Niska aktywność na rynku złotego

Niska aktywność na rynku złotego
Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Data dodania: 2012-08-27 (10:38)

Początek nowego tygodnia przynosi względnie neutralne otwarcie na rynku złotego. Polska waluta nieznacznie traci wobec dolara amerykańskiego (3,26 PLN), równocześnie zyskując względem euro (4,08 PLN). Rentowności polskiego długu pozostają stabilne wynosząc ok. 4,911% w przypadku instrumentów 10-letnich.

Miniony tydzień przyniósł polaryzację notowań złotego, gdzie polska waluta straciła ok. -0,35% wobec euro, jednocześnie zyskują ponad 1,00% względem amerykańskiego dolara. Złoty pozostawał wewnątrz ponad 2-tygodniowej konsolidacji reagując, jedynie w sposób proporcjonalny na wydarzenia na notowaniach eurodolara (1,39%). Ubiegły tydzień upłynął pod znakiem doniesień nt. potencjalnego programu interwencji EBC na rynku długu oraz rozważań nt. ewentualnego uruchomienia QE3 w Stanach Zjednoczonych. Spekulacje te pozwoliły złotemu utrzymać 2,5 –miesięczne zwyżki, pomimo, iż końcówka tygodnia upłynęła już pod znakiem realizacji zysków na giełdach co wywarło presję podażową na pozostałe bardziej ryzykowne aktywa.

Rozpoczynający się tydzień powinien przynieść kontynuacje niskiej aktywności inwestorów na rynku złotego. W trakcie dzisiejszej sesji do handlu nie przystąpi Londyn (letnie święto bankowe), co dodatkowo ograniczy zmienność na notowaniach polskiej waluty. Dopiero wrzesień i zaplanowane na ten okres wystąpienia bankierów centralnych oraz ważne wydarzenia w świetle organizacji programów pomocowych dla Strefy Euro (TFK w Niemczech 12 wrzesień) przyniosą najprawdopodobniej wystąpienie kolejnego średnioterminowego impulsu dla złotego. Aktualnie z rynkowego punktu widzenia widoczne jest, iż rynek przymierza się powoli do korekty i realizacji 2,5 miesięcznych zysków, jednak w przypadku luzowania polityki przez banki centralne należy liczyć się z możliwym przeforsowaniem psychologicznej granicy 4,00 EUR/PLN.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest znaczących publikacji makroekonomicznych z gospodarki polskiej, stąd oczy inwestorów na złotym, jak i szerokim rynku, zwrócone będą w kierunku zaplanowanej na godz. 10:00 publikacji niemieckiego indeksu instytutu IFO (oczek. 102,6 pkt.) wyrażającego nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców. Wskaźnik ten traktowany jest jako jeden z najbardziej wiarygodnych odczytów odnoszących się do koniunktury w Niemczech. Publikacja ta ma również duże znaczenie dla Polski, z uwagi na duże powiązania eksportowe naszych gospodarek.

Z rynkowego punktu widzenia na notowaniach złotego trwa konsolidacja z zakresu 4,05 – 4,10 EUR/PLN, a zniżkujące kwotowania eurodolara sugerują, iż pod koniec tygodnia polska waluta ponownie testować może zakres 4,10 – 4,12 EUR/PLN oraz okolice 3,32 PLN w przypadku zestawienia z amerykańskim dolarem.

Źródło: Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Trump czy Harris? Jak zareguje dolar?

Trump czy Harris? Jak zareguje dolar?

08:35 Poranny komentarz walutowy XTB
Dziś dzień wyborów w Stanach Zjednoczonych! Chociaż pierwsze wyniki będą spływać w godzinach nocnych w Polsce, a cała bitwa na głosy odbędzie się nad ranem w środę, to wydaje się, że nikt z rynku finansowego nie będzie spał spokojnie. Media amerykańskie ogłosiły, że obecny wyścig prezydencki jest najbardziej zacięty i najbardziej wyrównany od wielu lat.
Dolar zyskuje najmocniej od końca 2022 roku

Dolar zyskuje najmocniej od końca 2022 roku

2024-10-31 Poranny komentarz walutowy XTB
Do końca października pozostały już jedynie godziny. Patrząc na zwroty z kluczowych aktywów, na pierwszy plan wybija się dolar. Ponad 3% zwrot w tym miesiącu jest najwyższy od grudnia 2022 roku. To efekt silnej gospodarki, która zmniejsza presję na potrzebę obniżek stóp procentowych oraz rosnących szans na wygraną w wyborach przez Donalda Trumpa. Co czeka nas w listopadzie? Chociaż wielokrotnie w tym roku poznawaliśmy dane, które zapowiadały możliwość wystąpienia recesji, ostatecznie Stany Zjednoczone zawsze wychodziły obronną ręką z takich zagrożeń.
Rynek kryptowalut w obliczu listopadowych wyborów w USA

