Eurodolar czeka na Jackson Hole

Eurodolar czeka na Jackson Hole
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2012-08-28 (11:01)

W oczekiwaniu na konferencje prasową szefa Fed w Jackson Hole eurodolar koryguje ubiegłotygodniowe wzrosty. Spadki kursu EUR/USD zatrzymały się na 23,6 proc. zniesieniu Fibonacciego ruchu wzrostowego rozpoczętego w ubiegłym miesiącu.

Następne wsparcie znajduje się na poziomie 1,2240. Opór usytuowany jest na linii wyznaczającej korektę, która przebiega obecnie przy 1,25.

Brak efektów LTRO

O 8:00 opublikowano wskaźnik nastroju niemieckich konsumentów. Faktyczna wartość wyniosła 5,9 pkt. (co było zgodne z oczekiwaniami rynku). Tym samym jest to kolejny od kwietnia miesiąc nie pogorszenia się optymizmu wśród Niemców. Wskaźnik ten jest o tyle ważny, że na jego podstawie można szacować sprzedaż detaliczną. O 9:00 hiszpański urząd statystyczny opublikował dane o PKB. Zgodnie z oczekiwaniami jest to już czwarty odczyt ujemnej dynamiki kwartalnej (-0,4 proc.) i trzeci dynamiki rocznej. O 10:00 Europejski Bank Centralny poda jak kształtowały się podaż pieniądza M3 i kredyty dla sektora prywatnego w strefie euro. Rynek spodziewa się stabilizacji rocznych dynamik obydwu danych (kolejno: 3,3 proc. i -0,1 proc.). Niepokojące jest to, że podaż pieniądza rośnie szybciej niż wartość kredytów dla gospodarstw i kredytów dla przedsiębiorstw niefinansowych. Na bazie tych tendencji można dojść do wniosku, że efekty LTRO są znikome i ECB będzie chciało znów dać gospodarce impuls do wzrostu. Bardziej prawdopodobne jest to, że podejmie on decyzję o obniżce stóp procentowych (choć możliwe jest również poluzowanie wymaganych zabezpieczeń przy przyznawaniu kredytu). O 13:00 przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy spotka się z premierem Hiszpanii Mariano Rajoyem w Madrycie. Wizyta ta może dotyczyć narastających problemów hiszpańskich banków.

Słaby nastrój amerykańskich konsumentów

O 15:00 opublikowany zostanie indeks cen domów S&P/Case-Shiller. Zarówno w przypadku wskaźnika dla 10 jak i 20 metropolii rynek spodziewa się wzrostu dynamiki rocznej do odpowiednio:-0,4 proc. i -1 proc. Jeśli odczyty te będą lepsze od oczekiwań, to będzie to oznaczać kontynuację pozytywnych tendencji na rynku nieruchomości. O 16:00 poznamy wartość indeksu zaufania konsumentów publikowany przez Conference Board i tak jak w przypadku wskaźnika GfK dla niemieckich konsumentów, należy do niego przywiązywać uwagę. W lipcu osiągnął on 65,9 pkt. W tym miesiącu konsensus prognoz zakłada, że pozostanie on na tym samym poziomie. Obraz stabilizacji może jednak zawieść, jeśli tylko przeanalizuje się poszczególne składowe. Ta dla perspektyw zatrudnienia i warunków na rynku pracy od maja bieżącego roku znajduje się w okolicach -33 pkt. W lipcu sytuacja na rynku pracy trochę się polepszyła, choć stopa bezrobocia wzrosła do 8,3 proc. Zbliżający się fiscal cliff i niepewność w strefie euro powodują, że w najbliższych miesiącach nastrój konsumentów będzie utrzymywał się na niskim poziomie. Również o 16:00 Fed z Richmond opublikuje dane o koniunkturze w swoim regionie.

