Wracają problemy zadłużenia i słabe dane makro

Wracają problemy zadłużenia i słabe dane makro
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-08-24 (11:00)

Optymizm inwestorów wynikający z możliwości uruchomienia kolejnego programu skupu obligacji przez amerykańską Rezerwę Federalną trwał krótko, podobnie jak po informacji, że Hiszpania negocjuje pakiet pomocy (informacja niepotwierdzona).

Na pierwszy plan wracają więc problemy zadłużenia oraz twarde dane na temat kondycji gospodarek. Wstępne odczyty indeksów PMI w strefie euro okazały się nieznacznie lepsze od oczekiwań, ale nadal (siódmy miesiąc z rzędu) wskazują na kurczenie się przemysłu oraz sektora usług w krajach UE27.

Znacznie lepiej wygląda sytuacja za oceanem. Według wstępnych wyliczeń wskaźnik PMI dla przemysłu wzrósł w sierpniu do 51,9 z 51,4 pkt miesiąc wcześniej (wyżej niż średnia prognoz). Podobnie, lepsze od oczekiwań okazały się informacje z amerykańskiego rynku nieruchomości.

Dane potwierdzają dużo korzystniejszą kondycję gospodarki USA w porównaniu do pogrążonej w kryzysie Europy. Również ostatnie wskaźniki dla Chin (PMI 47,8 pkt) pokazują, że przemysł w tym kraju boryka się z coraz większymi problemami. Jeśli potwierdzą się wstępne odczyty, indeks dla Państwa Środka znajdzie się poniżej bariery 50 pkt już dziesiąty miesiąc z rzędu.

Powraca temat Grecji. Budując pozycję negocjacyjną przed zbliżającymi się spotkaniami z prezydentem Francji oraz kanclerz Niemiec premier Samaras straszył, że wyjście jego kraju ze strefy euro uruchomi efekt domina, który spowoduje porzucenie wspólnej waluty przez kolejnych członków. Podobna  decyzja, poprzez pogorszenie standardu życia jej mieszkańców, zagroziłaby istnieniu ustroju demokratycznego w Grecji. Dlatego spekulacje na temat wyjścia jego kraju z euro zony powinny zostać definitywnie zakończone. Powtórzył, że nie prosi o dodatkowe pieniądze, ale „chwilę na złapanie oddechu” by dzięki odbudowaniu wzrostu gospodarczego z sukcesem reformować finanse publiczne. Przyznał, że jego kraj gotowy jest sprywatyzować niektóre z niezamieszkanych wysp był zwiększyć dochody państwa.

Tymczasem według Międzynarodowego Funduszy Walutowego, na który powołuje się grecki dziennik Ta Nea, kraj będzie potrzebował od 13 do 14 mld euro dodatkowego wsparcia by sfinansować potrzeby w latach 2015-2016. W sytuacji, gdy Grecja otrzyma dwa lata więcej na wdrożenie reform kwota dodatkowych pieniędzy wzrośnie o kolejne 15 mld euro do 28 mld euro.

Widać więc, że choć Grecja jest gotowa zrobić wiele by pozostać w strefie euro, pozostaje wyraźnie w tyle z harmonogramem reform warunkujących przyznanie dalszej pomocy. Jest więc bardzo prawdopodobne, że jeszcze nie raz w tym roku negatywne informacje dotyczące Hellady mogą negatywnie zaciążyć na rynkach (i złotym), choć niewątpliwie będą to stosunkowo nietrwałe „wyskoki” strachu.
Na lipcowym posiedzeniu RPP głosowane były dwa wnioski o obniżki stóp procentowych. Pierwszy, o 50 pkt. bazowych uzyskał jedynie poparcie wnioskodawcy, zaś drugi, o 25 pkt., poparła dwóch członków Rady. Czas obniżek stóp w Polsce jeszcze nie nadszedł. Zbliża się on, jednak niewątpliwie dużymi krokami. Pierwsze cięcie najwcześniej w listopadzie.

W centrum uwagi dziś dane o sprzedaży detalicznej i bezrobociu w Polsce w lipcu (wpływ na złotego znikomy) oraz spotkanie Samaras-Merkel o 11.45 (wspólna konferencja prasowa o 13). Wynik jest w zasadzie znany – premier Grecji nie uzyska dziś zgody na wydłużenia czasu reform. Każda informacja sugerująca, że tak się może stać będzie zaskoczeniem, a tym samym będzie wspierać euro.

Kończący się tydzień oraz zagęszczająca się sytuacja wokół Grecji niewątpliwie zaczynają ciążyć na złotym. Bardzo realne jest więc dalsze zamykanie pozycji przed weekendem, a tym samym kontynuacja łagodnego słabnięcia polskiej waluty.

Źródło: Damian Rosińśki, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Trump czy Harris? Jak zareguje dolar?

Trump czy Harris? Jak zareguje dolar?

