Euro najmocniejsze od siedmiu tygodni

Euro najmocniejsze od siedmiu tygodni
Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Data dodania: 2012-08-24 (16:33)

Tydzień stał pod znakiem wzrostu siły euro. W ciągu ostatnich 5 dni wspólna waluta umocniła się w względem wszystkich walut państw G10 (z wyjątkiem szwajcarskiego franka). Eurodolar tydzień zaczynał od 1,2330 po czym powędrował na północ zatrzymując się w okolicach 1,25.


Mimo tego że w środę i w czwartek wskaźnik RSI obliczany dla interwału godzinowego przekraczał 70 pkt. to kurs EUR/USD nadal rósł i pokonał już poziom 1,2578 (76,4 proc. zniesienia Fibonacciego spadków z czerwca i lipca. Głównymi czynnikami ruchów wzrostowych w tym tygodniu były zapowiedzi o skupie aktywów przez Europejski Bank Centralny i gołębie minutes z ostatniego posiedzenia FOMC.

Na początku tygodnia w mediach ukazała się wiadomość, że ECB może rozpocząć nielimitowany zakup obligacji skarbowych peryferyjnych krajów strefy euro. Przedsięwzięcie to zostało ogłoszone przez prezesa ECB Mario Draghiego, który zwiększył oczekiwania inwestorów przed ostatnim posiedzeniem Rady Prezesów ECB. Jak wiadomo jego obietnice nie zostały spełnione. Również tym razem rynek uwierzył w to, że europejskie władze monetarne zdecydują się z większą determinacją przeciwdziałać wzrostom rentowności obligacji. Znaczenia tym słowom dodaje fakt, że członek Rady Presów Jörg Asmussen poparł plany Draghiego (ostatnie obietnice nie znalazły poparcia innych członków). Innym wydarzeniem, które pomogło europejskiej walucie była udana aukcja hiszpańskich bonów skarbowych. Hiszpańskie Ministerstwo Finansów sprzedało 12-miesięczne bony skarbowe o wartości 3,5 mld euro (uzyskana rentowność 3,07 proc. wobec 3,90 proc.) oraz 18-mieisęczne bony na kwotę 1 mld euro (rentowność 3,34 proc., poprzednio 4,24 proc.). Następna emisja odbędzie się w najbliższy wtorek, a jej przedmiotem będą 3 i 6-miesięczne bony skarbowe. Uzyskane oprocentowanie będzie wypadkową tego czy utrzyma się optymistyczny nastrój inwestorów i przekonanie, że ECB faktycznie postanowi działać oraz tego czy poszczególne regiony w Hiszpanii osiągną kompromis z rządem centralnym w sprawie reformy finansów publicznych (niektóre z nich zamierzają bojkotować działania premiera Mariano Rajoya).

Drugim ważny wydarzeniem tego tygodnia była publikacja minutes z ostatniego posiedzenia FOMC. Mimo że nie zmieniły one dotychczasowej retoryki komitetu, to i tak były bardziej gołębie od poprzednich. Amerykańskie władze monetarne podkreślają, że ewentualne luzowanie ilościowe jest uzależnione od danych makroekonomicznych, a te w ostatnim czasie pozytywnie zaskakują. Zmniejszył się deficyt salda bilansu handlowego (do 43 mld dolarów), wzrosła dynamika sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej, lepszy odczyt zanotował indeks PMI oraz znacznie przyspieszyła dynamika zamówień na dobra trwałe. Naszym zdaniem tak dobre dane powodują, że zmniejszają się szanse na QE3. Podobnego zdania jest członek FOMC i prezes Fed w St. Louis James Bullard, który wczoraj przypomniał, że w ciągu 20 dni minutki mocno się zdezaktualizowały. Na rozwój wydarzeń należy czekać do wrześnie, wtedy zostaną również uaktualnione projekcje zmiennych makroekonomicznych, na bazie których członkowie FOMC podejmują decyzje.

Złoty nadal stabilny

Złoty osłabił się w stosunku do dolara do 4,10, podczas gdy kurs USD/PLN pozostaje względnie stabilny (obecnie 3,28). Na złotego jak zawsze pozytywnie wpłynęły dobre nastroje inwestorów, co przełożyło się na spadek awersji do ryzyka. W ciągu tygodnia z-spread dla 10-letnich obligacji spadł z 39,84 do 37,99 pb. Dane opublikowane w tym tygodniu nie pozwalają wyciągnąć jednoznacznych wniosków co do kondycji gospodarki. Co prawda dość dobrze wypadła produkcja przemysłowa (5,5 r/r), jednak stopa bezrobocia spadła do zaledwie 12,3 proc. co oznacz, że wizja 13 proc. bezrobocia na koniec roku wydaje się bardzo realna.

Źródło: Marcin Pietrzak, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Trump czy Harris? Jak zareguje dolar?

Trump czy Harris? Jak zareguje dolar?

