mocnych argumentów. Uwagę zwraca przyzwoite zachowanie się indeksów na Wall Street (wczorajsza korekta po zwyżkach z ubiegłego tygodnia była płytka), oraz utrzymujący się umiarkowany popyt na amerykański dług. Wygląda na to, że inwestorzy nie chcą podejmować decyzji biorąc pod uwagę kluczowe, cenotwórcze wątki - wyczekiwanie na odwilż we wzajemnych relacjach handlowych pomiędzy USA, a Chinami, ...
Obawy o stagflację w USA pogłebiają się

Obawy o stagflację w USA pogłebiają się

2025-04-29 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Indeks aktywności przemysłowej Fed z Dallas przyniósł mocno negatywne zaskoczenie. To kolejna czerwona lampka dla amerykańskiej gospodarki. Wcześniej otrzymaliśmy serię rozczarowujących wskaźników nastrojów. Indeks osiągnął poziom około -36, czyli blisko 19 punktów poniżej oczekiwań. Jeszcze bardziej niepokojące są jego składowe – zamówienia nowych towarów gwałtownie spadły, podczas gdy ceny płacone przez producentów istotnie wzrosły. Dolar znalazł się pod lekką presją spadkową.
Wąskie zwycięstwo Liberałów w Kanadzie bez większego wpływu na rynek

Wąskie zwycięstwo Liberałów w Kanadzie bez większego wpływu na rynek

2025-04-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Dolar kanadyjski osłabił się po ogłoszeniu przewidywanego wąskiego zwycięstwa Partii Liberalnej w wyborach krajowych. Partia Liberalna Kanady ma wygrać czwarte z rzędu wybory, dając mandat byłemu prezesowi banku centralnego Markowi Carneyowi, który w kampanii obiecywał pobudzenie wzrostu gospodarczego i przeciwstawienie się prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi w wojnie handlowej. Margines zwycięstwa wydaje się być jednak wąski, co zmusi rząd do współpracy z innymi partiami w celu uchwalania budżetów i innych ustaw.
Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

2025-04-28 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wzrost długoterminowych oraz krótkoterminowych oczekiwań inflacyjnych w USA, rejestrowany przez Uniwersytet Michigan, przestaje wyglądać na statystyczną anomalię. Dane z drugiej rundy kwietniowych badań jedynie potwierdzają tendencję, którą wskazywały już wcześniejsze wyniki z marca i początku kwietnia: konsumenci wyraźnie zaczęli spodziewać się wyższej cen w krótkim oraz długim horyzoncie czasowym. To znacząca zmiana, zwłaszcza w zestawieniu z okresem inflacji po pandemii covid, kiedy wzrost oczekiwań był stosunkowo niewielki.
Wyczekiwanie na kolejne wieści

Wyczekiwanie na kolejne wieści

2025-04-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
Sekretarz Skarbu Scott Bessent poinformował agencje o spotkaniu z przedstawicielami Chin, po którym stwierdził, że tak wysokie, wzajemne stawki celne są nie do utrzymania, co podbiło spekulacje, co do ich obniżenia. Presja rynków na konkretne działania rośnie, choć trudno ocenić, kiedy pojawiłyby się konkrety. Niemniej administracja Trumpa zdaje się czuć naciski z Wall Street, gdyż pojawiły się doniesienia, że urzędnicy chcieliby zawrzeć nowe umowy handlowe z niektórymi krajami nawet w tym tygodniu, chociaż mogą pojawić się opóźnienia - innymi słowy: chcemy, rozumiemy i pracujemy nad jak najszybszą finalizacją.
Intensywna majówka

Intensywna majówka

2025-04-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Dość spokojnie jest w poniedziałkowy poranek na rynkach finansowych, szczególnie jak na wydarzenia ostatnich tygodni. Wyprzedaż dolara zatrzymała się, zaś indeksy odbiły wobec pewnego rodzaju odwilży w polityce celnej Waszyngtonu, choć sytuacja może się szybko zmienić. Paradoksalnie główne wydarzenia tego tygodnia czekają nas w okresie polskiego majowego weekendu. Kwiecień był drugim kolejnym miesiącem intensywnej wyprzedaży dolara amerykańskiego, a kurs EURUSD dotarł w okolice 1,15 – poziomu niewidzianego od końca 2021 roku.
Deeskalacja i doważanie USA

Deeskalacja i doważanie USA

2025-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińczycy temu zaprzeczają, ale prezydent Trump twierdzi, że prowadzone są już zakulisowe rozmowy z Chinami na temat obniżenia stawek celnych po obu stronach i progres w tym temacie jest widoczny. Chiny mają rozważyć zwolnienia dla amerykańskiego sprzętu medycznego i chemikaliów przemysłowych, podczas kiedy USA mogą wprowadzić zwolnienia na wybrane półprzewodniki i układy scalone.
Rynkowe światełko w tunelu?

Rynkowe światełko w tunelu?

2025-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na międzynarodowych rynkach finansowych rozpoczyna się pozytywnie, ponieważ dobre wyniki kwartalne Alphabet oraz informacje o możliwych luzowaniach celnych ze strony Chin zmniejszają szansę wystąpienia globalnej recesji, która jeszcze ostatnio jako temat przewodni stanowiła główny element wywołujący paniczne wyprzedaże rynku.
Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.
Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

2025-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W środę ceny złota doświadczyły największego jednodniowego spadku od prawie czterech lat, co wywołało pytania o trwałość dotychczasowego rajdu cenowego na tym rynku. Gwałtowny spadek był bezpośrednią reakcją na złagodzenie retoryki prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł wobec Chin oraz na rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości szefa Rezerwy Federalnej.