Bernanke rozczarował

Bernanke rozczarował
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2012-09-03 (10:41)

W trakcie wystąpienia Bena Bernanke kurs EUR/USD osiągnął maksimum na 1,2630. Tym samym notowania dotarły do oporu wyznaczonego przez 50 proc. zniesienie Fibonacciego ruchu spadkowego rozpoczętego w maju oraz linię trendu spadkowego poprowadzoną przez szczyty z ubiegłego i bieżącego roku.

W połączeniu z dywergencją z oscylatorem stochastycznym oraz RSI (na interwale 1d) jest to dobry moment do odwrócenia trendu.

ECB pracuje nad nowym programem skupu

W czasie weekendu w mediach można było przeczytać wypowiedzi członków zarządu ECB Benoit Coeure’a i Joerga Asmussena, którzy zgodnie podkreślali, że trwają prace nad ewentualną interwencją na krótkim końcu krzywej rentowności. Obaj dodali, że nowy program będzie lepiej dostosowany do potrzeb krajów i nie będzie zawierał błędów poprzedniego planu.

Mniejszy optymizm chińskich przedsiębiorców

Nastroje w sektorze przemysłowym w Chinach spadły. Indeks PMI obliczany przez Markit Economics wyniósł 47,6 pkt. (poprzednio 49,3 pkt.). Wartość ta jest niższa od oczekiwań rynkowych o 0,2 pkt. O 3:30 w Australii opublikowano dane o sprzedaży detalicznej. Dynamika miesięczna na poziomie -0,8 proc. sugeruje mocne hamowanie popytu konsumpcyjnego. Dużo słabsze dane z pewnością nie pomogą dolarowi australijskiemu, który w stosunku do dolara amerykańskiego już od 9 sierpnia tkwi w trendzie spadkowym.

Seria odczytów PMI

Pomiędzy 9:00 a 10:30 napłynie seria danych o PMI, kolejno z: Polski, Szwajcarii, Włoch, Francji, Niemiec, strefy euro i Wielkiej Brytanii. Rynek zakłada wzrosty indeksów w przypadku wszystkich krajów oprócz Polski. Ponadto o 9:15 opublikowano dane o sprzedaży detalicznej w Szwajcarii, która w ujęciu rocznym ma osiągnąć wartość 4,5 proc., wobec poprzednich 3,7 proc.

Wydarzenia w nadchodzącym tygodniu

Nadchodzący tydzień przyniesie nam znaczną liczbę wydarzeń i odczytów makroekonomicznych. Ograniczając się tylko do tych najbardziej istotnych dla rynku, należy wspomnieć o jutrzejszej publikacji indeksu ISM w USA oraz decyzji RBA ws. stóp procentowych (rynek nie oczekuje zmian stóp procentowych). W środę poznamy dynamikę PKB w Australii, która wg oczekiwań rynku ma spaść dla dynamiki rocznej i kwartalnej oraz dane o sprzedaży detalicznej w strefie euro (spodziewane jest spowolnienie wzrostu). W czwartek będzie miało miejsce najważniejsze wydarzenie tego tygodnia – decyzja ECB w sprawie stóp procentowych – spodziewamy się, że tym razem Rada Prezesów powinna podjąć konkretne działania w celu złagodzenia skutków kryzysu zadłużenia., niewykluczone, że może również dojść do obniżki stóp procentowych. Tego samego dnia, choć niewątpliwie pozostając w cieniu ECB, w Niemczech zostaną podane informacje o zamówieniach w przemyśle. Piątek będzie stał pod znakiem danych z rynku pracy z takich krajów jak: Szwajcaria, USA i Kanada. Dodatkowo w Wielkiej Brytanii i Niemczech poznamy wyniki produkcji przemysłowej.