08:35 Poranny komentarz walutowy XTB
Dziś dzień wyborów w Stanach Zjednoczonych! Chociaż pierwsze wyniki będą spływać w godzinach nocnych w Polsce, a cała bitwa na głosy odbędzie się nad ranem w środę, to wydaje się, że nikt z rynku finansowego nie będzie spał spokojnie. Media amerykańskie ogłosiły, że obecny wyścig prezydencki jest najbardziej zacięty i najbardziej wyrównany od wielu lat.
Dolar zyskuje najmocniej od końca 2022 roku

Dolar zyskuje najmocniej od końca 2022 roku

2024-10-31 Poranny komentarz walutowy XTB
Do końca października pozostały już jedynie godziny. Patrząc na zwroty z kluczowych aktywów, na pierwszy plan wybija się dolar. Ponad 3% zwrot w tym miesiącu jest najwyższy od grudnia 2022 roku. To efekt silnej gospodarki, która zmniejsza presję na potrzebę obniżek stóp procentowych oraz rosnących szans na wygraną w wyborach przez Donalda Trumpa. Co czeka nas w listopadzie? Chociaż wielokrotnie w tym roku poznawaliśmy dane, które zapowiadały możliwość wystąpienia recesji, ostatecznie Stany Zjednoczone zawsze wychodziły obronną ręką z takich zagrożeń.
Rynek kryptowalut w obliczu listopadowych wyborów w USA

Rynek kryptowalut w obliczu listopadowych wyborów w USA

2024-10-28 Wiadomości walutowe
Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych zbliżają się wielkimi krokami. Wraz z upływającym czasem, coraz więcej mówi się o tym, jaki będą mieć wpływ na amerykańską i światową gospodarkę. Wiele zależy tutaj od tego, który z kandydatów osiągnie sukces. Jednym z obszarów, który może silnie zareagować na zmianę prezydenta USA jest rynek kryptowalut, a w szczególności ceny Bitcoina i Ethereum.
Dolar już po 4 zł

Dolar już po 4 zł

2024-10-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż to wrzesień miał być sezonowo negatywnym miesiącem dla złotego, to jednak ostatecznie październik okazał się być tym złym miesiącem. Od końca września złoty osłabił się do dolara o ok. 6% i wpływ miała na to nie tylko słabość naszej waluty, ale przede wszystkim siła dolara. Czy to stałe odwrócenie trendu, czy jedynie korekta w długoterminowej hossie złotego?
Trumpa i wybory w Japonii

Trumpa i wybory w Japonii

2024-10-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynku walutowym nie widzimy zbyt dużych ruchów, choć wyjątkiem są przede wszystkim waluty azjatyckie. Na pierwszy plan wybija się jen, który jest najsłabszy w stosunku do dolara od końca lipca. To efekt zbliżających się wyborów, nie tylko w USA, ale przede wszystkim w Japonii, gdzie najnowsze sondaże pokazują duże prawdopodobieństwo utraty władzy przez koalicję rządzącą na czele z obecnym premierem Shigeru Ishibą.
Dolar znów zyskuje

Dolar znów zyskuje

2024-10-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątkowe osłabienie dolara było krótkotrwałe? Poniedziałek przynosi lekkie podbicie dolara na szerokim rynku, choć zmiany są kosmetyczne. Pośród G-10 najsłabszy jest dolar australijski tracący ponad 0,2 proc., dalej mamy jena z niecałymi 0,2 proc. "Najgorzej" wypadają korony skandynawskie, które pozostają stabilne. Rynek, zatem bardziej się stabilizuje czekając na nowe impulsy.
Sytuacja na złotym - EURPLN wciąż powyżej 4,30

Sytuacja na złotym - EURPLN wciąż powyżej 4,30

2024-10-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałkowy ranek przynosi lekkie osłabienie złotego - za EURPLN płacimy około 4,31 zł, a USDPLN jest wart 3,97. Uwagę zwraca lekkie cofnięcie EURUSD, któremu towarzyszy podbicie dolara na szerokim rynku. Weekend nie przyniósł większych zmian w sondażach wyborczych w USA - na dwa tygodnie przed 5 listopada nieznaczną przewagę ma nadal Donald Trump, co jest informacją pro-dolarową.
Spokojny start tygodnia

Spokojny start tygodnia

2024-10-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Po serii ważnych wydarzeń na rynku walut, ten tydzień zapowiada się nieco spokojniej. W USA rozpędza się sezon wyników, ale od strony makroekonomicznej ważniejsze dane mamy dopiero w czwartek, gdy poznamy wstępne październikowe PMI. Złoty zatem zaczyna tydzień dość sennie. Ostatnich kilka tygodni należy do dolara i jest to o tyle ciekawe, że amerykańska waluta zaczęła zyskiwać niemal zaraz po tym, jak Fed rozpoczął cykl obniżek stóp procentowych i to od razu od cięcia o 50bp.
Czy EBC zmieni nastawienie?

Czy EBC zmieni nastawienie?

2024-10-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Europejski Bank Centralny dzisiaj o 14:15 poinformuje o wysokości stóp procentowych. Wszyscy spodziewają się cięcia o 25 punktów bazowych, choć komunikacja ze strony banku centralnego w ostatnich miesiącach miała sugerować, że pomiędzy obniżkami może dochodzić do dłuższej przerwy. Sytuacja inflacyjna oraz gospodarcza w strefie euro pogorszyła się jednak na tyle, że obniżka stóp procentowych jest wręcz wymagana przez uczestników rynku. Czy to pora na znaczne złagodzenie komunikacji ze strony Christine Lagarde?
EBC zdecyduje już jutro

EBC zdecyduje już jutro

2024-10-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Już jutro nieco większych emocji może dostarczyć europejska instytucja bankowości centralnej. EBC prawdopodobnie zdecyduje się na kolejną redukcję stóp procentowych. Rynek w tym momencie zakłada, że taki scenariusz jest najbardziej prawdopodobny. Instrumenty OIS niemal w pełni wyceniły obniżkę o 25 punktów bazowych. Gdyby Rada zdecydowała się jednak na „pauzę”, wówczas euro mogłoby zdecydowanie zyskać. Z drugiej strony czy wspólna waluta jest w stanie dalej się osłabiać, mimo, że cięcie październikowe jest już w „cenach”.