Fed podtrzymuje nadzieje na QE3

Fed podtrzymuje nadzieje na QE3
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-08-23 (10:16)

Nieistotne, który bank centralny skupuje czyje obligacje, istotne, żeby nowy pieniądz trafił na rynek. Inwestorzy kierujących się ta zasadą ucieszyli się z zapisków z ostatniego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), które zasugerowały, ...

... że Rezerwa Federalna USA jest gotowa do większego stymulowania monetarnego „w dość krótkim czasie”, chyba że w gospodarce zostanie zaobserwowana znacząca poprawa sytuacji. Odczytano to jako sygnał, iż już na wrześniowym posiedzeniu Fed może przystąpić do trzeciej rundy luzowania ilościowego, czyli QE3, polegającej na skupowaniu z rynku wtórnego obligacji rządowych za setki miliardów dolarów (poprzednie dwie rundy osiągnęły wartość 2,3 bln dolarów). Jednak oczekiwania studzi ostatnia seria dobrych danych z amerykańskiej gospodarki, m.in. przyzwoita dynamika sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej oraz wysoki (163 tys.) przyrost zatrudnienia w lipcu. Szczególnie utrzymanie wysokiej dynamiki zatrudnienia może być tą oznaką „znaczącej poprawy sytuacji w gospodarce”, o której wspominają minutes FOMC i jeżeli wyniki za sierpień pokażą wzrost liczby miejsc pracy o ponad 150 tys., wytrąci to Fedowi argumenty za skupowaniu obligacji. Zatem możliwe jest, że na posiedzeniu 12-13 września Fed, jeśli już miałby się decydować na jakąś formę luzowania polityki monetarnej, to niekoniecznie będzie to QE3. Bank centralny może np. ograniczyć się do zadeklarowania dłuższego okresu utrzymywania stóp procentowych blisko zera(obecnie Fed przyrzekł minimalny koszt pieniądza do końca 2014 r.). Jeśli wrześniowe posiedzenie przyniesie cos innego niż QE3, wpływ na rynek walutowy będzie ograniczony, a dolar będzie miał szanse na odrobienie części z obecnych, spekulacyjnych strat.

Tymczasem zmalały szanse, aby europejskie tournée premiera Grecji Antonisa Samarasa przyniosło jakiekolwiek twarde ustalenia. Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w środę, że podczas jej piątkowego spotkania z Samarasem temat złagodzenia warunków pomocy będzie dyskutowany, ale nie dojdzie do żadnych konkretnych decyzji, gdyż chce ona poczekać na wyniki audytu ekspertów Troiki na temat postępów rządu w Atenach w wypełnianiu narzuconych celów budżetowych. Raport ten nie będzie jednak gotowy co najmniej do połowy września, co można odebrać jako dobrą, lub złą wiadomość. Z jednej strony wciąż daje nadzieje, że Grecji uda się nakłonić swoich wierzycieli do ustępstw, ale z drugiej – podtrzyma atmosferę niepewności wokół przyszłość Hellady.

Zapiski z ostatniego posiedzenia FOMC osłabiły dolara, powodując wzrost kursu EUR/USD do nowego siedmiotygodniowego szczytu na 1,2553. Dalsze wzrosty zostały zatrzymane dziś wraz z rozczarowującą publikacją indeksu PMI dla chińskiego przemysłu. Według wstępnych szacunków indeks aktywności wytwórczej w przemyśle spadł do najniższego poziomu od dziewięciu miesięcy, podkreślając silne hamowanie gospodarki Państwa Środka. Na słabym wyniku zaważył silny spadek komponentu dotyczącego nowych zamówień eksportowych, co niezbyt dobrze prognozuje dla publikowanego za kilkadziesiąt minut wskaźnika dla przemysłu Eurolandu. Odczyt poniżej oczekiwanych 44,1 pkt może poważnie pogorszyć nastroje na rynkach finansowych, szczególnie wokół euro, korygując ostatnie umocnienie. W dalszej części dnia na uwagę zasługują także dane z USA: wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, indeks PMI dla przemysłu oraz sprzedaż nowych domów. Inwestorzy będą też wyczekiwać doniesień z wieczornego spotkania kanclerz Merkel z francuskim prezydentem Hollande’m.

Źródło: Konrad Białas, Analityk Domu Maklerskiego AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Trump czy Harris? Jak zareguje dolar?

Trump czy Harris? Jak zareguje dolar?

08:35 Poranny komentarz walutowy XTB
Dziś dzień wyborów w Stanach Zjednoczonych! Chociaż pierwsze wyniki będą spływać w godzinach nocnych w Polsce, a cała bitwa na głosy odbędzie się nad ranem w środę, to wydaje się, że nikt z rynku finansowego nie będzie spał spokojnie. Media amerykańskie ogłosiły, że obecny wyścig prezydencki jest najbardziej zacięty i najbardziej wyrównany od wielu lat.
Dolar zyskuje najmocniej od końca 2022 roku

