Niska zmienność na eurodolarze

Niska zmienność na eurodolarze
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2012-08-30 (10:41)

Eurodolar wciąż porusza się w wąskim przedziale wahań. Notowania stabilizują się w okolicach 1,2540. Przed jutrzejszym wystąpieniem Bena Bernanke w Jackson Hole nie spodziewamy się silnych ruchów. Uważamy jednak, że z sympozjum bankierów centralnych wiązane są zbyt duże nadzieje, stąd bardzo łatwo o rozczarowanie uczestników rynku.

Przy założeniu że szef Fed nie powie nic nowego o QE3 kurs EUR/USD w najbliższych dniach testować może wsparcie na 1,24.

Ciąg dalszy spotkań polityków

Dziś odbędzie się spotkanie prezydenta Francji Francois Hollande i premiera Hiszpanii Mariano Rajoya, ponadto do Chin z wizytą przybędzie kanclerz Niemiec Angela Merkel, która ma zadanie zbliżyć współpracę pomiędzy tymi dwoma krajami.

Stabilizacja na niemieckim rynku pracy

O 9:55 Federalny Urząd Pracy poda jak w sierpniu ukształtowała się stopa bezrobocia. Słabsze odczyty indeksu instytutu IFO nie wróżą zbyt dobrze rynkowi pracy. Wg prognoz przedsiębiorcy nie zgłosili na tyle dużego zapotrzebowania na pracę, aby zmniejszyć odsetek bezrobotnych w liczbie aktywnych zawodowo, a co za tym idzie wartość ta ma zostać na poziomie 6,8 proc. Mimo utrzymywania się niskiej stopy procentowej wzrasta bezwzględna liczba bezrobotnych.

Dekoniunktura w Eurolandzie

O 11:00 Eurostat opublikuje indeksy nastrojów w strefie euro. Rynek spodziewa się spadku wszystkich pięciu wskaźników. Niepokojące jest to, że spadają odczyty ważnych składowych: nastrój konsumentów jest pogarszany przez kiepskie odczyty z rynku pracy, natomiast na optymizm wśród producentów negatywnie wpływa składowa odpowiadająca za nowe zamówienia i nowe zamówienia eksportowe.

Złoty jedną z najsłabszych walut w regionie.

Złoty silnie stracił na wartości. Kurs EUR/PLN wzrósł o około 800 pipsów i obecnie znajduje się na 4,1850. Tym samym notowania przebiły opór na 4,15 i obecnie testują 38,2 proc. zniesienie Fibo ostatniego ruchu spadkowego. Natomiast kurs USD/PLN testuje górne ograniczenie sierpniowej konsolidacji – 3,34. O możliwej dalszej deprecjacji złotego świadczy m. in. opisywana przez nas już wcześniej dywergencja kursu USD/PLN z oscylatorem stochastycznym.Za deprecjację złotego odpowiadają słowa prezesa NBP Marka Belki oraz niespodziewane obniżenie stóp procentowych na Węgrzech. Dopiero wczoraj te dwa wydarzenia zostały zdyskontowane przez rynek, tzn. wzrosło prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych przez NBP.

Widać coraz wyraźniej, że ostatnia podwyżka stóp procentowych przez RPP była wbrew temu co dzieje się w gospodarkach rozwiniętych jak i krajach rozwijających się, gdzie władze monetarne forsują kolejne cykle luzowania ilościowego. W świetle tej sytuacji spodziewamy się, że RPP obniży stopy procentowe o 25 pb. na posiedzeniu w listopadzie.

O 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane o PKB w II kwartale bieżącego roku. Spodziewamy się, że w ujęciu rocznym dynamika wyniesie 2,9 proc. (tyle samo wynosi konsensus rynkowy). Jeśli potwierdzą się nasze przypuszczenia, to będzie to siódmy kwartał wyhamowywania tej dynamiki. Za tym spowolnieniem stoją spadki w obydwu składowych popytu krajowego – wzrost spożycia indywidualnego wg naszych prognoz wyniesie około 1,6 proc., natomiast roczna dynamika nakładów brutto na środki trwałe osiągnie wartość 4,8 proc.

Źródło: Marcin Pietrzak, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Trump czy Harris? Jak zareguje dolar?

Trump czy Harris? Jak zareguje dolar?

08:35 Poranny komentarz walutowy XTB
Dziś dzień wyborów w Stanach Zjednoczonych! Chociaż pierwsze wyniki będą spływać w godzinach nocnych w Polsce, a cała bitwa na głosy odbędzie się nad ranem w środę, to wydaje się, że nikt z rynku finansowego nie będzie spał spokojnie. Media amerykańskie ogłosiły, że obecny wyścig prezydencki jest najbardziej zacięty i najbardziej wyrównany od wielu lat.
Dolar zyskuje najmocniej od końca 2022 roku

Dolar zyskuje najmocniej od końca 2022 roku

2024-10-31 Poranny komentarz walutowy XTB
Do końca października pozostały już jedynie godziny. Patrząc na zwroty z kluczowych aktywów, na pierwszy plan wybija się dolar. Ponad 3% zwrot w tym miesiącu jest najwyższy od grudnia 2022 roku. To efekt silnej gospodarki, która zmniejsza presję na potrzebę obniżek stóp procentowych oraz rosnących szans na wygraną w wyborach przez Donalda Trumpa. Co czeka nas w listopadzie? Chociaż wielokrotnie w tym roku poznawaliśmy dane, które zapowiadały możliwość wystąpienia recesji, ostatecznie Stany Zjednoczone zawsze wychodziły obronną ręką z takich zagrożeń.
Rynek kryptowalut w obliczu listopadowych wyborów w USA

