Eurodolar czeka na Jackson Hole

Eurodolar czeka na Jackson Hole
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2012-08-28 (11:01)

W oczekiwaniu na konferencje prasową szefa Fed w Jackson Hole eurodolar koryguje ubiegłotygodniowe wzrosty. Spadki kursu EUR/USD zatrzymały się na 23,6 proc. zniesieniu Fibonacciego ruchu wzrostowego rozpoczętego w ubiegłym miesiącu.

Następne wsparcie znajduje się na poziomie 1,2240. Opór usytuowany jest na linii wyznaczającej korektę, która przebiega obecnie przy 1,25.

Brak efektów LTRO

O 8:00 opublikowano wskaźnik nastroju niemieckich konsumentów. Faktyczna wartość wyniosła 5,9 pkt. (co było zgodne z oczekiwaniami rynku). Tym samym jest to kolejny od kwietnia miesiąc nie pogorszenia się optymizmu wśród Niemców. Wskaźnik ten jest o tyle ważny, że na jego podstawie można szacować sprzedaż detaliczną. O 9:00 hiszpański urząd statystyczny opublikował dane o PKB. Zgodnie z oczekiwaniami jest to już czwarty odczyt ujemnej dynamiki kwartalnej (-0,4 proc.) i trzeci dynamiki rocznej. O 10:00 Europejski Bank Centralny poda jak kształtowały się podaż pieniądza M3 i kredyty dla sektora prywatnego w strefie euro. Rynek spodziewa się stabilizacji rocznych dynamik obydwu danych (kolejno: 3,3 proc. i -0,1 proc.). Niepokojące jest to, że podaż pieniądza rośnie szybciej niż wartość kredytów dla gospodarstw i kredytów dla przedsiębiorstw niefinansowych. Na bazie tych tendencji można dojść do wniosku, że efekty LTRO są znikome i ECB będzie chciało znów dać gospodarce impuls do wzrostu. Bardziej prawdopodobne jest to, że podejmie on decyzję o obniżce stóp procentowych (choć możliwe jest również poluzowanie wymaganych zabezpieczeń przy przyznawaniu kredytu). O 13:00 przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy spotka się z premierem Hiszpanii Mariano Rajoyem w Madrycie. Wizyta ta może dotyczyć narastających problemów hiszpańskich banków.

Słaby nastrój amerykańskich konsumentów

O 15:00 opublikowany zostanie indeks cen domów S&P/Case-Shiller. Zarówno w przypadku wskaźnika dla 10 jak i 20 metropolii rynek spodziewa się wzrostu dynamiki rocznej do odpowiednio:-0,4 proc. i -1 proc. Jeśli odczyty te będą lepsze od oczekiwań, to będzie to oznaczać kontynuację pozytywnych tendencji na rynku nieruchomości. O 16:00 poznamy wartość indeksu zaufania konsumentów publikowany przez Conference Board i tak jak w przypadku wskaźnika GfK dla niemieckich konsumentów, należy do niego przywiązywać uwagę. W lipcu osiągnął on 65,9 pkt. W tym miesiącu konsensus prognoz zakłada, że pozostanie on na tym samym poziomie. Obraz stabilizacji może jednak zawieść, jeśli tylko przeanalizuje się poszczególne składowe. Ta dla perspektyw zatrudnienia i warunków na rynku pracy od maja bieżącego roku znajduje się w okolicach -33 pkt. W lipcu sytuacja na rynku pracy trochę się polepszyła, choć stopa bezrobocia wzrosła do 8,3 proc. Zbliżający się fiscal cliff i niepewność w strefie euro powodują, że w najbliższych miesiącach nastrój konsumentów będzie utrzymywał się na niskim poziomie. Również o 16:00 Fed z Richmond opublikuje dane o koniunkturze w swoim regionie.

Złoty w nielicznym gronie walut zyskujących do euro

Złoty, wraz z trzema innymi walutami regionu (rumuńską leją, węgierskim forintem i czeską koroną) w ostatnich kilku tygodniach są jedynymi w szerokim gronie emerging markets, które umocniły się względem euro. Przed nami kilkanaście bardzo ważnych dni, do połowy września zapadną bowiem kluczowe rozstrzygnięcia począwszy od posiedzenia Rady Prezesów ECB (6 września) poprzez werdykt niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego ws. zgodności planów utworzenia Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego z ustawą zasadniczą na decyzji amerykańskich władz monetarnych (13 września) kończąc. Do tego czasu na rynku może panować niesprzyjająca złotemu huśtawka nastrojów. Wymienione wydarzenia dadzą impuls do spadków złotowych par walutowych. ECB zacznie skupować dług państw peryferyjnych, uruchomienie ESM nie zostanie zablokowane, a Fed wznowi ilościowe luzowanie. Należy przy tym zastrzec, że obecnie większe niż rodzima waluta pole do aprecjacji mają inne waluty emerging markets, a zwłaszcza turecka lira. Złoty będzie stabilny, ale sierpniowe minima nie zostaną przebite. Kurs EUR/PLN znajduje się w okolicach 4,08 i testuje linię trendu spadkowego poprowadzoną od majowego szczytu. Jej przebicie otwiera drogę do 4,12 (23,60 proc. zniesienia Fibonacciego wspomnianego ruchu spadkowego), a kolejnym oporem są okolice 4,15 (dołki z lutego, maja i lipca).

Źródło: Marcin Pietrzak, Bartosz Sawicki, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).