Bernanke może zawieść

Bernanke może zawieść
Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Data dodania: 2012-08-31 (15:11)

W ostatnim dniu tygodnia kurs EUR/USD wybił się górą z formacji trójkąta i wzrósł powyżej 1,26. Osiągnął tym samym najwyższy poziom od prawie dwóch miesięcy. Notowania dotarły pod linię trendu spadkowego.

Dodając do tego wysokie wartości oscylatorów (zarówno na interwale godzinowym jak i dziennym) jest to dobry moment do odwrócenia krótkookresowego trendu i powrót do spadków wartości wspólnej waluty. Wciąż również możliwe jest wystąpienie dywergencji z oscylatorami (na interwale 1d). Piątkowy szczyt ustanowiony został, bowiem przy niższych wartościach zarówno PKS jak i RSI niż maksima sprzed tygodnia. Scenariuszowi spadkowemu sprzyja również prawdopodobne rozczarowanie uczestników rynku wystąpieniem Bena Bernanke.

To właśnie dziś o 16:00 rozpocznie się wystąpienie szefa Fed na sympozjum w Jackson Hole. Rynki finansowe mają nadzieję, że szef Fed zapowie dodatkowe działania stymulacyjne. Często przywoływanym argumentem przemawiającym za tym jest przypominanie, że w 2010 r., Bernanke wykorzystał analogiczne spotkanie do zapowiedzi wprowadzenia drugiej rundy luzowania ilościowego tzw. QE2. Jednak obecnie, naszym zdaniem, występują istotne różnice w sytuacji gospodarczej. W efekcie Bernanke może zawieść rynki. Inflacja bazowa w lipcu 2010 r. wynosiła tylko 0,9 % r/r osiągając następnie minimum w październiku 2010 r. na poziomie 0,6 % r/r. Stopa bezrobocia w lipcu 2010 r. wyniosła 9,5% r/r niewiele niżej od najwyższych kryzysowych poziomów. Dziś Bernanke prawdopodobnie stwierdzi, iż Fed posiada jeszcze „amunicję” i jest gotów do podjęcia dodatkowych środków jeśli będzie to konieczne. Nie spodziewamy się jednak żeby wskazał na konieczność uruchomienia QE3. Uważamy, iż Fed będzie bacznie obserwował napływające dane makro.
Na notowania kursów nie wpłynęły spotkania pomiędzy europejskimi politykami. Wizyty składane w Berlinie i Paryżu przez premierów Hiszpanii, Włoch i Grecji nie przyniosły żadnych ważnych oświadczeń. Dane opublikowane w kończącym się tygodniu nie wykazały polepszenia koniunktury – spadły m.in.: indeks instytutu IFO, indeks zaufania konsumentów Conference Board, wskaźniki koniunktury gospodarczej w Eurolandzie.

W przyszłym tygodniu w czwartek obędzie się spotkanie Rady Prezesów ECB. Odwołanie udziału prezesa ECB Mario Draghiego na sympozjum w Jackson Hole może sugerować, że Rada przygotowuje plan mający łagodzić skutki kryzysu zadłużeniowego oraz wspierający wzrost gospodarczy. Problemem, który musi zostać przezwyciężony jest spadająca dynamika udzielanych kredytów dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw niefinansowych. Ponadto od końca ubiegłego roku stale zwiększa się różnica pomiędzy przyrostem podaży pieniądza a wzrostem wartości kredytów. To pokazuje, że efekty LTRO są niewidoczne. Z uwagi na wzrost tempa inflacji HICP w sierpniu działania ECB raczej nie przyjmą postaci obniżki stóp procentowych.

