Draghi zdecydował

Draghi zdecydował
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-09-07 (10:08)

Europejski Bank Centralny pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie 0,75 proc. Inwestorzy byli mocno podzieleni na temat tego czy EBC utrzyma stopy czy też zdecyduje się na obniżkę. Tylko około połowa oczekiwała takiego rozwiązania.

Znacznie ważniejsze (i bardziej wyczekiwane) od decyzji o wysokości stóp procentowych były informacje przekazane przez M. Draghiego na konferencji prasowej po posiedzeniu EBC. Zapowiedział on na niej uruchomienie programu nielimitowanego skupu obligacji na rynku wtórnym (OMT - Outright Monetary Transactions). Jego celem, jak powiedział, jest zapewnienie właściwego mechanizmu transmisji polityki pieniężnej we wszystkich krajach strefy euro. Program ma być odpowiedzią na poważne zakłócenia na rynkach obligacji rządowych, które wywodzą się z (według Draghiego nieuzasadnionych) obaw inwestorów o stabilność i przetrwanie wspólnej waluty. Prezes EBC zapewnił, że Bank będzie działać ściśle w ramach swoich uprawnień, jakim jest utrzymanie stabilność cen w średnim okresie.

Wszystkie szczegóły planowanych działań nie zostały ujawnione. Na razie wiadomo, że program zostanie uruchomiony tylko po uprzednim zgłoszeniu chęci uczestniczenia w nim przez rząd danego kraju. Pomoc będzie obłożona koniecznymi do spełnienia warunkami, których szczegóły przekazano zainteresowanym, a do publicznej wiadomości zostaną podane w osobnym komunikacie. Jeśli kraj nie będzie wywiązywał się ze złożonych obietnic skup zostanie automatycznie wstrzymany. Tak jak zapowiadano wcześniej, EBC będzie skupował tylko obligacje z krótkiego końca krzywej rentowności (do 3 lat) lub te o dłuższym terminie wykupu, lecz które mają zostać rozliczone w ciągu trzech lat. Zakupy będą w pełni sterylizowane. Oznacza to, że pieniądze na ten cel będą pochodzić ze sprzedaży innych instrumentów, a więc działanie nie spowoduje wzrostu podaży pieniądza w strefie euro. Decyzja o wprowadzeniu OMT nie została podjęta jednogłośnie. Jeden członek Komitetu był przeciwny. Z dużą dozą pewności można stwierdzić, że był to prezes Bundesbanku J. Weidmann.

Oceniając perspektywy wzrostu gospodarczego Draghi powiedział, że aktywność do końca roku pozostanie na niskim poziomie. Również w przyszłym roku ożywienie w strefie euro będzie bardzo powolne. Bank obniża tym samym prognozę wzrostu PKB w 2012 r. do -0,4 proc. (r/r) wobec poprzednio oczekiwanego spadku o 0,1 proc. W 2013 r. nie spodziewa się już recesji i szacuje wzrost na 0,5 proc. (wobec 1,0 proc uprzednio). Do końca roku inflacja może jeszcze lekko przyspieszyć, ale w przyszłym spadnie w okolice celu inflacyjnego Banku, czyli poniżej poziomu 2 proc. w ujęciu rok do roku.

Rynki nie mogą czuć się specjalnie rozczarowane podjętymi na wczorajszym posiedzeniu decyzjami EBC. Zapowiedziano wprost, że skup obligacji będzie miał miejsce i to pomimo sprzeciwu kluczowego rozgrywającego, czyli Niemiec. Spotkanie nie ograniczyło się, więc tylko do obietnic czy słownych interwencji, ale zawierało konkretne plany działań. Obecnie piłka jest po stronie rządów państw borykających się z problemami wysokich kosztów obsługi zadłużenia. Jeśli wyrażą takie życzenie i spełnią postawione warunki, EBC będzie działał w kierunku obniżenia rentowności ich papierów. Rynki dobrze przyjęły plan M. Draghiego. Giełdy mocno wczoraj zwyżkowały, a rentowności obligacji spadały. Wyraźnie zyskiwał również złoty. Kurs eurodolara po początkowym spadku powrócił na poziomy sprzed ogłoszenia decyzji o skupie.

Dziś kolejne ważne wydarzenia. Rynek będzie przede wszystkim oczekiwał na kluczowy raport z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych. Prognozy mówią o wzroście liczby miejsc pracy poza rolnictwem o 130 tys. Stopa bezrobocia ma się utrzymać na poziomie z lipca, czyli 8,3 proc. Wczorajszy raport ADP, który jest wstępnym oszacowaniem zmian na rynku pracy i poprzedza raport rządowy, pokazał silny wzrost liczby nowych etatów i przekroczył prognozy analityków. W naszej ocenie, w dzisiejszym raporcie nie powinno być aż takiego zaskoczenia i będzie on zbliżony do oczekiwań.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).