Oczekiwanie na decyzje władz monetarnych

Oczekiwanie na decyzje władz monetarnych
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2012-09-05 (10:34)

Eurodolar ponownie zniżkował w okolice 1,25. Obecnie notowania testują linię trendu wzrostowego poprowadzoną przez dołki z drugiej połowy sierpnia. Dziś jednak w oczekiwaniu na działania ECB możemy spodziewać się wzrostu wartości wspólnej waluty.

Za krótkoterminowymi zwyżkami kursu EUR/USD przemawia również dywergencja z oscylatorem stochastycznym (na interwale 1h). Na dłuższym interwale czasowym (1d) eurodolar wciąż znajduje się poniżej linii trendu spadkowego zapoczątkowanego w połowie ubiegłego roku. Uważamy, że decyzje, które zapadną na jutrzejszym posiedzeniu rady zarządzającej ECB rozczarują inwestorów i eurodolar powróci do trendu spadkowego.

Seria odczytów PMI dla usług

Dziś pomiędzy 9:13 a 10:28 Markit Economics opublikuje barometry koniunktury w sektorze usługowym. Niemiecki PMI ma wg prognoz spaść o 2 pkt. do 48,3 pkt. Ten sam wskaźnik dla strefy euro ma wynieść 47,5 pkt. Spośród większych europejskich państw oczekuje się, że wzrost mogą odnotować Francja i Wielka Brytania (odpowiednio do: 50,2 pkt. i 51,1 pkt.). O 11:00 Eurostat opublikuje dane o sprzedaży detalicznej w lipcu. Rynek spodziewa się spadku zarówno w ujęciu rocznym jak i miesięcznym (do odpowiednio: -1,5 proc. i -0,2 proc.).

Rosną szanse na QE3.

ISM wskazuje na dalsze spowolnienie. W sierpniu jego wartość wyniosła 49,6 pkt. wobec poprzednich 49,8 pkt. Tym samym oznacza to najniższy poziom od połowy 2009 r. i trzeci z rzędu odczyt poniżej granicznej linii 50 pkt. W cieniu ISM opublikowany został finalny odczyt indeks PMI, który w przeciwieństwie do ISM wskazał na nieznaczną poprawę aktywności gospodarczej. Biorąc jednak dość krótką historię tego wskaźnika nie spodziewamy się, żeby złagodził on negatywny wydźwięk ISM. Sytuacja jest jeszcze bardziej pesymistyczna gdy przyjrzymy się składowym ISM. Składowa odpowiadająca za nowe zamówienia spadła trzeci raz z rzędu (obecnie wynosi 47,1 pkt.). Pozytywne tendencje kontynuuje subindeks zatrudnienia już 35 miesięcy znajduje się powyżej 50 pkt.

Spotkanie Monti-Hollande nie przyniosło rezultatów

Wczorajsze spotkanie premiera Włoch Mario Montiego i prezydenta Francji Francois Hollande przyniosło następujące deklaracje: Monti uznał, że kraje, które przeprowadzają reformy nie powinny pozostać bez pomocy, natomiast Hollande rolą m.in. ECB jest złagodzenie skutków kryzysu zadłużenia. Oświadczenia takie nie mają wpływu na rynek. Trudno poważnie traktować takie wypowiedzi, ponieważ wiadome jest, że rolą decydentów w obecnej sytuacji jest próba uspokojenia rynku. Inną kwestią jest efektywność tych słów. Jasne jest, że europejskie instytucje, w tym ECB, nie będą nawet komentować takich „prób ukierunkowywania działań tej instytucji”. Złagodzenie sytuacji mogło też mieć na celu pomoc Grecji w uplasowaniu 26-tygodniowych bonów skarbowych na możliwe najlepszych warunkach. Rząd w Atenach miał zamiar wyemitować papiery o wartości 1,7 mld EUR, jednak udało się uplasować jedynie 1,1375 mld EUR. Wskaźnik bid-to-cover wyniósł 1,95 a rentowność 4,54 proc.

