Euro traci potencjał do aprecjacji

Euro traci potencjał do aprecjacji
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2012-08-27 (10:43)

Od końca ubiegłego tygodnia kurs EUR/USD stabilizuje się tuż powyżej 1,25. W dłuższym horyzoncie czasowym eurodolar zmierza w kierunku górnej bandy kanału spadkowego rozpoczętego w drugiej połowie ubiegłego roku. W najbliższych dniach możemy spodziewać się ponownego ataku na 1,26.

Potencjał do dalszych wzrostów jest już jednak coraz mniejszy. Wskazują na to przybierające stosunkowo wysokie wartości oscylatory.

Rośnie niechęć Bundesbanku do pomocy peryferiom

Bundesbank nadal sprzeciwia się programowi skupu aktywów przez Europejski Bank Centralny. Wg prezesa tej instytucji Jensa Weidmanna nie dość, że może to uzależnić europejską gospodarkę od ciągłego wzrostu podaży pieniądza, to jest to też wbrew suwerenności państw członkowskich strefy euro. Obok Finlandii to właśnie Niemcy są najbardziej sceptycznym krajem jeśli chodzi o pakiety pomocowe (12 września Trybunał Konstytucyjny podejmie decyzję o legalności pakietu fiskalnego i ESM). W weekend w niemieckiej prasie można było przeczytać, że rosną naciski ze strony kanclerz Niemiec Angeli Merkel na opracowanie nowych ram prawnych Unii Europejskiej, które umożliwiłyby ściślejszą współpracę pod względem kontroli budżetów krajów członkowskich. Niestety propozycje te nie mają poparcia wśród innych krajów Eurolandu. Tym czasem w weekend po raz kolejny można było usłyszeć plotki o tym, że ECB zamierza wprowadzić ograniczenia maksymalnego spreadu pomiędzy obligacjami – rozwiązanie to miałoby zostać uwzględnione w najnowszym antykryzysowym programie ECB, który miałby być przedstawiony już na najbliższym posiedzeniu ECB we wrześniu.

Spotkania polityków nie zmieniły dotychczasowej sytuacji

Ubiegłotygodniowa seria spotkań europejskich polityków nie przyniosła zbyt wielu nowych informacji co do tego jak postrzegają oni sytuację w Grecji. Jedynie w sobotę po spotkaniu z premierem Grecji Antonisem Samarasem, prezydent Francji Francois Hollande stwierdził, że Grecja musi pozostać w strefie euro, a decyzje z tym związane muszą zostać podjęte szybko (najlepiej zaraz po opublikowaniu raportu przez Troikę).

Wystąpienie Pianalto

Dzisiejszy, ubogi kalendarz makroekonomiczny zawiera jedynie odczyt indeksu instytutu Ifo (10:00). Konsensus rynkowy zakłada, że zmniejszy się on z 103,3 pkt. do 102,6 pkt. (oczekiwany jest spadek zarówno wskaźnika oczekiwań jak i oceny bieżącej). Tym samym byłby to czwarty miesiąc pogorszenia się tego wskaźnika. Poza tym o 18:15 wystąpi prezes Fed z Cleveland Sandra Pianalto. Przemówienie będzie dotyczyło polityki pieniężnej i perspektyw gospodarczych, dlatego możliwe, że padną tam słowa związane z najbliższym posiedzeniem FOMC.

Złoty stabilny

Polska waluta od rana zachowuje się względnie stabilnie. Kurs EUR/PLN znajduje się na 4,085, a USD/PLN na 3,27. W piątek notowania złotego w stosunku do euro nieudanie testowały górną bandę kanału spadkowego oraz poziom 4,11. Z punktu widzenia analizy technicznej kurs EUR/PLN powinien zniżkować w kierunku dolnej bandy wspomnianego kanału. Wydaje się jednak, że jest większe prawdopodobieństwo wzrostu w okolice 4,14. Za takim scenariuszem przemawia utrzymująca się niepewność związana z działaniami europejskich polityków. Brak dziś publikacji makroekonomicznych z rodzimej gospodarki. Rynek czeka na czwartkowe dane o PKB, które pokażą jak mocno w drugim kwartale spowolniła polska gospodarka. Kierunek dzisiejszych notowań wyznaczy odczyt indeksu Ifo.

Źródło: Marcin Pietrzak, Szymon Zajkowski, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Trump czy Harris? Jak zareguje dolar?

Trump czy Harris? Jak zareguje dolar?

08:35 Poranny komentarz walutowy XTB
Dziś dzień wyborów w Stanach Zjednoczonych! Chociaż pierwsze wyniki będą spływać w godzinach nocnych w Polsce, a cała bitwa na głosy odbędzie się nad ranem w środę, to wydaje się, że nikt z rynku finansowego nie będzie spał spokojnie. Media amerykańskie ogłosiły, że obecny wyścig prezydencki jest najbardziej zacięty i najbardziej wyrównany od wielu lat.
Dolar zyskuje najmocniej od końca 2022 roku