Złoty będzie słabszy

Od rana zloty zniósł prawie całe piątkowe umocnienie. Kurs EUR/PLN znajduje się na poziomie 4,19, a USD/PLN na 3,3350. W najbliższych dniach oczekujemy osłabienia złotego do 4,23 w stosunku do euro i 3,40 w stosunku do dolar. W ciągu ostatniego tygodnia złoty stracił prawie 2 proc w stosunku do dolara i ponad 2,5 proc. w relacji do euro. O 9:00 poznaliśmy wartość indeksu PMI za sierpień. Oczekiwaliśmy wartości 48,8 pkt., jednak okazało się, że spadek był jeszcze mocniejszy i wyniósł 48,3 pkt., tym samym nastroje wśród przedsiębiorców są najgorsze od 38 miesięcy. Za tak kiepskim odczytem stoi spadek subindeksów wielkości produkcji, nowych zamówień. Martwi również znaczny spadek składowej odpowiadającej za zatrudnienie (choć pozostaje ona powyżej granicy 50 pkt.).

W środę zbierze się Rada Polityki Pieniężnej, która podejmie decyzję o stopach procentowych. Nie oczekujemy, aby Rada już teraz zareagowała na słabe dane makroekonomiczne, które napłynęły z gospodarki od ostatniego posiedzenia RPP (szczególnie chodzi tu o bardzo słaby odczyt PKB). Ubiegły tydzień przyniósł poprawę sytuacji na rynku dłużnym. Spread pomiędzy polskimi i niemieckimi 10-letnimi obligacjami spadł w ciągu tygodnia o 0,4 pb i wynosi obecnie 348,7 pb.

Źródło: Marcin Pietrzak, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Trump czy Harris? Jak zareguje dolar?

Trump czy Harris? Jak zareguje dolar?

08:35 Poranny komentarz walutowy XTB
Dziś dzień wyborów w Stanach Zjednoczonych! Chociaż pierwsze wyniki będą spływać w godzinach nocnych w Polsce, a cała bitwa na głosy odbędzie się nad ranem w środę, to wydaje się, że nikt z rynku finansowego nie będzie spał spokojnie. Media amerykańskie ogłosiły, że obecny wyścig prezydencki jest najbardziej zacięty i najbardziej wyrównany od wielu lat.
Dolar zyskuje najmocniej od końca 2022 roku

Dolar zyskuje najmocniej od końca 2022 roku

2024-10-31 Poranny komentarz walutowy XTB
Do końca października pozostały już jedynie godziny. Patrząc na zwroty z kluczowych aktywów, na pierwszy plan wybija się dolar. Ponad 3% zwrot w tym miesiącu jest najwyższy od grudnia 2022 roku. To efekt silnej gospodarki, która zmniejsza presję na potrzebę obniżek stóp procentowych oraz rosnących szans na wygraną w wyborach przez Donalda Trumpa. Co czeka nas w listopadzie? Chociaż wielokrotnie w tym roku poznawaliśmy dane, które zapowiadały możliwość wystąpienia recesji, ostatecznie Stany Zjednoczone zawsze wychodziły obronną ręką z takich zagrożeń.
Rynek kryptowalut w obliczu listopadowych wyborów w USA

Rynek kryptowalut w obliczu listopadowych wyborów w USA

2024-10-28 Wiadomości walutowe
Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych zbliżają się wielkimi krokami. Wraz z upływającym czasem, coraz więcej mówi się o tym, jaki będą mieć wpływ na amerykańską i światową gospodarkę. Wiele zależy tutaj od tego, który z kandydatów osiągnie sukces. Jednym z obszarów, który może silnie zareagować na zmianę prezydenta USA jest rynek kryptowalut, a w szczególności ceny Bitcoina i Ethereum.
Dolar już po 4 zł

Dolar już po 4 zł

2024-10-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż to wrzesień miał być sezonowo negatywnym miesiącem dla złotego, to jednak ostatecznie październik okazał się być tym złym miesiącem. Od końca września złoty osłabił się do dolara o ok. 6% i wpływ miała na to nie tylko słabość naszej waluty, ale przede wszystkim siła dolara. Czy to stałe odwrócenie trendu, czy jedynie korekta w długoterminowej hossie złotego?
Trumpa i wybory w Japonii