08:35 Poranny komentarz walutowy XTB
Dziś dzień wyborów w Stanach Zjednoczonych! Chociaż pierwsze wyniki będą spływać w godzinach nocnych w Polsce, a cała bitwa na głosy odbędzie się nad ranem w środę, to wydaje się, że nikt z rynku finansowego nie będzie spał spokojnie. Media amerykańskie ogłosiły, że obecny wyścig prezydencki jest najbardziej zacięty i najbardziej wyrównany od wielu lat.
Dolar zyskuje najmocniej od końca 2022 roku

Dolar zyskuje najmocniej od końca 2022 roku

2024-10-31 Poranny komentarz walutowy XTB
Do końca października pozostały już jedynie godziny. Patrząc na zwroty z kluczowych aktywów, na pierwszy plan wybija się dolar. Ponad 3% zwrot w tym miesiącu jest najwyższy od grudnia 2022 roku. To efekt silnej gospodarki, która zmniejsza presję na potrzebę obniżek stóp procentowych oraz rosnących szans na wygraną w wyborach przez Donalda Trumpa. Co czeka nas w listopadzie? Chociaż wielokrotnie w tym roku poznawaliśmy dane, które zapowiadały możliwość wystąpienia recesji, ostatecznie Stany Zjednoczone zawsze wychodziły obronną ręką z takich zagrożeń.
Rynek kryptowalut w obliczu listopadowych wyborów w USA

Rynek kryptowalut w obliczu listopadowych wyborów w USA

2024-10-28 Wiadomości walutowe
Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych zbliżają się wielkimi krokami. Wraz z upływającym czasem, coraz więcej mówi się o tym, jaki będą mieć wpływ na amerykańską i światową gospodarkę. Wiele zależy tutaj od tego, który z kandydatów osiągnie sukces. Jednym z obszarów, który może silnie zareagować na zmianę prezydenta USA jest rynek kryptowalut, a w szczególności ceny Bitcoina i Ethereum.
Dolar już po 4 zł

Dolar już po 4 zł

2024-10-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż to wrzesień miał być sezonowo negatywnym miesiącem dla złotego, to jednak ostatecznie październik okazał się być tym złym miesiącem. Od końca września złoty osłabił się do dolara o ok. 6% i wpływ miała na to nie tylko słabość naszej waluty, ale przede wszystkim siła dolara. Czy to stałe odwrócenie trendu, czy jedynie korekta w długoterminowej hossie złotego?
Trumpa i wybory w Japonii

Trumpa i wybory w Japonii

2024-10-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynku walutowym nie widzimy zbyt dużych ruchów, choć wyjątkiem są przede wszystkim waluty azjatyckie. Na pierwszy plan wybija się jen, który jest najsłabszy w stosunku do dolara od końca lipca. To efekt zbliżających się wyborów, nie tylko w USA, ale przede wszystkim w Japonii, gdzie najnowsze sondaże pokazują duże prawdopodobieństwo utraty władzy przez koalicję rządzącą na czele z obecnym premierem Shigeru Ishibą.
Dolar znów zyskuje

Dolar znów zyskuje

2024-10-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątkowe osłabienie dolara było krótkotrwałe? Poniedziałek przynosi lekkie podbicie dolara na szerokim rynku, choć zmiany są kosmetyczne. Pośród G-10 najsłabszy jest dolar australijski tracący ponad 0,2 proc., dalej mamy jena z niecałymi 0,2 proc. "Najgorzej" wypadają korony skandynawskie, które pozostają stabilne. Rynek, zatem bardziej się stabilizuje czekając na nowe impulsy.
Sytuacja na złotym - EURPLN wciąż powyżej 4,30

Sytuacja na złotym - EURPLN wciąż powyżej 4,30

2024-10-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałkowy ranek przynosi lekkie osłabienie złotego - za EURPLN płacimy około 4,31 zł, a USDPLN jest wart 3,97. Uwagę zwraca lekkie cofnięcie EURUSD, któremu towarzyszy podbicie dolara na szerokim rynku. Weekend nie przyniósł większych zmian w sondażach wyborczych w USA - na dwa tygodnie przed 5 listopada nieznaczną przewagę ma nadal Donald Trump, co jest informacją pro-dolarową.
Spokojny start tygodnia

Spokojny start tygodnia

2024-10-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Po serii ważnych wydarzeń na rynku walut, ten tydzień zapowiada się nieco spokojniej. W USA rozpędza się sezon wyników, ale od strony makroekonomicznej ważniejsze dane mamy dopiero w czwartek, gdy poznamy wstępne październikowe PMI. Złoty zatem zaczyna tydzień dość sennie. Ostatnich kilka tygodni należy do dolara i jest to o tyle ciekawe, że amerykańska waluta zaczęła zyskiwać niemal zaraz po tym, jak Fed rozpoczął cykl obniżek stóp procentowych i to od razu od cięcia o 50bp.
Czy EBC zmieni nastawienie?

Czy EBC zmieni nastawienie?

2024-10-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Europejski Bank Centralny dzisiaj o 14:15 poinformuje o wysokości stóp procentowych. Wszyscy spodziewają się cięcia o 25 punktów bazowych, choć komunikacja ze strony banku centralnego w ostatnich miesiącach miała sugerować, że pomiędzy obniżkami może dochodzić do dłuższej przerwy. Sytuacja inflacyjna oraz gospodarcza w strefie euro pogorszyła się jednak na tyle, że obniżka stóp procentowych jest wręcz wymagana przez uczestników rynku. Czy to pora na znaczne złagodzenie komunikacji ze strony Christine Lagarde?
EBC zdecyduje już jutro

EBC zdecyduje już jutro

2024-10-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Już jutro nieco większych emocji może dostarczyć europejska instytucja bankowości centralnej. EBC prawdopodobnie zdecyduje się na kolejną redukcję stóp procentowych. Rynek w tym momencie zakłada, że taki scenariusz jest najbardziej prawdopodobny. Instrumenty OIS niemal w pełni wyceniły obniżkę o 25 punktów bazowych. Gdyby Rada zdecydowała się jednak na „pauzę”, wówczas euro mogłoby zdecydowanie zyskać. Z drugiej strony czy wspólna waluta jest w stanie dalej się osłabiać, mimo, że cięcie październikowe jest już w „cenach”.