Eurodolar może jeszcze wzrosnąć

Eurodolar może jeszcze wzrosnąć
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2012-08-22 (11:54)

Wczoraj kolejne prasowe doniesienia sugerujące, że Europejski Bank Centralny zdecyduje się na wielkoskalowy skup obligacji, a także udana aukcja hiszpańskich bonów skarbowych rozbudziły apetyt inwestorów na ryzyko.

W konsekwencji kurs EUR/USD przełamał ważne strefy oporu 1,2370 oraz 1,2440 i wzrósł do 1,2490 w pełni realizując zasięg wzrostów, który wyznaczał poziom 68,2 proc. zniesienia Fibonacciego spadków odnotowanych w czerwcu i lipcu. Rynek osiągnął stan wykupienia i rozpoczęła się płaska korekta. Wsparciem są okolice 1,2440, a wyznacza je poziom 23,6 proc. zniesienia Fibonacciego wzrostów z pierwszych dni tygodnia oraz górne ograniczenie przedziału wahań, w którym przez kilkanaście dni poruszał się kurs. Na wykresie rysuje się formacja flagi będąca zapowiedzią kontynuacji zwyżki, opór to 1,2580. W średnim terminie obowiązuje trend spadkowy, górne ograniczenie kanału zniżkującego znajduje się w pobliżu 1,2650.

Niepokój w Hiszpanii

Spadek rentowności hiszpańskiego długu może być nietrwały. Doniesienia medialne nie dostarczają dowodów dla wzrostu cen 10-letnich obligacji. Rynek oczekuje, że Hiszpania nie spełni planu budżetowego, który zakłada spadek relacji deficytu do PKB do 6,3 proc. w tym roku i 4,5 proc. w przyszłym. Niepokoje rodzi również brak porozumienia pomiędzy rządem centralnym a jednostkami regionalnymi. Pięć hiszpańskich regionów zamierza zbojkotować zakaz obejmowania nielegalnych imigrantów bezpłatną opieką medyczną. W ciągu ostatnich ośmiu miesięcy już cztery razy próbowano wprowadzić reformy. Polityce premiera Hiszpanii Mariano Rajoya sprzeciwiają się również poszczególne miasta, które kompensują cięcia płac w sektorze budżetowym.

Wzrasta siła europejskich banków

W ślad za stabilizacją na rynku długu rządowego poszedł rynek obligacji korporacyjnych. Indeks iTraxx Senior Financials, który przedstawia stawki CDS na dług 25 instytucji finansowych, spada już od połowy maja bieżącego roku. Rośnie również siła względna europejskich banków w relacji do amerykańskich –stosunek wartości indeksów STOXX BANKS i KBW BANKS wzrósł do ponad 3 pkt. Pokazuje to, że rośnie optymizm związany z sytuacją w europejskim sektorze finansowym.

Samaras rozpoczyna objazd

Popołudniu odbędzie się pierwsze z serii spotkań mających przekonać głowy europejskich państw do złagodzenia warunków pomocy dla Grecji. Jako pierwsza odbędzie się wizyta w Atenach przewodniczącego Eurogrupy Jean-Claude Junckera. W piątek i sobotę premier Grecji Antonis Samaras uda się z wizytą kolejno do Berlina oraz Paryża. Kluczowa będzie pierwsze z tych spotkań, ponieważ w ostatnich tygodniach wzrosła niechęć ważnych niemieckich polityków (m.in. ministra gospodarki Philipa Roeslera i ministra finansów Wolfganga Schaeuble). Argumentem, który może pomóc w przekonaniu sceptycznie nastawionych Niemców będzie planowane zwiększenie redukcji wydatków z 11,5 mld euro do 14 mld euro. Najbliższy miesiąc pokaże jakie są szanse na pozytywne rozwiązanie tej kwestii, a co za tym idzie, na uniknięcie efektu zarażenia, które jest największym zmartwieniem europejskich polityków.
Minutki mogą rozbudzić oczekiwania