Rynek kryptowalut w obliczu listopadowych wyborów w USA

2024-10-28 Wiadomości walutowe
Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych zbliżają się wielkimi krokami. Wraz z upływającym czasem, coraz więcej mówi się o tym, jaki będą mieć wpływ na amerykańską i światową gospodarkę. Wiele zależy tutaj od tego, który z kandydatów osiągnie sukces. Jednym z obszarów, który może silnie zareagować na zmianę prezydenta USA jest rynek kryptowalut, a w szczególności ceny Bitcoina i Ethereum.
Dolar już po 4 zł

Dolar już po 4 zł

2024-10-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż to wrzesień miał być sezonowo negatywnym miesiącem dla złotego, to jednak ostatecznie październik okazał się być tym złym miesiącem. Od końca września złoty osłabił się do dolara o ok. 6% i wpływ miała na to nie tylko słabość naszej waluty, ale przede wszystkim siła dolara. Czy to stałe odwrócenie trendu, czy jedynie korekta w długoterminowej hossie złotego?
Trumpa i wybory w Japonii

Trumpa i wybory w Japonii

2024-10-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynku walutowym nie widzimy zbyt dużych ruchów, choć wyjątkiem są przede wszystkim waluty azjatyckie. Na pierwszy plan wybija się jen, który jest najsłabszy w stosunku do dolara od końca lipca. To efekt zbliżających się wyborów, nie tylko w USA, ale przede wszystkim w Japonii, gdzie najnowsze sondaże pokazują duże prawdopodobieństwo utraty władzy przez koalicję rządzącą na czele z obecnym premierem Shigeru Ishibą.
Dolar znów zyskuje

Dolar znów zyskuje

2024-10-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątkowe osłabienie dolara było krótkotrwałe? Poniedziałek przynosi lekkie podbicie dolara na szerokim rynku, choć zmiany są kosmetyczne. Pośród G-10 najsłabszy jest dolar australijski tracący ponad 0,2 proc., dalej mamy jena z niecałymi 0,2 proc. "Najgorzej" wypadają korony skandynawskie, które pozostają stabilne. Rynek, zatem bardziej się stabilizuje czekając na nowe impulsy.
Sytuacja na złotym - EURPLN wciąż powyżej 4,30

Sytuacja na złotym - EURPLN wciąż powyżej 4,30

2024-10-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałkowy ranek przynosi lekkie osłabienie złotego - za EURPLN płacimy około 4,31 zł, a USDPLN jest wart 3,97. Uwagę zwraca lekkie cofnięcie EURUSD, któremu towarzyszy podbicie dolara na szerokim rynku. Weekend nie przyniósł większych zmian w sondażach wyborczych w USA - na dwa tygodnie przed 5 listopada nieznaczną przewagę ma nadal Donald Trump, co jest informacją pro-dolarową.
Spokojny start tygodnia

Spokojny start tygodnia

2024-10-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Po serii ważnych wydarzeń na rynku walut, ten tydzień zapowiada się nieco spokojniej. W USA rozpędza się sezon wyników, ale od strony makroekonomicznej ważniejsze dane mamy dopiero w czwartek, gdy poznamy wstępne październikowe PMI. Złoty zatem zaczyna tydzień dość sennie. Ostatnich kilka tygodni należy do dolara i jest to o tyle ciekawe, że amerykańska waluta zaczęła zyskiwać niemal zaraz po tym, jak Fed rozpoczął cykl obniżek stóp procentowych i to od razu od cięcia o 50bp.
Czy EBC zmieni nastawienie?

Czy EBC zmieni nastawienie?

2024-10-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Europejski Bank Centralny dzisiaj o 14:15 poinformuje o wysokości stóp procentowych. Wszyscy spodziewają się cięcia o 25 punktów bazowych, choć komunikacja ze strony banku centralnego w ostatnich miesiącach miała sugerować, że pomiędzy obniżkami może dochodzić do dłuższej przerwy. Sytuacja inflacyjna oraz gospodarcza w strefie euro pogorszyła się jednak na tyle, że obniżka stóp procentowych jest wręcz wymagana przez uczestników rynku. Czy to pora na znaczne złagodzenie komunikacji ze strony Christine Lagarde?
EBC zdecyduje już jutro

EBC zdecyduje już jutro

2024-10-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Już jutro nieco większych emocji może dostarczyć europejska instytucja bankowości centralnej. EBC prawdopodobnie zdecyduje się na kolejną redukcję stóp procentowych. Rynek w tym momencie zakłada, że taki scenariusz jest najbardziej prawdopodobny. Instrumenty OIS niemal w pełni wyceniły obniżkę o 25 punktów bazowych. Gdyby Rada zdecydowała się jednak na „pauzę”, wówczas euro mogłoby zdecydowanie zyskać. Z drugiej strony czy wspólna waluta jest w stanie dalej się osłabiać, mimo, że cięcie październikowe jest już w „cenach”.