Złoty w nielicznym gronie walut zyskujących do euro

Złoty, wraz z trzema innymi walutami regionu (rumuńską leją, węgierskim forintem i czeską koroną) w ostatnich kilku tygodniach są jedynymi w szerokim gronie emerging markets, które umocniły się względem euro. Przed nami kilkanaście bardzo ważnych dni, do połowy września zapadną bowiem kluczowe rozstrzygnięcia począwszy od posiedzenia Rady Prezesów ECB (6 września) poprzez werdykt niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego ws. zgodności planów utworzenia Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego z ustawą zasadniczą na decyzji amerykańskich władz monetarnych (13 września) kończąc. Do tego czasu na rynku może panować niesprzyjająca złotemu huśtawka nastrojów. Wymienione wydarzenia dadzą impuls do spadków złotowych par walutowych. ECB zacznie skupować dług państw peryferyjnych, uruchomienie ESM nie zostanie zablokowane, a Fed wznowi ilościowe luzowanie. Należy przy tym zastrzec, że obecnie większe niż rodzima waluta pole do aprecjacji mają inne waluty emerging markets, a zwłaszcza turecka lira. Złoty będzie stabilny, ale sierpniowe minima nie zostaną przebite. Kurs EUR/PLN znajduje się w okolicach 4,08 i testuje linię trendu spadkowego poprowadzoną od majowego szczytu. Jej przebicie otwiera drogę do 4,12 (23,60 proc. zniesienia Fibonacciego wspomnianego ruchu spadkowego), a kolejnym oporem są okolice 4,15 (dołki z lutego, maja i lipca).

Źródło: Marcin Pietrzak, Bartosz Sawicki, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Trump czy Harris? Jak zareguje dolar?

Trump czy Harris? Jak zareguje dolar?

08:35 Poranny komentarz walutowy XTB
Dziś dzień wyborów w Stanach Zjednoczonych! Chociaż pierwsze wyniki będą spływać w godzinach nocnych w Polsce, a cała bitwa na głosy odbędzie się nad ranem w środę, to wydaje się, że nikt z rynku finansowego nie będzie spał spokojnie. Media amerykańskie ogłosiły, że obecny wyścig prezydencki jest najbardziej zacięty i najbardziej wyrównany od wielu lat.
Dolar zyskuje najmocniej od końca 2022 roku

Dolar zyskuje najmocniej od końca 2022 roku

2024-10-31 Poranny komentarz walutowy XTB
Do końca października pozostały już jedynie godziny. Patrząc na zwroty z kluczowych aktywów, na pierwszy plan wybija się dolar. Ponad 3% zwrot w tym miesiącu jest najwyższy od grudnia 2022 roku. To efekt silnej gospodarki, która zmniejsza presję na potrzebę obniżek stóp procentowych oraz rosnących szans na wygraną w wyborach przez Donalda Trumpa. Co czeka nas w listopadzie? Chociaż wielokrotnie w tym roku poznawaliśmy dane, które zapowiadały możliwość wystąpienia recesji, ostatecznie Stany Zjednoczone zawsze wychodziły obronną ręką z takich zagrożeń.
Rynek kryptowalut w obliczu listopadowych wyborów w USA

Rynek kryptowalut w obliczu listopadowych wyborów w USA

2024-10-28 Wiadomości walutowe
Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych zbliżają się wielkimi krokami. Wraz z upływającym czasem, coraz więcej mówi się o tym, jaki będą mieć wpływ na amerykańską i światową gospodarkę. Wiele zależy tutaj od tego, który z kandydatów osiągnie sukces. Jednym z obszarów, który może silnie zareagować na zmianę prezydenta USA jest rynek kryptowalut, a w szczególności ceny Bitcoina i Ethereum.
Dolar już po 4 zł

Dolar już po 4 zł

2024-10-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż to wrzesień miał być sezonowo negatywnym miesiącem dla złotego, to jednak ostatecznie październik okazał się być tym złym miesiącem. Od końca września złoty osłabił się do dolara o ok. 6% i wpływ miała na to nie tylko słabość naszej waluty, ale przede wszystkim siła dolara. Czy to stałe odwrócenie trendu, czy jedynie korekta w długoterminowej hossie złotego?
Trumpa i wybory w Japonii