Trumpa i wybory w Japonii

2024-10-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynku walutowym nie widzimy zbyt dużych ruchów, choć wyjątkiem są przede wszystkim waluty azjatyckie. Na pierwszy plan wybija się jen, który jest najsłabszy w stosunku do dolara od końca lipca. To efekt zbliżających się wyborów, nie tylko w USA, ale przede wszystkim w Japonii, gdzie najnowsze sondaże pokazują duże prawdopodobieństwo utraty władzy przez koalicję rządzącą na czele z obecnym premierem Shigeru Ishibą.
Dolar znów zyskuje

Dolar znów zyskuje

2024-10-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątkowe osłabienie dolara było krótkotrwałe? Poniedziałek przynosi lekkie podbicie dolara na szerokim rynku, choć zmiany są kosmetyczne. Pośród G-10 najsłabszy jest dolar australijski tracący ponad 0,2 proc., dalej mamy jena z niecałymi 0,2 proc. "Najgorzej" wypadają korony skandynawskie, które pozostają stabilne. Rynek, zatem bardziej się stabilizuje czekając na nowe impulsy.
Sytuacja na złotym - EURPLN wciąż powyżej 4,30

Sytuacja na złotym - EURPLN wciąż powyżej 4,30

2024-10-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałkowy ranek przynosi lekkie osłabienie złotego - za EURPLN płacimy około 4,31 zł, a USDPLN jest wart 3,97. Uwagę zwraca lekkie cofnięcie EURUSD, któremu towarzyszy podbicie dolara na szerokim rynku. Weekend nie przyniósł większych zmian w sondażach wyborczych w USA - na dwa tygodnie przed 5 listopada nieznaczną przewagę ma nadal Donald Trump, co jest informacją pro-dolarową.
Spokojny start tygodnia

Spokojny start tygodnia

2024-10-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Po serii ważnych wydarzeń na rynku walut, ten tydzień zapowiada się nieco spokojniej. W USA rozpędza się sezon wyników, ale od strony makroekonomicznej ważniejsze dane mamy dopiero w czwartek, gdy poznamy wstępne październikowe PMI. Złoty zatem zaczyna tydzień dość sennie. Ostatnich kilka tygodni należy do dolara i jest to o tyle ciekawe, że amerykańska waluta zaczęła zyskiwać niemal zaraz po tym, jak Fed rozpoczął cykl obniżek stóp procentowych i to od razu od cięcia o 50bp.
Czy EBC zmieni nastawienie?

Czy EBC zmieni nastawienie?

2024-10-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Europejski Bank Centralny dzisiaj o 14:15 poinformuje o wysokości stóp procentowych. Wszyscy spodziewają się cięcia o 25 punktów bazowych, choć komunikacja ze strony banku centralnego w ostatnich miesiącach miała sugerować, że pomiędzy obniżkami może dochodzić do dłuższej przerwy. Sytuacja inflacyjna oraz gospodarcza w strefie euro pogorszyła się jednak na tyle, że obniżka stóp procentowych jest wręcz wymagana przez uczestników rynku. Czy to pora na znaczne złagodzenie komunikacji ze strony Christine Lagarde?
EBC zdecyduje już jutro

EBC zdecyduje już jutro

2024-10-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Już jutro nieco większych emocji może dostarczyć europejska instytucja bankowości centralnej. EBC prawdopodobnie zdecyduje się na kolejną redukcję stóp procentowych. Rynek w tym momencie zakłada, że taki scenariusz jest najbardziej prawdopodobny. Instrumenty OIS niemal w pełni wyceniły obniżkę o 25 punktów bazowych. Gdyby Rada zdecydowała się jednak na „pauzę”, wówczas euro mogłoby zdecydowanie zyskać. Z drugiej strony czy wspólna waluta jest w stanie dalej się osłabiać, mimo, że cięcie październikowe jest już w „cenach”.