Dolar zyskuje najmocniej od końca 2022 roku

2024-10-31 Poranny komentarz walutowy XTB
Do końca października pozostały już jedynie godziny. Patrząc na zwroty z kluczowych aktywów, na pierwszy plan wybija się dolar. Ponad 3% zwrot w tym miesiącu jest najwyższy od grudnia 2022 roku. To efekt silnej gospodarki, która zmniejsza presję na potrzebę obniżek stóp procentowych oraz rosnących szans na wygraną w wyborach przez Donalda Trumpa. Co czeka nas w listopadzie? Chociaż wielokrotnie w tym roku poznawaliśmy dane, które zapowiadały możliwość wystąpienia recesji, ostatecznie Stany Zjednoczone zawsze wychodziły obronną ręką z takich zagrożeń.
Rynek kryptowalut w obliczu listopadowych wyborów w USA

Rynek kryptowalut w obliczu listopadowych wyborów w USA

2024-10-28 Wiadomości walutowe
Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych zbliżają się wielkimi krokami. Wraz z upływającym czasem, coraz więcej mówi się o tym, jaki będą mieć wpływ na amerykańską i światową gospodarkę. Wiele zależy tutaj od tego, który z kandydatów osiągnie sukces. Jednym z obszarów, który może silnie zareagować na zmianę prezydenta USA jest rynek kryptowalut, a w szczególności ceny Bitcoina i Ethereum.
Dolar już po 4 zł

Dolar już po 4 zł

2024-10-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż to wrzesień miał być sezonowo negatywnym miesiącem dla złotego, to jednak ostatecznie październik okazał się być tym złym miesiącem. Od końca września złoty osłabił się do dolara o ok. 6% i wpływ miała na to nie tylko słabość naszej waluty, ale przede wszystkim siła dolara. Czy to stałe odwrócenie trendu, czy jedynie korekta w długoterminowej hossie złotego?
Trumpa i wybory w Japonii

Trumpa i wybory w Japonii

2024-10-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynku walutowym nie widzimy zbyt dużych ruchów, choć wyjątkiem są przede wszystkim waluty azjatyckie. Na pierwszy plan wybija się jen, który jest najsłabszy w stosunku do dolara od końca lipca. To efekt zbliżających się wyborów, nie tylko w USA, ale przede wszystkim w Japonii, gdzie najnowsze sondaże pokazują duże prawdopodobieństwo utraty władzy przez koalicję rządzącą na czele z obecnym premierem Shigeru Ishibą.
Dolar znów zyskuje

Dolar znów zyskuje

2024-10-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątkowe osłabienie dolara było krótkotrwałe? Poniedziałek przynosi lekkie podbicie dolara na szerokim rynku, choć zmiany są kosmetyczne. Pośród G-10 najsłabszy jest dolar australijski tracący ponad 0,2 proc., dalej mamy jena z niecałymi 0,2 proc. "Najgorzej" wypadają korony skandynawskie, które pozostają stabilne. Rynek, zatem bardziej się stabilizuje czekając na nowe impulsy.
Sytuacja na złotym - EURPLN wciąż powyżej 4,30

Sytuacja na złotym - EURPLN wciąż powyżej 4,30

2024-10-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałkowy ranek przynosi lekkie osłabienie złotego - za EURPLN płacimy około 4,31 zł, a USDPLN jest wart 3,97. Uwagę zwraca lekkie cofnięcie EURUSD, któremu towarzyszy podbicie dolara na szerokim rynku. Weekend nie przyniósł większych zmian w sondażach wyborczych w USA - na dwa tygodnie przed 5 listopada nieznaczną przewagę ma nadal Donald Trump, co jest informacją pro-dolarową.
Spokojny start tygodnia

Spokojny start tygodnia

2024-10-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Po serii ważnych wydarzeń na rynku walut, ten tydzień zapowiada się nieco spokojniej. W USA rozpędza się sezon wyników, ale od strony makroekonomicznej ważniejsze dane mamy dopiero w czwartek, gdy poznamy wstępne październikowe PMI. Złoty zatem zaczyna tydzień dość sennie. Ostatnich kilka tygodni należy do dolara i jest to o tyle ciekawe, że amerykańska waluta zaczęła zyskiwać niemal zaraz po tym, jak Fed rozpoczął cykl obniżek stóp procentowych i to od razu od cięcia o 50bp.
Czy EBC zmieni nastawienie?

Czy EBC zmieni nastawienie?

2024-10-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Europejski Bank Centralny dzisiaj o 14:15 poinformuje o wysokości stóp procentowych. Wszyscy spodziewają się cięcia o 25 punktów bazowych, choć komunikacja ze strony banku centralnego w ostatnich miesiącach miała sugerować, że pomiędzy obniżkami może dochodzić do dłuższej przerwy. Sytuacja inflacyjna oraz gospodarcza w strefie euro pogorszyła się jednak na tyle, że obniżka stóp procentowych jest wręcz wymagana przez uczestników rynku. Czy to pora na znaczne złagodzenie komunikacji ze strony Christine Lagarde?
EBC zdecyduje już jutro

EBC zdecyduje już jutro

2024-10-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Już jutro nieco większych emocji może dostarczyć europejska instytucja bankowości centralnej. EBC prawdopodobnie zdecyduje się na kolejną redukcję stóp procentowych. Rynek w tym momencie zakłada, że taki scenariusz jest najbardziej prawdopodobny. Instrumenty OIS niemal w pełni wyceniły obniżkę o 25 punktów bazowych. Gdyby Rada zdecydowała się jednak na „pauzę”, wówczas euro mogłoby zdecydowanie zyskać. Z drugiej strony czy wspólna waluta jest w stanie dalej się osłabiać, mimo, że cięcie październikowe jest już w „cenach”.