Trumpa i wybory w Japonii

2024-10-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynku walutowym nie widzimy zbyt dużych ruchów, choć wyjątkiem są przede wszystkim waluty azjatyckie. Na pierwszy plan wybija się jen, który jest najsłabszy w stosunku do dolara od końca lipca. To efekt zbliżających się wyborów, nie tylko w USA, ale przede wszystkim w Japonii, gdzie najnowsze sondaże pokazują duże prawdopodobieństwo utraty władzy przez koalicję rządzącą na czele z obecnym premierem Shigeru Ishibą.
Dolar znów zyskuje

Dolar znów zyskuje

2024-10-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątkowe osłabienie dolara było krótkotrwałe? Poniedziałek przynosi lekkie podbicie dolara na szerokim rynku, choć zmiany są kosmetyczne. Pośród G-10 najsłabszy jest dolar australijski tracący ponad 0,2 proc., dalej mamy jena z niecałymi 0,2 proc. "Najgorzej" wypadają korony skandynawskie, które pozostają stabilne. Rynek, zatem bardziej się stabilizuje czekając na nowe impulsy.
Sytuacja na złotym - EURPLN wciąż powyżej 4,30

Sytuacja na złotym - EURPLN wciąż powyżej 4,30

2024-10-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałkowy ranek przynosi lekkie osłabienie złotego - za EURPLN płacimy około 4,31 zł, a USDPLN jest wart 3,97. Uwagę zwraca lekkie cofnięcie EURUSD, któremu towarzyszy podbicie dolara na szerokim rynku. Weekend nie przyniósł większych zmian w sondażach wyborczych w USA - na dwa tygodnie przed 5 listopada nieznaczną przewagę ma nadal Donald Trump, co jest informacją pro-dolarową.
Spokojny start tygodnia

Spokojny start tygodnia

2024-10-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Po serii ważnych wydarzeń na rynku walut, ten tydzień zapowiada się nieco spokojniej. W USA rozpędza się sezon wyników, ale od strony makroekonomicznej ważniejsze dane mamy dopiero w czwartek, gdy poznamy wstępne październikowe PMI. Złoty zatem zaczyna tydzień dość sennie. Ostatnich kilka tygodni należy do dolara i jest to o tyle ciekawe, że amerykańska waluta zaczęła zyskiwać niemal zaraz po tym, jak Fed rozpoczął cykl obniżek stóp procentowych i to od razu od cięcia o 50bp.
Czy EBC zmieni nastawienie?

Czy EBC zmieni nastawienie?

2024-10-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Europejski Bank Centralny dzisiaj o 14:15 poinformuje o wysokości stóp procentowych. Wszyscy spodziewają się cięcia o 25 punktów bazowych, choć komunikacja ze strony banku centralnego w ostatnich miesiącach miała sugerować, że pomiędzy obniżkami może dochodzić do dłuższej przerwy. Sytuacja inflacyjna oraz gospodarcza w strefie euro pogorszyła się jednak na tyle, że obniżka stóp procentowych jest wręcz wymagana przez uczestników rynku. Czy to pora na znaczne złagodzenie komunikacji ze strony Christine Lagarde?
EBC zdecyduje już jutro

EBC zdecyduje już jutro

2024-10-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Już jutro nieco większych emocji może dostarczyć europejska instytucja bankowości centralnej. EBC prawdopodobnie zdecyduje się na kolejną redukcję stóp procentowych. Rynek w tym momencie zakłada, że taki scenariusz jest najbardziej prawdopodobny. Instrumenty OIS niemal w pełni wyceniły obniżkę o 25 punktów bazowych. Gdyby Rada zdecydowała się jednak na „pauzę”, wówczas euro mogłoby zdecydowanie zyskać. Z drugiej strony czy wspólna waluta jest w stanie dalej się osłabiać, mimo, że cięcie październikowe jest już w „cenach”.