Podtrzymanie nadziei na QE3 jedynie chwilowo wsparło złotego

Podtrzymanie nadziei na QE3 jedynie chwilowo wsparło złotego
Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Data dodania: 2012-09-03 (10:38)

Początek nowego tygodnia przynosi względnie neutralne dla rynku złotego. Polska waluta wyceniana jest przez inwestorów następująco: 4,17 PLN za euro, 3,32 PLN wobec amerykańskiego dolara oraz 3,47 PLN wobec franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu pozostają w trendzie spadkowym i aktualnie wynoszą 4,84% w przypadku instrumentów o 10-letnim terminie zapadalności.

Miniony tydzień przyniósł znaczącą zniżkę wyceny złotego na rynku. Polska waluta konsekwentnie traciła od wtorku, zniżkując sumarycznie o ok. 3,00% względem euro oraz amerykańskiego dolara. Pomimo, iż w kalendarzu figurowało piątkowe wystąpienie Bena Bernanke w Jackson Hole inwestorzy zdecydowali się wyprzedawać złotego na fali czynników lokalnych. Wyraźnie słabsze dane dotyczące krajowego PKB za II kw. wskazały, iż najprawdopodobniej w perspektywie kolejnych miesięcy dojdzie do obniżenia stopy procentowej w Polsce, co skłoniło inwestorów do realizacji 3-miesiecznych zysków na parach ze złotym. Dopiero piątek i rewizja oczekiwań dotyczących QE3 po przemówieniu szefa FED przyniosły nieznaczne odrobienie strat przez złotego oraz oddalenie się od znaczących poziomów 4,20 EUR/PLN, 3,36 USD/PLN.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy krajowy odczyt przemysłowego indeksu PMI dla Polski przygotowanego przez Markit Economics. Rynek oczekuje dalszego spadku publikacji do poziomu 48,9 pkt. z 49,7 pkt. w lipcu. Szacuje się więc, iż będzie to 5 odczyt poniżej kluczowej granicy 50pkt. oddzielającej wzrost od kurczenia się gospodarki w Polsce. Wskaźnik ten należy do grupy indykatorów wyprzedzających, a więc prognozujących przyszła sytuację gospodarczą w Polsce. Kolejne odczyty poniżej kluczowej granicy (50pkt.) wskazują, iż scenariusz dalszego hamowania gospodarczego w Polsce zaczyna przybierać realne kształty, a sama RPP zmuszona będzie w perspektywie kilku miesięcy do wsparcia gospodarki za pomocą cięcia stóp procentowych.

Z rynkowego punktu widzenia, pomimo, iż Szef FED nie zasugerował wprost terminu zainicjowania QE3 to inwestorzy wychwycili fakt, że Ben Bernanke wyraził „poważne” obawy związane z amerykańskim rynkiem pracy. Zgodnie z prognozą sympozjum w Jackson Hole nie przyniosło decydujących rozwiązań, a uwaga rynków przesuwa się obecnie w kierunku następnego posiedzenia FOMC zaplanowanego na 12 – 13 września.

Kolejne dni na złotym mogą przynieść kontynuacje narastającej presji podażowej na polską walutę. Inwestorzy kierują się obecnie w głównej mierze czynnikami krajowymi, a więc prognozowanym luzowaniem monetarnym w Polsce, a nie impulsami z szerokiego rynku. Dodatkowo wyraźnie słabnie węgierski forint wskazując, iż podobnie jak w latach poprzednich wyprzedaż węgierskiej waluty odbywa się „częściowo” również przez złotego, który stanowi doskonały środek ekspozycji inwestorów zagranicznych na rynek Europy Środkowo – Wschodniej. Z technicznego punktu widzenia ponad 12 – groszowa zniżka notowań złotego rodzi możliwość wygenerowania korekty wzrostowej przynajmniej w kierunku 4,125 – 4,15 EUR/PLN, jednak nawet chwilowe odrobienie strat na złotym nie zmieni średnioterminowej perspektywy dalszego osłabienia polskiej waluty w trakcie kolejnych tygodni. W trakcie dzisiejszej sesji złoty najprawdopodobniej znajdować się będzie w szerokim zakresie 4,15-4,20 EUR/PLN.

Źródło: Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Trump czy Harris? Jak zareguje dolar?

Trump czy Harris? Jak zareguje dolar?

08:35 Poranny komentarz walutowy XTB
Dziś dzień wyborów w Stanach Zjednoczonych! Chociaż pierwsze wyniki będą spływać w godzinach nocnych w Polsce, a cała bitwa na głosy odbędzie się nad ranem w środę, to wydaje się, że nikt z rynku finansowego nie będzie spał spokojnie. Media amerykańskie ogłosiły, że obecny wyścig prezydencki jest najbardziej zacięty i najbardziej wyrównany od wielu lat.
Dolar zyskuje najmocniej od końca 2022 roku

Dolar zyskuje najmocniej od końca 2022 roku

2024-10-31 Poranny komentarz walutowy XTB
Do końca października pozostały już jedynie godziny. Patrząc na zwroty z kluczowych aktywów, na pierwszy plan wybija się dolar. Ponad 3% zwrot w tym miesiącu jest najwyższy od grudnia 2022 roku. To efekt silnej gospodarki, która zmniejsza presję na potrzebę obniżek stóp procentowych oraz rosnących szans na wygraną w wyborach przez Donalda Trumpa. Co czeka nas w listopadzie? Chociaż wielokrotnie w tym roku poznawaliśmy dane, które zapowiadały możliwość wystąpienia recesji, ostatecznie Stany Zjednoczone zawsze wychodziły obronną ręką z takich zagrożeń.
Rynek kryptowalut w obliczu listopadowych wyborów w USA

