Eurodolar coraz wyżej

Eurodolar coraz wyżej
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2012-09-12 (09:45)

Eurodolar przebił opór wyznaczony przez 200 - dzienną średnią kroczącą. Obecnie kurs EUR/USD znajduje się na najwyższym poziomie od czterech miesięcy - 1,2870. Notowania testują górną bandę kanału wzrostowego rozpoczętego w połowie lipca bieżącego roku.

Przy oscylatorach przebiegających w obszarze wykupienia utrzymuje się wysokie prawdopodobieństwo korekty w kierunku dolnej bandy wspomnianego kanału. Jednak na przebieg notowań decydujący wpływ będą miały doniesienia z Niemiec.

Dane o inflacji w Niemczech

O 8:00 poznaliśmy finalne dane o inflacji w Niemczech. Oczekiwano, że roczna dynamika inflacji wzrośnie do 2 proc., podczas gdy wyniosła ona 2,1 proc. . Równolegle podążyła inflacja HICP, która poprzednio wyniosła 1,9 proc., natomiast sierpniowy odczyt wyniósł 2,2 proc. Pokazuje to, że ogłoszony niedawno przez ECB program skupu aktywów nie został uchwalony po to by utrzymać średnioterminową inflację na poziomie poniżej 2 proc.

Wystąpienia bankierów centralnych

Dziś odbędą się dwa wystąpienia bankierów centralnych. O 9:30 prezes Banku Finlandii Erkki Liikanen będzie przemawiał a propos polityki monetarnej. Możliwe, że poczynania ECB zostaną nieco skrytykowane, ponieważ to właśnie Finowie są najbardziej sceptyczną nacją wobec pomocy krajom peryferyjnym strefy euro. O 14:30 szef Bundesbanku Weidmann będzie przemawiał w Berlinie – w jego wystąpieniu mogą pojawić się po raz kolejny silne rozbieżności pomiędzy pomysłami Rady Prezesów ECB a przedstawicielami Bundesbanku. Poza tym niemieckie Ministerstwo Finansów uplasuje dziś 5-letnie obligacje (planowana podaż to 5 mld euro).

Decyzja ws. ESM

O 10:00 poznamy decyzję niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zgodności pomocy w ramach ESM z ustawą zasadniczą. Legalność programu ESM prawdopodobnie nie zostanie zakwestionowana, choć Trybunał może zasugerować jak daleko mogą posunąć się niemieckie władze w integracji europejskiej – chodzi tutaj głównie o mutualizację zadłużenia przez państwa strefy euro. Kolejnym ważnym w skali europejskiej wydarzeniem jest to, że Komisja Europejska przedstawi dziś plany dotyczące unii bankowej. Jest dopiero wstępny zarys planu, który wdrożony może być dopiero po ustaleniu szczegółów. Niemniej jednak Niemcy już teraz optują za tym, aby paneuropejski nadzór obejmował tylko największe banki, a kontrolę nad tymi mniejszymi pozostawił w gestii krajowych instytucji nadzoru.

Wybory w Holandii
Wyniki odbywających się dziś w Holandii wyborów nie pozostaną bez wpływu na sytuację w Eurolandzie. Inwestorzy skupiają się na tym, czy dana partia jest gotowa do pomocy w rozwiązywaniu problemów strefy euro. W sondażu z 8 września 22,5 i 22,7 proc. mają odpowiednio Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) oraz Partia Pracy (PvdA). VVD jest przeciwne pakietom pomocowym, jednak nie jest aż tak eurosceptyczne jak trzecia w sondażu (z 12,3 proc.) Partia Wolności (PVV).

Złoty mocniejszy

Złoty ponownie zyskał na wartości. Kurs EUR/PLN osiągnął minimum na 4,07, a USD/PLN na 3,16. Notowania złotego w stosunku do dolara testują obecnie dolną bandę kanału spadkowego rozpoczętego w czerwcu bieżącego roku. Dziś nie poznamy żadnych danych z polskiej gospodarki. Agencja ratingowa Fitch wydała pozytywny komunikat na temat polskiego długu. Wg Fitcha nie powinniśmy spodziewać się jakiejkolwiek zmiany ratingu czy nawet jego perspektyw. Prezes Fitch Polska dodał, że mimo rozczarowujących danych o PKB za II kw. nie zmieniło się zdanie agencji o Polsce. Rozwój wydarzeń będzie zależał w głównej mierze od polityki fiskalnej w 2013 r. Rating obligacji denominowanych w walutach zagranicznych o dłuższej zapadalności to obecnie A-.

Źródło: Marcin Pietrzak, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).