Wczorajsza wypowiedź relatywnie neutralnego członka FOMC Dennisa Lockharta pokazała, że może być trudno o osiągnięcie kompromisu w sprawie QE3. W czasie swojego przemówienia powiedział on, że istnieje ryzyko, że polityka monetarna może być zbyt agresywna i nie dać pożądanych skutków. O 20.00 zostaną opublikowane tzw. minutki z ostatniego posiedzenia FOMC. Bardzo ważna będzie ich treść, ponieważ komunikat z czerwcowego miał bardziej pesymistyczny wydźwięk co i tak zostało później zanegowane przez sierpniowe minutes. O 16:00 ukażą się dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym. Rynek spodziewa się, że w lipcu liczba ta wzrosła z 4,37 mln do 4,52 mln.

Złoty nadal mocny

Złoty nadal pozostaje mocny. Wczoraj pomógł mu wzrost apetytu na ryzyko, wyrażony przez aprecjację euro w stosunku do dolara. Na fali optymizmu kurs USD/PLN osiągnął najniższą wartość od 6 sierpnia, czyli 3,25. Tym samym w ciągu ostatnich pięciu dni złoty obok węgierskiego forinta i korony czeskiej, w stosunku do dolara umocnił się najmocniej, bo o 1,61 proc. Kurs EUR/PLN znajdował się wczoraj w przedziale 4,06 – 4,07. Na rynku obligacji nadal obserwujemy pozytywne tendencje, rentowność 10-ltenich obligacji spadła od wczoraj o 20 pb. i obecnie wynosi 4,89 proc. O 14:00 GUS opublikuje dane o koniunkturze gospodarczej, jednak nie są to na tyle ważne dane, żeby mogły wpłynąć na wartość złotego.

Źródło: Marcin Pietrzak, Bartosz Sawicki, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Trump czy Harris? Jak zareguje dolar?

Trump czy Harris? Jak zareguje dolar?

08:35 Poranny komentarz walutowy XTB
Dziś dzień wyborów w Stanach Zjednoczonych! Chociaż pierwsze wyniki będą spływać w godzinach nocnych w Polsce, a cała bitwa na głosy odbędzie się nad ranem w środę, to wydaje się, że nikt z rynku finansowego nie będzie spał spokojnie. Media amerykańskie ogłosiły, że obecny wyścig prezydencki jest najbardziej zacięty i najbardziej wyrównany od wielu lat.
Dolar zyskuje najmocniej od końca 2022 roku

Dolar zyskuje najmocniej od końca 2022 roku

2024-10-31 Poranny komentarz walutowy XTB
Do końca października pozostały już jedynie godziny. Patrząc na zwroty z kluczowych aktywów, na pierwszy plan wybija się dolar. Ponad 3% zwrot w tym miesiącu jest najwyższy od grudnia 2022 roku. To efekt silnej gospodarki, która zmniejsza presję na potrzebę obniżek stóp procentowych oraz rosnących szans na wygraną w wyborach przez Donalda Trumpa. Co czeka nas w listopadzie? Chociaż wielokrotnie w tym roku poznawaliśmy dane, które zapowiadały możliwość wystąpienia recesji, ostatecznie Stany Zjednoczone zawsze wychodziły obronną ręką z takich zagrożeń.
Rynek kryptowalut w obliczu listopadowych wyborów w USA

Rynek kryptowalut w obliczu listopadowych wyborów w USA

2024-10-28 Wiadomości walutowe
Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych zbliżają się wielkimi krokami. Wraz z upływającym czasem, coraz więcej mówi się o tym, jaki będą mieć wpływ na amerykańską i światową gospodarkę. Wiele zależy tutaj od tego, który z kandydatów osiągnie sukces. Jednym z obszarów, który może silnie zareagować na zmianę prezydenta USA jest rynek kryptowalut, a w szczególności ceny Bitcoina i Ethereum.
Dolar już po 4 zł

Dolar już po 4 zł

2024-10-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż to wrzesień miał być sezonowo negatywnym miesiącem dla złotego, to jednak ostatecznie październik okazał się być tym złym miesiącem. Od końca września złoty osłabił się do dolara o ok. 6% i wpływ miała na to nie tylko słabość naszej waluty, ale przede wszystkim siła dolara. Czy to stałe odwrócenie trendu, czy jedynie korekta w długoterminowej hossie złotego?
Trumpa i wybory w Japonii

