Eurodolar wyhamował

Eurodolar wyhamował
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2012-09-11 (09:53)

Dynamiczna aprecjacja euro wyhamowała. Kurs EUR/USD znajduje się obecnie w okolicach 61,80 proc. zniesienia Fibonacciego fali spadkowej z maja i czerwca (1,28). Wczoraj eurodolar rozpoczął łagodną korektę, obecnie znajduje się o ok. 50 pipsów niżej od piątkowego maksimum.

Mimo że została przebita górna banda średnioterminowego kanału spadkowego to tak naprawdę najważniejsze opory, które zdecydują o długookresowym trendzie, są przed nami. Istotnym poziomem oporu jest 200-dniowa średnia krocząca, która przebiega 40 pipsów powyżej obecnej wartości kursu. Jego pokonanie mogłoby dać dalszy sygnał do wzrostów kursu EUR/USD. RSI obliczane dla interwału dziennego wynosi 69 pkt. co pokazuje, że kupujący tracą siłę.

Dane o handlu zagranicznym

Dziś opublikowane zostaną dane o bilansie handlu zagranicznego: o 10:30 w Wielkiej Brytanii i o 14:30 w Stanach Zjednoczonych. W przypadku obydwu tych krajów rynek spodziewa się zmniejszenia deficytu salda rachunku bieżącego do odpowiednio: -9 mld funtów i -44 mld dolarów. Gdyby rynek dobrze przewidział tendencje w amerykańskim handlu zagranicznym to byłoby to znaczne pogorszenie się salda. O 8:00 niemiecki urząd statystyczny opublikował wskaźnik WSI, który pokazuje dynamikę cen u hurtowników. Warto się mu przyjrzeć głównie z uwagi na jego przydatność w oszacowywaniu inflacji CPI. Konsensus prognoz zakładał utrzymanie się miesięcznej dynamiki na poziomie 0,3 proc., jednak osiągnął on dużo wyższą wartość – 1,1 proc. – i z pewnością wpłynie to na inflację konsumencką w Niemczech.

Spotkania europejskich polityków

Oprócz tego odbędą się spotkania pomiędzy europejskimi politykami. Premier Hiszpanii Mariano Rajoy spotka się z premierem Finlandii Jyrki Ktainenem, a premier Grecji Antonis Samaras podejmie prezesa ECB Mario Drahgiego. Tym razem warto zwrócić uwagę na pierwsze z tych spotkań, ponieważ to właśnie Finowie byli najbardziej sceptyczni wobec programów pomocowych dla krajów peryferyjnych strefy euro.

Złoto najdroższe od prawie 7 miesięcy

Słabe dane z amerykańskiego rynku pracy oraz zapowiedź nielimitowanego skupu obligacji krajów peryferyjnych strefy euro przez ECB spowodowały wzrost popularności złota. Jego cena jest najwyższa od końca lutego bieżącego roku i obecnie wynosi 1730 dolarów za uncję. Od końca sierpnia wskaźnik RSI obliczany dla interwału dziennego znajduje się powyżej 70 pkt. Ewentualne ogłoszenie przez Fed QE3 mogłoby dalej umacniać ten kruszec.

Złoty stabilny

Złoty zakończył wczoraj 3-dniowy ruch aprecjacyjny. W relacji do euro kurs wynosi obecnie 4,10 natomiast w stosunku do dolara 3,21. Na wykresie dziennym kurs EUR/PLN znajduje się nieco poniżej 23,6 proc. zniesienia Fibonacciego fali spadkowej z czerwca i lipca bieżącego roku. Wczoraj Ministerstwo Finansów sprzedało 10-letnie obligacje dolarowe na rynku amerykańskim. Planowana sprzedaż wynosiła 2 mld dolarów, podczas gdy popyt wyniósł 8 mld dolarów. Uzyskana rentowność wyniosła 3,175 proc. co jest jedną z niższych wartości w historii. Jest to wartość niższa od tej na rynku wtórnym – pokazuje to, że Polska cieszy się dużym zaufaniem i nie wymagana była znaczna premia za ryzyko. Inwestorzy widzą potencjał do wzrostu cen polskich obligacji. Struktura nabywców przedstawia się następująco: 39 proc. USA, 21 proc. Wielka Brytania, 12 proc. Polska, 9 proc. Niemcy i Austria. Dziś opublikowane zostaną dane o handlu zagranicznym w lipcu. Poprzednio deficyt salda rachunku bieżącego wyniósł 1240 mln euro. Spodziewamy się, że dzisiejszy odczyt wyniesie -1306 mln euro co jest dość bliskie konsensusowi prognoz (-1285 mln euro). Więcej szczegółów dotyczących naszych prognoz znajdziecie Państwo w Komentarzu do Danych na naszej stronie.

Źródło: Marcin Pietrzak, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).