Słaby PKB osłabił złotego

Kurs EUR/PLN odnotował najwyższy poziom od ponad miesiąca – 4,20. Po dynamicznych wzrostach kursu i zbliżeniu się oscylatorów do obszaru wykupienia spadki wartości polskiej waluty powinny wyhamować. Wskazuje na to również dywergencja z oscylatorem stochastycznym (na interwale 1h). W najbliższym czasie złoty korekcyjnie umocni się do wsparcia na 4,15. Jednak w dłuższej perspektywie notowania zmierzać będą do 200-dziennej średniej kroczącej przebiegającej obecnie w okolicach 4,25. Znaczna deprecjacja złotego była pokłosiem wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego i odczytu PKB za drugi kwartał bieżącego roku. We wtorek Marek Belka przyznał, że zmieniło się nastawienie RPP i teraz w grę wchodzą obniżki, a nie podwyżki stóp procentowych. Dodał przy tym, że w czasie najbliższego posiedzenia Rada nie powinna zaskoczyć rynku, tzn. że nie należy się spodziewać zmiany stóp procentowych we wrześniu. Do szybszego poluzowania polityki monetarnej z pewnością przyczyni się bardzo słaby odczyt PKB. Jego roczna dynamika spadła w drugim kwartale bieżącego roku do 2,4 proc., podczas gdy poprzednio wyniosła 3,5 proc. Bardzo mocna wyhamowała dynamika inwestycji (do 1,9 proc.), a biorąc pod uwagę zakończenie inwestycji infrastrukturalnych związanych z mistrzostwami Europy, możemy spodziewać się dalszego spowolnienia tej składowej. Spread 10-letnich obligacji emitowanych przez polski rząd i niemieckich bundów przekracza tygodniową średnią o 2 odchylenia standardowego. W ciągu tygodnia spreadu spadł o 12 pb. i wynosi 346 pb.

Źródło: Marcin Pietrzak, Szymon Zajkowski, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Trump czy Harris? Jak zareguje dolar?

Trump czy Harris? Jak zareguje dolar?

08:35 Poranny komentarz walutowy XTB
Dziś dzień wyborów w Stanach Zjednoczonych! Chociaż pierwsze wyniki będą spływać w godzinach nocnych w Polsce, a cała bitwa na głosy odbędzie się nad ranem w środę, to wydaje się, że nikt z rynku finansowego nie będzie spał spokojnie. Media amerykańskie ogłosiły, że obecny wyścig prezydencki jest najbardziej zacięty i najbardziej wyrównany od wielu lat.
Dolar zyskuje najmocniej od końca 2022 roku

Dolar zyskuje najmocniej od końca 2022 roku

2024-10-31 Poranny komentarz walutowy XTB
Do końca października pozostały już jedynie godziny. Patrząc na zwroty z kluczowych aktywów, na pierwszy plan wybija się dolar. Ponad 3% zwrot w tym miesiącu jest najwyższy od grudnia 2022 roku. To efekt silnej gospodarki, która zmniejsza presję na potrzebę obniżek stóp procentowych oraz rosnących szans na wygraną w wyborach przez Donalda Trumpa. Co czeka nas w listopadzie? Chociaż wielokrotnie w tym roku poznawaliśmy dane, które zapowiadały możliwość wystąpienia recesji, ostatecznie Stany Zjednoczone zawsze wychodziły obronną ręką z takich zagrożeń.
Rynek kryptowalut w obliczu listopadowych wyborów w USA

Rynek kryptowalut w obliczu listopadowych wyborów w USA

2024-10-28 Wiadomości walutowe
Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych zbliżają się wielkimi krokami. Wraz z upływającym czasem, coraz więcej mówi się o tym, jaki będą mieć wpływ na amerykańską i światową gospodarkę. Wiele zależy tutaj od tego, który z kandydatów osiągnie sukces. Jednym z obszarów, który może silnie zareagować na zmianę prezydenta USA jest rynek kryptowalut, a w szczególności ceny Bitcoina i Ethereum.
Dolar już po 4 zł

Dolar już po 4 zł

2024-10-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż to wrzesień miał być sezonowo negatywnym miesiącem dla złotego, to jednak ostatecznie październik okazał się być tym złym miesiącem. Od końca września złoty osłabił się do dolara o ok. 6% i wpływ miała na to nie tylko słabość naszej waluty, ale przede wszystkim siła dolara. Czy to stałe odwrócenie trendu, czy jedynie korekta w długoterminowej hossie złotego?
Trumpa i wybory w Japonii