Rynek kryptowalut w obliczu listopadowych wyborów w USA

2024-10-28 Wiadomości walutowe
Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych zbliżają się wielkimi krokami. Wraz z upływającym czasem, coraz więcej mówi się o tym, jaki będą mieć wpływ na amerykańską i światową gospodarkę. Wiele zależy tutaj od tego, który z kandydatów osiągnie sukces. Jednym z obszarów, który może silnie zareagować na zmianę prezydenta USA jest rynek kryptowalut, a w szczególności ceny Bitcoina i Ethereum.
Dolar już po 4 zł

Dolar już po 4 zł

2024-10-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż to wrzesień miał być sezonowo negatywnym miesiącem dla złotego, to jednak ostatecznie październik okazał się być tym złym miesiącem. Od końca września złoty osłabił się do dolara o ok. 6% i wpływ miała na to nie tylko słabość naszej waluty, ale przede wszystkim siła dolara. Czy to stałe odwrócenie trendu, czy jedynie korekta w długoterminowej hossie złotego?
Trumpa i wybory w Japonii

Trumpa i wybory w Japonii

2024-10-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynku walutowym nie widzimy zbyt dużych ruchów, choć wyjątkiem są przede wszystkim waluty azjatyckie. Na pierwszy plan wybija się jen, który jest najsłabszy w stosunku do dolara od końca lipca. To efekt zbliżających się wyborów, nie tylko w USA, ale przede wszystkim w Japonii, gdzie najnowsze sondaże pokazują duże prawdopodobieństwo utraty władzy przez koalicję rządzącą na czele z obecnym premierem Shigeru Ishibą.
Dolar znów zyskuje

Dolar znów zyskuje

2024-10-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątkowe osłabienie dolara było krótkotrwałe? Poniedziałek przynosi lekkie podbicie dolara na szerokim rynku, choć zmiany są kosmetyczne. Pośród G-10 najsłabszy jest dolar australijski tracący ponad 0,2 proc., dalej mamy jena z niecałymi 0,2 proc. "Najgorzej" wypadają korony skandynawskie, które pozostają stabilne. Rynek, zatem bardziej się stabilizuje czekając na nowe impulsy.
Sytuacja na złotym - EURPLN wciąż powyżej 4,30

Sytuacja na złotym - EURPLN wciąż powyżej 4,30

2024-10-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałkowy ranek przynosi lekkie osłabienie złotego - za EURPLN płacimy około 4,31 zł, a USDPLN jest wart 3,97. Uwagę zwraca lekkie cofnięcie EURUSD, któremu towarzyszy podbicie dolara na szerokim rynku. Weekend nie przyniósł większych zmian w sondażach wyborczych w USA - na dwa tygodnie przed 5 listopada nieznaczną przewagę ma nadal Donald Trump, co jest informacją pro-dolarową.
Spokojny start tygodnia

Spokojny start tygodnia

2024-10-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Po serii ważnych wydarzeń na rynku walut, ten tydzień zapowiada się nieco spokojniej. W USA rozpędza się sezon wyników, ale od strony makroekonomicznej ważniejsze dane mamy dopiero w czwartek, gdy poznamy wstępne październikowe PMI. Złoty zatem zaczyna tydzień dość sennie. Ostatnich kilka tygodni należy do dolara i jest to o tyle ciekawe, że amerykańska waluta zaczęła zyskiwać niemal zaraz po tym, jak Fed rozpoczął cykl obniżek stóp procentowych i to od razu od cięcia o 50bp.
Czy EBC zmieni nastawienie?

Czy EBC zmieni nastawienie?

2024-10-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Europejski Bank Centralny dzisiaj o 14:15 poinformuje o wysokości stóp procentowych. Wszyscy spodziewają się cięcia o 25 punktów bazowych, choć komunikacja ze strony banku centralnego w ostatnich miesiącach miała sugerować, że pomiędzy obniżkami może dochodzić do dłuższej przerwy. Sytuacja inflacyjna oraz gospodarcza w strefie euro pogorszyła się jednak na tyle, że obniżka stóp procentowych jest wręcz wymagana przez uczestników rynku. Czy to pora na znaczne złagodzenie komunikacji ze strony Christine Lagarde?
EBC zdecyduje już jutro

EBC zdecyduje już jutro

2024-10-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Już jutro nieco większych emocji może dostarczyć europejska instytucja bankowości centralnej. EBC prawdopodobnie zdecyduje się na kolejną redukcję stóp procentowych. Rynek w tym momencie zakłada, że taki scenariusz jest najbardziej prawdopodobny. Instrumenty OIS niemal w pełni wyceniły obniżkę o 25 punktów bazowych. Gdyby Rada zdecydowała się jednak na „pauzę”, wówczas euro mogłoby zdecydowanie zyskać. Z drugiej strony czy wspólna waluta jest w stanie dalej się osłabiać, mimo, że cięcie październikowe jest już w „cenach”.