Data dodania: 2012-08-22 (10:05)
Każdy dzień bliżej wrześniowych rozstrzygnięć w strefie euro (możliwe uruchomienie programu skupu obligacji przez EBC, decyzja niemieckiego trybunału konstytucyjnego w sprawie legalności EMS) powoduje, że wśród inwestorów powiększa się rozdrażnienie i zaczyna brakować zimnej krwi.
Bo tylko tak można wytłumaczyć wczorajszą aprecjację euro wobec dolara i jena do wielotygodniowych maksimów. Po tym, jak eurodolar dość gładko przebił się przez barierę 1,2380-1,2390 (w czym niewątpliwie pomocne były automatyczne realizację zleceń stop loss spekulantów grających na osłabienie unijnej waluty) napór popytu wyciągnął kurs aż do 1,2488, najwyższego poziomu od 5 lipca. Ruch istotny, zważywszy na wyłamanie kursu z siedmiotygodniowej konsolidacji, jednak martwić powinien brak solidnej informacji wspierającej aprecjację euro. Wprawdzie we wtorkowym wydaniu brytyjski dziennik „Daily Telegraph” donosił, że EBC planuje wesprzeć Hiszpanię i Włochy poprzez nałożenie limitu na wysokie rentowności ich długu, ale ta wiadomość nie była niczym więcej, jak powtórzeniem artykułu z niemieckiego dziennika „Der Spiegel”, któremu sam EBC zdążył w poniedziałek zaprzeczyć. Inwestorzy jednak chcą do końca wierzyć, że zaplanowane na 6 września posiedzenie EBC będzie przełomowe i przyniesie pozytywną odmianę klimatu na europejskim rynku długu. Podobne nadzieje utrzymują się w związku europejskimi wojażami premiera Grecji Antonisa Samarasa, który ma zamiar odwiedzić przywódców Eurogrupy, Niemiec i Francji, by wynegocjować ustępstwa w surowym programie reform narzuconym w ramach przyznania pakietów ratunkowych. Widać, że euro umacnia się nie w oparciu o konkretne działania, ale o oczekiwania ewentualnych działań. Takie wzrosty, które są budowane na ślepej wierze w lepsze jutro, są z jednej strony trudne do stosownego oszacowania, a z drugiej sprawiają, że euro staje się wyjątkowo wrażliwe na wszelkie negatywne informacje, które w bardzo szybkim czasie mogą wywołać przecenę unijnej waluty. Mówiąc krótko, okres spokojnego wyczekiwania powoli dobiega końca i rynek wkracza w fazę, kiedy emocje zaczynają brać górę nad trzeźwa oceną sytuacji.
Nie można wykluczyć, że środa na rynkach finansowych przyniesie podobne do wczorajszych zrywy inwestorów, przez które serwisy informacyjne będą się głowić ze znalezieniem sensownego uzasadnienia. Brak istotnych publikacji makroekonomicznych w najbliższych godzinach pozostawia spore pole do spekulacyjnego poszukiwania impulsów dla handlu. Jedyny istotny raport to wyniki sprzedaży domów na amerykańskim rynku wtórnym, które poznamy o godzinie 16:00. Na 17:00 zaplanowano spotkanie premiera Samarasa z szefem Eurogrupy Jean-Claude’m Junckerem, a o 20:00 zostanie opublikowany protokół z ostatniego posiedzenia FOMC, który będzie pożywką dla spekulantów szukających przesłanek za możliwością wprowadzenia QE3 przez Fed.
Nie można wykluczyć, że środa na rynkach finansowych przyniesie podobne do wczorajszych zrywy inwestorów, przez które serwisy informacyjne będą się głowić ze znalezieniem sensownego uzasadnienia. Brak istotnych publikacji makroekonomicznych w najbliższych godzinach pozostawia spore pole do spekulacyjnego poszukiwania impulsów dla handlu. Jedyny istotny raport to wyniki sprzedaży domów na amerykańskim rynku wtórnym, które poznamy o godzinie 16:00. Na 17:00 zaplanowano spotkanie premiera Samarasa z szefem Eurogrupy Jean-Claude’m Junckerem, a o 20:00 zostanie opublikowany protokół z ostatniego posiedzenia FOMC, który będzie pożywką dla spekulantów szukających przesłanek za możliwością wprowadzenia QE3 przez Fed.
Źródło: Konrad Białas, Analityk Domu Maklerskiego AFS
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Advanced Financial Solutions
Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze
Trump czy Harris? Jak zareguje dolar?
08:35 Poranny komentarz walutowy XTBDziś dzień wyborów w Stanach Zjednoczonych! Chociaż pierwsze wyniki będą spływać w godzinach nocnych w Polsce, a cała bitwa na głosy odbędzie się nad ranem w środę, to wydaje się, że nikt z rynku finansowego nie będzie spał spokojnie. Media amerykańskie ogłosiły, że obecny wyścig prezydencki jest najbardziej zacięty i najbardziej wyrównany od wielu lat.