Trumpa i wybory w Japonii

2024-10-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynku walutowym nie widzimy zbyt dużych ruchów, choć wyjątkiem są przede wszystkim waluty azjatyckie. Na pierwszy plan wybija się jen, który jest najsłabszy w stosunku do dolara od końca lipca. To efekt zbliżających się wyborów, nie tylko w USA, ale przede wszystkim w Japonii, gdzie najnowsze sondaże pokazują duże prawdopodobieństwo utraty władzy przez koalicję rządzącą na czele z obecnym premierem Shigeru Ishibą.
Dolar znów zyskuje

Dolar znów zyskuje

2024-10-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątkowe osłabienie dolara było krótkotrwałe? Poniedziałek przynosi lekkie podbicie dolara na szerokim rynku, choć zmiany są kosmetyczne. Pośród G-10 najsłabszy jest dolar australijski tracący ponad 0,2 proc., dalej mamy jena z niecałymi 0,2 proc. "Najgorzej" wypadają korony skandynawskie, które pozostają stabilne. Rynek, zatem bardziej się stabilizuje czekając na nowe impulsy.
Sytuacja na złotym - EURPLN wciąż powyżej 4,30

Sytuacja na złotym - EURPLN wciąż powyżej 4,30

2024-10-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałkowy ranek przynosi lekkie osłabienie złotego - za EURPLN płacimy około 4,31 zł, a USDPLN jest wart 3,97. Uwagę zwraca lekkie cofnięcie EURUSD, któremu towarzyszy podbicie dolara na szerokim rynku. Weekend nie przyniósł większych zmian w sondażach wyborczych w USA - na dwa tygodnie przed 5 listopada nieznaczną przewagę ma nadal Donald Trump, co jest informacją pro-dolarową.
Spokojny start tygodnia

Spokojny start tygodnia

2024-10-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Po serii ważnych wydarzeń na rynku walut, ten tydzień zapowiada się nieco spokojniej. W USA rozpędza się sezon wyników, ale od strony makroekonomicznej ważniejsze dane mamy dopiero w czwartek, gdy poznamy wstępne październikowe PMI. Złoty zatem zaczyna tydzień dość sennie. Ostatnich kilka tygodni należy do dolara i jest to o tyle ciekawe, że amerykańska waluta zaczęła zyskiwać niemal zaraz po tym, jak Fed rozpoczął cykl obniżek stóp procentowych i to od razu od cięcia o 50bp.
Czy EBC zmieni nastawienie?

Czy EBC zmieni nastawienie?

2024-10-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Europejski Bank Centralny dzisiaj o 14:15 poinformuje o wysokości stóp procentowych. Wszyscy spodziewają się cięcia o 25 punktów bazowych, choć komunikacja ze strony banku centralnego w ostatnich miesiącach miała sugerować, że pomiędzy obniżkami może dochodzić do dłuższej przerwy. Sytuacja inflacyjna oraz gospodarcza w strefie euro pogorszyła się jednak na tyle, że obniżka stóp procentowych jest wręcz wymagana przez uczestników rynku. Czy to pora na znaczne złagodzenie komunikacji ze strony Christine Lagarde?
EBC zdecyduje już jutro

EBC zdecyduje już jutro

2024-10-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Już jutro nieco większych emocji może dostarczyć europejska instytucja bankowości centralnej. EBC prawdopodobnie zdecyduje się na kolejną redukcję stóp procentowych. Rynek w tym momencie zakłada, że taki scenariusz jest najbardziej prawdopodobny. Instrumenty OIS niemal w pełni wyceniły obniżkę o 25 punktów bazowych. Gdyby Rada zdecydowała się jednak na „pauzę”, wówczas euro mogłoby zdecydowanie zyskać. Z drugiej strony czy wspólna waluta jest w stanie dalej się osłabiać, mimo, że cięcie październikowe jest już w „cenach”.