Trumpa i wybory w Japonii

2024-10-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynku walutowym nie widzimy zbyt dużych ruchów, choć wyjątkiem są przede wszystkim waluty azjatyckie. Na pierwszy plan wybija się jen, który jest najsłabszy w stosunku do dolara od końca lipca. To efekt zbliżających się wyborów, nie tylko w USA, ale przede wszystkim w Japonii, gdzie najnowsze sondaże pokazują duże prawdopodobieństwo utraty władzy przez koalicję rządzącą na czele z obecnym premierem Shigeru Ishibą.
Dolar znów zyskuje

Dolar znów zyskuje

2024-10-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątkowe osłabienie dolara było krótkotrwałe? Poniedziałek przynosi lekkie podbicie dolara na szerokim rynku, choć zmiany są kosmetyczne. Pośród G-10 najsłabszy jest dolar australijski tracący ponad 0,2 proc., dalej mamy jena z niecałymi 0,2 proc. "Najgorzej" wypadają korony skandynawskie, które pozostają stabilne. Rynek, zatem bardziej się stabilizuje czekając na nowe impulsy.
Sytuacja na złotym - EURPLN wciąż powyżej 4,30

Sytuacja na złotym - EURPLN wciąż powyżej 4,30

2024-10-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałkowy ranek przynosi lekkie osłabienie złotego - za EURPLN płacimy około 4,31 zł, a USDPLN jest wart 3,97. Uwagę zwraca lekkie cofnięcie EURUSD, któremu towarzyszy podbicie dolara na szerokim rynku. Weekend nie przyniósł większych zmian w sondażach wyborczych w USA - na dwa tygodnie przed 5 listopada nieznaczną przewagę ma nadal Donald Trump, co jest informacją pro-dolarową.
Spokojny start tygodnia

Spokojny start tygodnia

2024-10-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Po serii ważnych wydarzeń na rynku walut, ten tydzień zapowiada się nieco spokojniej. W USA rozpędza się sezon wyników, ale od strony makroekonomicznej ważniejsze dane mamy dopiero w czwartek, gdy poznamy wstępne październikowe PMI. Złoty zatem zaczyna tydzień dość sennie. Ostatnich kilka tygodni należy do dolara i jest to o tyle ciekawe, że amerykańska waluta zaczęła zyskiwać niemal zaraz po tym, jak Fed rozpoczął cykl obniżek stóp procentowych i to od razu od cięcia o 50bp.
Czy EBC zmieni nastawienie?

Czy EBC zmieni nastawienie?

2024-10-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Europejski Bank Centralny dzisiaj o 14:15 poinformuje o wysokości stóp procentowych. Wszyscy spodziewają się cięcia o 25 punktów bazowych, choć komunikacja ze strony banku centralnego w ostatnich miesiącach miała sugerować, że pomiędzy obniżkami może dochodzić do dłuższej przerwy. Sytuacja inflacyjna oraz gospodarcza w strefie euro pogorszyła się jednak na tyle, że obniżka stóp procentowych jest wręcz wymagana przez uczestników rynku. Czy to pora na znaczne złagodzenie komunikacji ze strony Christine Lagarde?
EBC zdecyduje już jutro

EBC zdecyduje już jutro

2024-10-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Już jutro nieco większych emocji może dostarczyć europejska instytucja bankowości centralnej. EBC prawdopodobnie zdecyduje się na kolejną redukcję stóp procentowych. Rynek w tym momencie zakłada, że taki scenariusz jest najbardziej prawdopodobny. Instrumenty OIS niemal w pełni wyceniły obniżkę o 25 punktów bazowych. Gdyby Rada zdecydowała się jednak na „pauzę”, wówczas euro mogłoby zdecydowanie zyskać. Z drugiej strony czy wspólna waluta jest w stanie dalej się osłabiać, mimo, że cięcie październikowe jest już w „cenach”.