Na początku 2013 r. przemysł nadał w dekoniunkturze

Na początku 2013 r. przemysł nadał w dekoniunkturze
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-09-04 (10:45)

W poniedziałek uwaga inwestorów skupiła się na bardzo ważnych danych o aktywności sektora przemysłowego, czyli indeksach PMI. Omawiany wskaźnik dla Polski spadł w sierpniu do 48,3 pkt. wobec 49,7 pkt. miesiąc wcześniej. Spodziewano się, że indeks się obniży, ale jedynie do 48,9 pkt.

Sierpień był piątym z rzędu miesiącem, w którym polski przemysł zmniejszał aktywność. Bariera 50 pkt. oddziela rozwój od kurczenia się sektora wytwórczości. Indeks opracowywany jest na podstawie miesięcznych ankiet wypełnianych przez kadrę kierowniczej około 300 firma produkcyjnych. Menadżerowie zaopatrzenia odpowiadają anonimowo na pytania dotyczące zmiany zamówień, produkcji, zatrudnienia, cen, prędkości dostaw oraz zapasów.

Dane o PMI silnie korelują ze zmianami produkcji przemysłowej. Wskaźnik daje dobry obraz kształtowania się dynamiki wytwórczości za około 6-7 miesięcy. Słaby odczyt wskazuje, że na początku roku polski przemysł, a najpewniej i cała gospodarka, będą nadal zwalniały. Niewykluczone, że w lutym czy marcu GUS zanotuje ujemne tempo wzrostu produkcji w ujęciu rok do roku. Jeśli w I kw. dynamika Produktu Krajowego Brutto rzeczywiście okaże się niższa niż w IV kw. będzie to oznaczać, że gospodarka zwalnia dziewiąty kwartał z rzędu. Na przestrzeni ostatniego dwudziestolecia jeszcze nigdy nie zdarzyło się by spowolnienie w Polsce trwało dłużej. Są silne podstawy ku temu, by sądzić, że już we wrześniu wskaźnik PMI dla przemysłu znajdzie się na wyższym poziomie. Być może zobaczymy nawet wynik powyżej 50 pkt.

Pewne nadzieje na poprawę sytuacji daje odczyt wskaźnika PMI dla Wielkiej Brytanii. Indeks dla tego kraju wzrósł w sierpniu do 49,5 pkt. wobec 45,2 pkt. (po korekcie) w lipcu. Prognozy ekonomistów zakładały zwyżkę do 46,1 pkt. wobec 45,4 pkt. przed korektą miesiąc wcześniej. Rozczarowały natomiast wskaźniki dla strefy euro. Finalny odczyt za sierpień został skorygowany w dół do 45,1 pkt. z szacowanych wstępnie 45,3 pkt. W lipcu wartość indeksu wynosiła 44,0 pkt. Konsensus rynkowy zakładał utrzymanie wskaźnika na niezmienionym poziomie. Korekta danych to w największym stopniu efekt pogorszenia sytuacji w największej gospodarce strefy euro. Wskaźnik dla Niemiec spadł do 44,7 pkt. z 45,1 pkt. szacowanych w połowie miesiąca. Mimo wszystko dane okazały się lepsze niż miesiąc wcześniej, kiedy PMI wynosił zaledwie 43,0 pkt. i znajdował się na najniższym poziomie od trzech lat.

Nie milkną spekulacje na temat tego czy na najbliższym posiedzeniu Europejski Bank Centralny przedstawi szczegóły planu wsparcia państw borykających się z wysokimi kosztami zadłużenia oraz, ewentualnie, jaką formę miały by przyjąć owe działania. Do rozważenia przez EBC są trzy opcje ustanowienia maksymalnego limitu oprocentowania obligacji zadłużonych państw, ustanowienie maksymalnej różnicy (spreadu) wysokości rentowności obligacji w stosunku do oprocentowania długu Niemiec oraz rozwiązanie, które miałoby polegać na skupie różnych klas aktywów (nie tylko obligacji) by w sposób pośredni wpływać na zachowanie rynku długu.

Wiele wskazuje, jednak na to, że EBC nie ogłosi żadnych szczegółów programu przed podjęciem przez niemiecki Trybunał Konstytucyjny werdyktu w sprawie legalności Europejskiego Funduszu Stabilizacyjnego, z którego mają pochodzić środki na ewentualne zakupy. Wiele wskazuje więc na to, że prezes EBC M. Draghi ograniczy się w czwartek do ponownej słownej interwencji w celu chwilowego uspokojenia rynków, a na szczegóły działań inwestorzy będą musieli poczekać co najmniej do następnego posiedzenia Banku w październiku. By jednak zbytnio nie rozczarować rynków EBC może zdecydować się na obniżenie stóp procentowych o kolejne 25 pkt. bazowych. (Jednak z wyłączaniem stopy depozytowej, która jest już obecnie na poziomie 0 proc. Jest chyba zbyt wcześnie, by Bank zdecydował się pobierać opłaty za lokowanie pieniędzy na swoich rachunkach). Stawki rynku pieniężnego po części dyskontują taki właśnie scenariusz. Byłoby to niewątpliwie pewne zaskoczenie, ale szanse, że rzeczywiście tak się stanie są wyraźnie rosną.

Dziś opublikowane zostaną wskaźnik kondycji przemysłu dla USA. Oczekuje się, że zarówno PMI, jak i posiadający dłuższą historię, bliźniaczy ISM wzrosły nieznacznie w sierpniu. Gorsze odczyty zapewne ponownie zwiększą oczekiwania na działania Fed. W dniu dzisiejszym spotykają się również europejscy przywódcy. Premier Włoch M. Monti podejmuje F. Hollanda, zaś kanclerz Niemiec A. Merkel spotyka się z przewodniczącym Rady Europejskiej H. Van Rompuyem.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).