Rynek kryptowalut w obliczu listopadowych wyborów w USA

2024-10-28 Wiadomości walutowe
Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych zbliżają się wielkimi krokami. Wraz z upływającym czasem, coraz więcej mówi się o tym, jaki będą mieć wpływ na amerykańską i światową gospodarkę. Wiele zależy tutaj od tego, który z kandydatów osiągnie sukces. Jednym z obszarów, który może silnie zareagować na zmianę prezydenta USA jest rynek kryptowalut, a w szczególności ceny Bitcoina i Ethereum.
Dolar już po 4 zł

Dolar już po 4 zł

2024-10-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż to wrzesień miał być sezonowo negatywnym miesiącem dla złotego, to jednak ostatecznie październik okazał się być tym złym miesiącem. Od końca września złoty osłabił się do dolara o ok. 6% i wpływ miała na to nie tylko słabość naszej waluty, ale przede wszystkim siła dolara. Czy to stałe odwrócenie trendu, czy jedynie korekta w długoterminowej hossie złotego?
Trumpa i wybory w Japonii

Trumpa i wybory w Japonii

2024-10-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynku walutowym nie widzimy zbyt dużych ruchów, choć wyjątkiem są przede wszystkim waluty azjatyckie. Na pierwszy plan wybija się jen, który jest najsłabszy w stosunku do dolara od końca lipca. To efekt zbliżających się wyborów, nie tylko w USA, ale przede wszystkim w Japonii, gdzie najnowsze sondaże pokazują duże prawdopodobieństwo utraty władzy przez koalicję rządzącą na czele z obecnym premierem Shigeru Ishibą.
Dolar znów zyskuje

Dolar znów zyskuje

2024-10-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątkowe osłabienie dolara było krótkotrwałe? Poniedziałek przynosi lekkie podbicie dolara na szerokim rynku, choć zmiany są kosmetyczne. Pośród G-10 najsłabszy jest dolar australijski tracący ponad 0,2 proc., dalej mamy jena z niecałymi 0,2 proc. "Najgorzej" wypadają korony skandynawskie, które pozostają stabilne. Rynek, zatem bardziej się stabilizuje czekając na nowe impulsy.
Sytuacja na złotym - EURPLN wciąż powyżej 4,30

Sytuacja na złotym - EURPLN wciąż powyżej 4,30

2024-10-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałkowy ranek przynosi lekkie osłabienie złotego - za EURPLN płacimy około 4,31 zł, a USDPLN jest wart 3,97. Uwagę zwraca lekkie cofnięcie EURUSD, któremu towarzyszy podbicie dolara na szerokim rynku. Weekend nie przyniósł większych zmian w sondażach wyborczych w USA - na dwa tygodnie przed 5 listopada nieznaczną przewagę ma nadal Donald Trump, co jest informacją pro-dolarową.
Spokojny start tygodnia

Spokojny start tygodnia

2024-10-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Po serii ważnych wydarzeń na rynku walut, ten tydzień zapowiada się nieco spokojniej. W USA rozpędza się sezon wyników, ale od strony makroekonomicznej ważniejsze dane mamy dopiero w czwartek, gdy poznamy wstępne październikowe PMI. Złoty zatem zaczyna tydzień dość sennie. Ostatnich kilka tygodni należy do dolara i jest to o tyle ciekawe, że amerykańska waluta zaczęła zyskiwać niemal zaraz po tym, jak Fed rozpoczął cykl obniżek stóp procentowych i to od razu od cięcia o 50bp.
Czy EBC zmieni nastawienie?

Czy EBC zmieni nastawienie?

2024-10-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Europejski Bank Centralny dzisiaj o 14:15 poinformuje o wysokości stóp procentowych. Wszyscy spodziewają się cięcia o 25 punktów bazowych, choć komunikacja ze strony banku centralnego w ostatnich miesiącach miała sugerować, że pomiędzy obniżkami może dochodzić do dłuższej przerwy. Sytuacja inflacyjna oraz gospodarcza w strefie euro pogorszyła się jednak na tyle, że obniżka stóp procentowych jest wręcz wymagana przez uczestników rynku. Czy to pora na znaczne złagodzenie komunikacji ze strony Christine Lagarde?
EBC zdecyduje już jutro

EBC zdecyduje już jutro

2024-10-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Już jutro nieco większych emocji może dostarczyć europejska instytucja bankowości centralnej. EBC prawdopodobnie zdecyduje się na kolejną redukcję stóp procentowych. Rynek w tym momencie zakłada, że taki scenariusz jest najbardziej prawdopodobny. Instrumenty OIS niemal w pełni wyceniły obniżkę o 25 punktów bazowych. Gdyby Rada zdecydowała się jednak na „pauzę”, wówczas euro mogłoby zdecydowanie zyskać. Z drugiej strony czy wspólna waluta jest w stanie dalej się osłabiać, mimo, że cięcie październikowe jest już w „cenach”.