RPP nie powinna zaskoczyć rynku

Złoty w stosunku do euro dynamicznie się osłabił do 4,21. Wskaźnik RSI obliczany dla interwału godzinowego wynosi 75 pkt. Podobnie zachowuje się kurs w relacji do dolara (obecnie ponad 3,36). Tak gwałtowne ruchy sugerują, że inwestorzy zaczynają już dyskontować bardziej gołębi komunikat po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Nie spodziewamy się, aby RPP obniżyła dziś stopy. Obecna sytuacja w Polsce nie przypomina już tej sprzed roku czy dwóch. Dane o PKB pokazują, że zarówno inwestycje jak i konsumpcja hamują. Brak jakichkolwiek działań ze strony NBP mogłoby tylko zwiększyć skalę spowolnienia. Mimo, że dane o aktywności gospodarczej wskazują na potrzebę luzowania polityki monetarnej, to na przeszkodzie stoi inflacja, która uporczywie utrzymuje się powyżej górnego odchylenia od celu inflacyjnego. Wydaje nam się, że Rada nie jest jeszcze gotowa na obniżkę stóp procentowych – da sobie jeszcze czas do następnego posiedzenia by zobaczyć czy nasilą się egzogeniczne źródła presji inflacyjnej (głównie ceny surowców).

Źródło: Marcin Pietrzak, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Krypto kontratakuje - Ripple z nowym ATH

Krypto kontratakuje - Ripple z nowym ATH

10:54 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kryptowaluta XRP (Riple) odnotowała w ostatnich dniach imponujący wzrost, osiągając w środę cenę 3.14 USD, co stanowiło wzrost o ponad 15% w porównaniu z poprzednim dniem. Po osiągnięciu tego historycznego szczytu wartość monety ustabilizowała się na poziomie około 3.00 USD, nadal przyciągając uwagę inwestorów. Głównym czynnikiem wpływającym na obecną wartość XRP pozostaje spór sądowy pomiędzy Ripple Labs, twórcą kryptowaluty, a amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).
Na co czeka teraz dolar?

Na co czeka teraz dolar?

10:26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj amerykańska waluta straciła po publikacji danych o inflacji CPI, która w ujęciu bazowym wypadła w grudniu poniżej szacunków ekonomistów. Wieczorem jednak odrobiła straty, a w czwartek rano dalej zyskuje. Dlaczego? Wczorajsze dane dały impuls do mocnego odreagowania przecenionych w ostatnim czasie amerykańskich treasuries - pokazała to mocna reakcja na rentownościach. Oczekiwania, co do obniżki stóp przez FED w tym roku wróciły z grudnia na lipiec.
Czy RPP ma jakikolwiek pretekst do zmiany komunikacji?

Czy RPP ma jakikolwiek pretekst do zmiany komunikacji?

09:54 Poranny komentarz walutowy XTB
Decyzja Rady Polityki Pieniężnej (RPP), zaplanowana na 16 stycznia, budzi szczególne zainteresowanie w kontekście dynamicznej sytuacji gospodarczej i rozbieżnych sygnałów płynących ze strony decydentów. Oczekuje się, że RPP po raz kolejny utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie 5,75%, co będzie kontynuacją polityki stabilizacji trwającej od października 2023 roku.
Czy CPI stworzy nowy impuls?

Czy CPI stworzy nowy impuls?

2025-01-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze dane o inflacji PPI przyniosły zaskoczenie - w grudniu presja inflacyjna u producentów była mniejsza niż sądzono. To stwarza pewne pole do spekulacji, że publikowane dzisiaj dane CPI mogą wypaść zgodnie, lub poniżej oczekiwań ekonomistów. Publikacja o godz. 14:30 - mediana zakłada podbicie do 2,9 proc. r/r i utrzymanie dynamiki bazowej CPI na poziomie 3,3 proc. r/r.
Czy CPI zmieni nastawienie do USD?

Czy CPI zmieni nastawienie do USD?