Dolar zyskuje najmocniej od końca 2022 roku
2024-10-31 Poranny komentarz walutowy XTBDo końca października pozostały już jedynie godziny. Patrząc na zwroty z kluczowych aktywów, na pierwszy plan wybija się dolar. Ponad 3% zwrot w tym miesiącu jest najwyższy od grudnia 2022 roku. To efekt silnej gospodarki, która zmniejsza presję na potrzebę obniżek stóp procentowych oraz rosnących szans na wygraną w wyborach przez Donalda Trumpa. Co czeka nas w listopadzie? Chociaż wielokrotnie w tym roku poznawaliśmy dane, które zapowiadały możliwość wystąpienia recesji, ostatecznie Stany Zjednoczone zawsze wychodziły obronną ręką z takich zagrożeń.
Rynek kryptowalut w obliczu listopadowych wyborów w USA
2024-10-28 Wiadomości walutoweWybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych zbliżają się wielkimi krokami. Wraz z upływającym czasem, coraz więcej mówi się o tym, jaki będą mieć wpływ na amerykańską i światową gospodarkę. Wiele zależy tutaj od tego, który z kandydatów osiągnie sukces. Jednym z obszarów, który może silnie zareagować na zmianę prezydenta USA jest rynek kryptowalut, a w szczególności ceny Bitcoina i Ethereum.
Dolar już po 4 zł
2024-10-24 Poranny komentarz walutowy XTBChociaż to wrzesień miał być sezonowo negatywnym miesiącem dla złotego, to jednak ostatecznie październik okazał się być tym złym miesiącem. Od końca września złoty osłabił się do dolara o ok. 6% i wpływ miała na to nie tylko słabość naszej waluty, ale przede wszystkim siła dolara. Czy to stałe odwrócenie trendu, czy jedynie korekta w długoterminowej hossie złotego?
Trumpa i wybory w Japonii
2024-10-23 Poranny komentarz walutowy XTBNa rynku walutowym nie widzimy zbyt dużych ruchów, choć wyjątkiem są przede wszystkim waluty azjatyckie. Na pierwszy plan wybija się jen, który jest najsłabszy w stosunku do dolara od końca lipca. To efekt zbliżających się wyborów, nie tylko w USA, ale przede wszystkim w Japonii, gdzie najnowsze sondaże pokazują duże prawdopodobieństwo utraty władzy przez koalicję rządzącą na czele z obecnym premierem Shigeru Ishibą.
Dolar znów zyskuje
2024-10-21 Raport DM BOŚ z rynku walutPiątkowe osłabienie dolara było krótkotrwałe? Poniedziałek przynosi lekkie podbicie dolara na szerokim rynku, choć zmiany są kosmetyczne. Pośród G-10 najsłabszy jest dolar australijski tracący ponad 0,2 proc., dalej mamy jena z niecałymi 0,2 proc. "Najgorzej" wypadają korony skandynawskie, które pozostają stabilne. Rynek, zatem bardziej się stabilizuje czekając na nowe impulsy.
Sytuacja na złotym - EURPLN wciąż powyżej 4,30
2024-10-21 Raport DM BOŚ z rynku walutPoniedziałkowy ranek przynosi lekkie osłabienie złotego - za EURPLN płacimy około 4,31 zł, a USDPLN jest wart 3,97. Uwagę zwraca lekkie cofnięcie EURUSD, któremu towarzyszy podbicie dolara na szerokim rynku. Weekend nie przyniósł większych zmian w sondażach wyborczych w USA - na dwa tygodnie przed 5 listopada nieznaczną przewagę ma nadal Donald Trump, co jest informacją pro-dolarową.
Spokojny start tygodnia
2024-10-21 Poranny komentarz walutowy XTBPo serii ważnych wydarzeń na rynku walut, ten tydzień zapowiada się nieco spokojniej. W USA rozpędza się sezon wyników, ale od strony makroekonomicznej ważniejsze dane mamy dopiero w czwartek, gdy poznamy wstępne październikowe PMI. Złoty zatem zaczyna tydzień dość sennie. Ostatnich kilka tygodni należy do dolara i jest to o tyle ciekawe, że amerykańska waluta zaczęła zyskiwać niemal zaraz po tym, jak Fed rozpoczął cykl obniżek stóp procentowych i to od razu od cięcia o 50bp.
Czy EBC zmieni nastawienie?
2024-10-17 Poranny komentarz walutowy XTBEuropejski Bank Centralny dzisiaj o 14:15 poinformuje o wysokości stóp procentowych. Wszyscy spodziewają się cięcia o 25 punktów bazowych, choć komunikacja ze strony banku centralnego w ostatnich miesiącach miała sugerować, że pomiędzy obniżkami może dochodzić do dłuższej przerwy. Sytuacja inflacyjna oraz gospodarcza w strefie euro pogorszyła się jednak na tyle, że obniżka stóp procentowych jest wręcz wymagana przez uczestników rynku. Czy to pora na znaczne złagodzenie komunikacji ze strony Christine Lagarde?
EBC zdecyduje już jutro
2024-10-16 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersJuż jutro nieco większych emocji może dostarczyć europejska instytucja bankowości centralnej. EBC prawdopodobnie zdecyduje się na kolejną redukcję stóp procentowych. Rynek w tym momencie zakłada, że taki scenariusz jest najbardziej prawdopodobny. Instrumenty OIS niemal w pełni wyceniły obniżkę o 25 punktów bazowych. Gdyby Rada zdecydowała się jednak na „pauzę”, wówczas euro mogłoby zdecydowanie zyskać. Z drugiej strony czy wspólna waluta jest w stanie dalej się osłabiać, mimo, że cięcie październikowe jest już w „cenach”.