Dolar zyskuje najmocniej od końca 2022 roku

2024-10-31 Poranny komentarz walutowy XTB
Do końca października pozostały już jedynie godziny. Patrząc na zwroty z kluczowych aktywów, na pierwszy plan wybija się dolar. Ponad 3% zwrot w tym miesiącu jest najwyższy od grudnia 2022 roku. To efekt silnej gospodarki, która zmniejsza presję na potrzebę obniżek stóp procentowych oraz rosnących szans na wygraną w wyborach przez Donalda Trumpa. Co czeka nas w listopadzie? Chociaż wielokrotnie w tym roku poznawaliśmy dane, które zapowiadały możliwość wystąpienia recesji, ostatecznie Stany Zjednoczone zawsze wychodziły obronną ręką z takich zagrożeń.
Rynek kryptowalut w obliczu listopadowych wyborów w USA

Rynek kryptowalut w obliczu listopadowych wyborów w USA

2024-10-28 Wiadomości walutowe
Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych zbliżają się wielkimi krokami. Wraz z upływającym czasem, coraz więcej mówi się o tym, jaki będą mieć wpływ na amerykańską i światową gospodarkę. Wiele zależy tutaj od tego, który z kandydatów osiągnie sukces. Jednym z obszarów, który może silnie zareagować na zmianę prezydenta USA jest rynek kryptowalut, a w szczególności ceny Bitcoina i Ethereum.
Dolar już po 4 zł

Dolar już po 4 zł

2024-10-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż to wrzesień miał być sezonowo negatywnym miesiącem dla złotego, to jednak ostatecznie październik okazał się być tym złym miesiącem. Od końca września złoty osłabił się do dolara o ok. 6% i wpływ miała na to nie tylko słabość naszej waluty, ale przede wszystkim siła dolara. Czy to stałe odwrócenie trendu, czy jedynie korekta w długoterminowej hossie złotego?
Trumpa i wybory w Japonii

Trumpa i wybory w Japonii

2024-10-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynku walutowym nie widzimy zbyt dużych ruchów, choć wyjątkiem są przede wszystkim waluty azjatyckie. Na pierwszy plan wybija się jen, który jest najsłabszy w stosunku do dolara od końca lipca. To efekt zbliżających się wyborów, nie tylko w USA, ale przede wszystkim w Japonii, gdzie najnowsze sondaże pokazują duże prawdopodobieństwo utraty władzy przez koalicję rządzącą na czele z obecnym premierem Shigeru Ishibą.
Dolar znów zyskuje

Dolar znów zyskuje

2024-10-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątkowe osłabienie dolara było krótkotrwałe? Poniedziałek przynosi lekkie podbicie dolara na szerokim rynku, choć zmiany są kosmetyczne. Pośród G-10 najsłabszy jest dolar australijski tracący ponad 0,2 proc., dalej mamy jena z niecałymi 0,2 proc. "Najgorzej" wypadają korony skandynawskie, które pozostają stabilne. Rynek, zatem bardziej się stabilizuje czekając na nowe impulsy.
Sytuacja na złotym - EURPLN wciąż powyżej 4,30

Sytuacja na złotym - EURPLN wciąż powyżej 4,30

2024-10-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałkowy ranek przynosi lekkie osłabienie złotego - za EURPLN płacimy około 4,31 zł, a USDPLN jest wart 3,97. Uwagę zwraca lekkie cofnięcie EURUSD, któremu towarzyszy podbicie dolara na szerokim rynku. Weekend nie przyniósł większych zmian w sondażach wyborczych w USA - na dwa tygodnie przed 5 listopada nieznaczną przewagę ma nadal Donald Trump, co jest informacją pro-dolarową.
Spokojny start tygodnia

Spokojny start tygodnia

2024-10-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Po serii ważnych wydarzeń na rynku walut, ten tydzień zapowiada się nieco spokojniej. W USA rozpędza się sezon wyników, ale od strony makroekonomicznej ważniejsze dane mamy dopiero w czwartek, gdy poznamy wstępne październikowe PMI. Złoty zatem zaczyna tydzień dość sennie. Ostatnich kilka tygodni należy do dolara i jest to o tyle ciekawe, że amerykańska waluta zaczęła zyskiwać niemal zaraz po tym, jak Fed rozpoczął cykl obniżek stóp procentowych i to od razu od cięcia o 50bp.
Czy EBC zmieni nastawienie?

Czy EBC zmieni nastawienie?

2024-10-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Europejski Bank Centralny dzisiaj o 14:15 poinformuje o wysokości stóp procentowych. Wszyscy spodziewają się cięcia o 25 punktów bazowych, choć komunikacja ze strony banku centralnego w ostatnich miesiącach miała sugerować, że pomiędzy obniżkami może dochodzić do dłuższej przerwy. Sytuacja inflacyjna oraz gospodarcza w strefie euro pogorszyła się jednak na tyle, że obniżka stóp procentowych jest wręcz wymagana przez uczestników rynku. Czy to pora na znaczne złagodzenie komunikacji ze strony Christine Lagarde?
EBC zdecyduje już jutro

EBC zdecyduje już jutro

2024-10-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Już jutro nieco większych emocji może dostarczyć europejska instytucja bankowości centralnej. EBC prawdopodobnie zdecyduje się na kolejną redukcję stóp procentowych. Rynek w tym momencie zakłada, że taki scenariusz jest najbardziej prawdopodobny. Instrumenty OIS niemal w pełni wyceniły obniżkę o 25 punktów bazowych. Gdyby Rada zdecydowała się jednak na „pauzę”, wówczas euro mogłoby zdecydowanie zyskać. Z drugiej strony czy wspólna waluta jest w stanie dalej się osłabiać, mimo, że cięcie październikowe jest już w „cenach”.