Euro najmocniejsze od siedmiu tygodni

Euro najmocniejsze od siedmiu tygodni
Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Data dodania: 2012-08-24 (16:33)

Tydzień stał pod znakiem wzrostu siły euro. W ciągu ostatnich 5 dni wspólna waluta umocniła się w względem wszystkich walut państw G10 (z wyjątkiem szwajcarskiego franka). Eurodolar tydzień zaczynał od 1,2330 po czym powędrował na północ zatrzymując się w okolicach 1,25.


Mimo tego że w środę i w czwartek wskaźnik RSI obliczany dla interwału godzinowego przekraczał 70 pkt. to kurs EUR/USD nadal rósł i pokonał już poziom 1,2578 (76,4 proc. zniesienia Fibonacciego spadków z czerwca i lipca. Głównymi czynnikami ruchów wzrostowych w tym tygodniu były zapowiedzi o skupie aktywów przez Europejski Bank Centralny i gołębie minutes z ostatniego posiedzenia FOMC.

Na początku tygodnia w mediach ukazała się wiadomość, że ECB może rozpocząć nielimitowany zakup obligacji skarbowych peryferyjnych krajów strefy euro. Przedsięwzięcie to zostało ogłoszone przez prezesa ECB Mario Draghiego, który zwiększył oczekiwania inwestorów przed ostatnim posiedzeniem Rady Prezesów ECB. Jak wiadomo jego obietnice nie zostały spełnione. Również tym razem rynek uwierzył w to, że europejskie władze monetarne zdecydują się z większą determinacją przeciwdziałać wzrostom rentowności obligacji. Znaczenia tym słowom dodaje fakt, że członek Rady Presów Jörg Asmussen poparł plany Draghiego (ostatnie obietnice nie znalazły poparcia innych członków). Innym wydarzeniem, które pomogło europejskiej walucie była udana aukcja hiszpańskich bonów skarbowych. Hiszpańskie Ministerstwo Finansów sprzedało 12-miesięczne bony skarbowe o wartości 3,5 mld euro (uzyskana rentowność 3,07 proc. wobec 3,90 proc.) oraz 18-mieisęczne bony na kwotę 1 mld euro (rentowność 3,34 proc., poprzednio 4,24 proc.). Następna emisja odbędzie się w najbliższy wtorek, a jej przedmiotem będą 3 i 6-miesięczne bony skarbowe. Uzyskane oprocentowanie będzie wypadkową tego czy utrzyma się optymistyczny nastrój inwestorów i przekonanie, że ECB faktycznie postanowi działać oraz tego czy poszczególne regiony w Hiszpanii osiągną kompromis z rządem centralnym w sprawie reformy finansów publicznych (niektóre z nich zamierzają bojkotować działania premiera Mariano Rajoya).

Drugim ważny wydarzeniem tego tygodnia była publikacja minutes z ostatniego posiedzenia FOMC. Mimo że nie zmieniły one dotychczasowej retoryki komitetu, to i tak były bardziej gołębie od poprzednich. Amerykańskie władze monetarne podkreślają, że ewentualne luzowanie ilościowe jest uzależnione od danych makroekonomicznych, a te w ostatnim czasie pozytywnie zaskakują. Zmniejszył się deficyt salda bilansu handlowego (do 43 mld dolarów), wzrosła dynamika sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej, lepszy odczyt zanotował indeks PMI oraz znacznie przyspieszyła dynamika zamówień na dobra trwałe. Naszym zdaniem tak dobre dane powodują, że zmniejszają się szanse na QE3. Podobnego zdania jest członek FOMC i prezes Fed w St. Louis James Bullard, który wczoraj przypomniał, że w ciągu 20 dni minutki mocno się zdezaktualizowały. Na rozwój wydarzeń należy czekać do wrześnie, wtedy zostaną również uaktualnione projekcje zmiennych makroekonomicznych, na bazie których członkowie FOMC podejmują decyzje.

Złoty nadal stabilny

Złoty osłabił się w stosunku do dolara do 4,10, podczas gdy kurs USD/PLN pozostaje względnie stabilny (obecnie 3,28). Na złotego jak zawsze pozytywnie wpłynęły dobre nastroje inwestorów, co przełożyło się na spadek awersji do ryzyka. W ciągu tygodnia z-spread dla 10-letnich obligacji spadł z 39,84 do 37,99 pb. Dane opublikowane w tym tygodniu nie pozwalają wyciągnąć jednoznacznych wniosków co do kondycji gospodarki. Co prawda dość dobrze wypadła produkcja przemysłowa (5,5 r/r), jednak stopa bezrobocia spadła do zaledwie 12,3 proc. co oznacz, że wizja 13 proc. bezrobocia na koniec roku wydaje się bardzo realna.

Źródło: Marcin Pietrzak, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).