2025-01-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EURUSD pokonał w poniedziałek poziom 1,02 i ustanowił nowe wielomiesięczne minima lekko poniżej tego pułapu. Od dwóch dni widać odreagowanie powyżej 1,03, co na razie należy traktować jedynie jako naturalną korektę wzrostową. Siła dolara jest eksponowana przez ostatnie miesiące nad wyraz mocno, jednak magiczny poziom parytetu będzie prawdopodobnie „ściągał kurs” na południe w najbliższym czasie.
Trump nie chce bessy?

Trump nie chce bessy?

2025-01-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Żaden polityk nie chciałby być obarczony o to, że doprowadził do załamania się rynku - przynajmniej bezpośrednio. Wczoraj wieczorem agencja Bloomberg podała powołując się na źródła, jakoby otoczenie Trumpa (w tym przyszły szef Departamentu Skarbu) miało pracować nad progresywnym scenariuszem dotyczącym wprowadzenia wysokich stawek celnych - te miały by być podnoszone w tempie 2-5 proc. miesięcznie, aż osiągną wyznaczony cel.
Ryzyko recesji w USA

Ryzyko recesji w USA

2025-01-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatnie spadki na amerykańskim rynku akcji skłaniają do refleksji, czy mogą zwiastować poważniejsze turbulencje. W ostatnich latach temat recesji zdawał się tracić na znaczeniu w debatach ekonomicznych. Jednak pomimo optymistycznych danych makroekonomicznych na 2025 roku, takich jak stabilny wzrost PKB w Stanach Zjednoczonych, warto zastanowić się, czy rosnące zaufanie nie prowadzi do samozadowolenia, które może przyczynić się do nieoczekiwanych trudności.
Czy To Koniec Franka Szwajcarskiego? Oto Co Mówią Eksperci na 2025!

Czy To Koniec Franka Szwajcarskiego? Oto Co Mówią Eksperci na 2025!

2025-01-14 Komentarz walutowy MyBank.pl
Frank szwajcarski (CHF) od dawna cieszy się reputacją jednej z najbezpieczniejszych walut na świecie. Stabilność gospodarcza Szwajcarii, silny sektor finansowy oraz polityczna neutralność przyczyniły się do utrzymania wysokiej wartości CHF w stosunku do innych walut. Jednak dynamiczne zmiany na arenie międzynarodowej, nieprzewidywalne wydarzenia gospodarcze oraz wewnętrzne wyzwania mogą zagrażać tej pozycji. Czy rzeczywiście stoimy na progu końca ery frankowej? Przeanalizujmy dogłębnie sytuację, korzystając z opinii ekspertów, aktualnych danych oraz prognoz na rok 2025.
Kij i marchewka

Kij i marchewka

2025-01-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Prezydentura Donalda Trumpa zbliża się wielkimi krokami. Wraz z nią sporo niepewności co do kształtu polityki gospodarczej, szczególnie handlowej. Jedno jednak jest pewne – powracający prezydent będzie próbował wpływać na rynki. W zasadzie robi to już teraz. Tak zwany Trump Trade był w drugiej połowie minionego roku dla Wall Street bardzo pozytywny. Oczekiwania nie tylko przedłużenia, ale wręcz dalszego obniżenia podatków korporacyjnych oraz bardziej przyjaznych regulacji pchnęły notowania na Wall Street do rekordowych poziomów.
Sankcje ograniczają globalną podaż ropy

Sankcje ograniczają globalną podaż ropy

2025-01-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Nowe sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone na rosyjski przemysł naftowy znacząco zmieniły perspektywy na rynku ropy, które jeszcze niedawno wskazywały na nadwyżkę podaży i stabilne, niskie ceny surowca. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej – ropa Brent osiągnęła najwyższe poziomy od ponad czterech miesięcy, a analitycy coraz częściej mówią o możliwości dalszych wzrostów cen. Sankcje USA, wymierzone w rosyjskich producentów, ubezpieczycieli oraz tankowce transportujące ropę, mogą znacząco ograniczyć globalną podaż.