Eurodolar najwyżej od lipca

Eurodolar najwyżej od lipca
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2012-08-23 (10:17)

Kurs EUR/USD osiągnął wczoraj wartość 1,2547. Tym samym kurs zbliża się do ważnego oporu na 1,2580. Zgodnie z tym co wczoraj pisaliśmy zarysowała się formacja flagi i kurs obronił ważne wsparcie na 1,2440, po czym wyruszył na północ.

Do pokonania kolejnego oporu pozostało już tylko 15 pipsów. Wczorajszy, dynamiczny wzrost kursu (o ponad 50 pipsów) był spowodowany przez optymistycznie nastrajający komunikat Fed, który co prawda nie przyniósł wielkich zmian, jednak został odczytany bardzo optymistycznie. Wskaźnik RSI dla interwału godzinowego sugeruje, że rynek jest już wykupiony, dlatego trudno będzie o przebicie poziomu 76,4 proc. zniesienia Fibonacciego spadków z czerwca i lipca. Do takich samych wniosków doprowadza analiza wykresu dziennego. W średnim terminie kurs zbliża się do górnej bandy ograniczenia wzrostowego co tym samym implikuje, że trudno będzie o jego przebicie.

Minutki FOMC rodzą oczekiwania

Minutes z ostatniego posiedzenia FOMC sprawiły, że rynek znów uwierzył w poprawę sytuacji. Po przeczytaniu tego dokumentu nasuwają się bardzo pozytywne wnioski. Członkowie FOMC boją się co prawda negatywnych konsekwencji związanych z dalszym luzowaniem, jednak w tym momencie aż ośmiu spośród dziesięciu głosujących ma relatywnie gołębie nastawienie.

Spotkanie Merkel-Holladne

Oczy wszystkich uczestników rynku będą dziś zwrócone na spotkanie kanclerz Niemiec Angeli Merkel oraz prezydenta Francji Francoisa Hollande’a. W mediach można usłyszeć o tym, że nie ma na razie porozumienia pomiędzy Berlinem a Paryżem co do tego jaką formę ma przyjąć kolejna pomoc Grecji. Bardzo możliwe, że rządzący Niemcami i Francją chcą przedyskutować tematy, które będą później poruszane podczas ich spotkań z premierem Grecji Antonisem Samarasem.

Seria odczytów PMI

Oprócz wydarzeń politycznych rynek skupi się na serii odczytów PMI. Już o 4:30 opublikowano ten wskaźnik dla Chin (spadek o 1,5 pkt. do 47,8 pkt. w sektorze przemysłowym – to 10 odczyt poniżej 50 pkt.), o 8:58 poznaliśmy jak kształtują się oczekiwania przedsiębiorców we Francji, pół godziny później dowiemy się jakie nastroje dominują w sektorze przedsiębiorstw w Niemczech. O 9:58 opublikowany zostanie ostatni z ważnych indeksów PMI w Europie – ten dla Eurolandu. Biorąc pod uwagę wszystkie wcześniej wspomniane wskaźniki, rynek oczekuje dość niejednoznacznej sytuacji w Europie. W przypadku sektora przemysłowego sytuacja ma być lepsza w każdym z tych trzech obszarów, jednak wzrosty PMI będą niewielkie, bo od 0,1 pkt. w strefie euro do 0,4 pkt. w Niemczech. Martwić powinno to, że w przypadku Francji i Niemiec wskaźnik ten od lutego bieżącego roku nie przekracza granicznej wartości 50 pkt. W sektorze usługowym rynek spodziewa się lekkiego pogorszenia aktywności gospodarczej (spadki od -0,1 pkt. we Francji do -0,3 pkt. w Niemczech i strefie euro.). Ponadto niemiecki urząd statystyczny poda finalny odczyt PKB, jednak będzie to tylko potwierdzenie zeszłotygodniowych danych – największa europejska gospodarka traci impet.

Polepszenie sytuacji na rynku nieruchomości w USA

O 16:00 dowiemy się jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości w USA, ponieważ zostaną opublikowane dane o liczbie sprzedanych nowych domów. Wczorajsze dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym wypadły gorzej od oczekiwań co może oznaczać, że część popytu na mieszkania przeniosła się z rynku wtórnego na rynek pierwotny. Potwierdzałoby to spadek relacji cen nowych domów do tych z rynku wtórnego, który powoduje, że rośnie atrakcyjność kupna nowego domu. Konsensus prognoz zakłada, że liczba ta wzrosłą w lipcu o 15 tys. do 365 tys. Poza tym Federal Housing Finance Agency opublikuje indeks cen nieruchomości domów jednorodzinnych. Oczekiwany jest spadek miesięcznej dynamiki z 0,8 proc. do 0,6 proc. Godzinę wcześniej Markit Economics poda wartość wskaźnika PMI dla USA. Rynek spodziewa się, że spadnie on o 0,2 pkt. do 51,2 pkt.

Złoty stabilny

Krótkoterminowo kurs EUR/PLN nadal pozostaje w konsolidacji, wczoraj znajdowała się paśmie 4,07 – 4,08. Kurs USD/PLN zszedł poniżej 3,25. Wskaźnik RSI dla interwału godzinowego wskazuje, że rynek jest już wyprzedany. W ostatnich tygodniach jesteśmy świadkami bardzo dobrej sytuacji na polskim rynku długu skarbowego. Od końca maja stawki CDS na 5-letnie obligacje spadły do 150 pkt. Niestety nie jest to przyczyną pozytywnych zmian wokół naszej gospodarki, a jedynie jest pokłosiem poprawy nastrojów w skali globalnej. W ostatnim czasie spadała wartość indeksu ITRAXX SENIOR FINANCIALS oraz stawki CDS na dług państw peryferyjnych strefy euro. Dobitnym dowodem spadku awersji do ryzyka jest wzrost rentowności 2-letnich niemieckich obligacji do dodatnich wartości po raz pierwszy od czerwca bieżącego roku. Wczorajsze dane GUS pokazują, że klimat koniunktury we wszystkich sektorach gospodarki (przetwórstwo przemysłowe, budownictwo, handel detaliczny i usługi) jest oceniany negatywnie. Pod tym względem najgorzej jest w budownictwie, ponieważ w ostatnich dwunastu latach nie była aż tak zła. Dziś poznamy jak na sytuację gospodarczą zapatrują się członkowie RPP, ponieważ NBP opublikuje minutki z ostatniego spotkania Rady.

Źródło: Marcin Pietrzak, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).