Upadek niemieckiego muru

Upadek niemieckiego muru
Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2012-08-21 (12:27)

Czy Niemcy mogą zmienić dotychczasowy front w kwestii działań Europejskiego Banku Centralnego, który jednoznacznie kojarzył się z konsekwentnym uporem szefa niemieckiego banku centralnego, Jensa Weidmanna?

Niewykluczone, zwłaszcza, że Angela Merkel (która ostatnio zachowywała się dość dyplomatycznie dając do zrozumienia, iż akceptuje działania Mario Draghiego) zyskała mocnego sojusznika. To mianowany w styczniu b.r. do Zarządu ECB – Joerg Asmussen, który wczoraj jednoznacznie poparł ofensywę prowadzoną od kilku tygodni przez szefa ECB.

W wywiadzie udzielonym gazecie Frankfurter Rundschau na którą powołuje się też The Telegraph, Joerg Asmussen miał przyznać, iż „waluta może jedynie wtedy być stabilna, jeżeli nie będzie wątpliwości, co do jej przyszłości” i w pełni poprzeć linię lansowaną przez szefa ECB podczas sierpniowego posiedzenia banku centralnego (wtedy Asmussen był na wakacjach, a Weidmann zgłaszał sprzeciw). Zdaniem Asmussena nie można wykluczyć, że ECB zdecyduje się na masowy skup obligacji zagrożonych krajów, co jak widać stoi w sprzeczności do konserwatywnej linii Bundesbanku, która została powtórzona przy okazji wczorajszej publikacji miesięcznego raportu. To pokazuje, że jednolity niemiecki mur zaczyna się przewracać, co może mieć kluczowe znaczenie w średnim terminie. Zwłaszcza, że niemiecka kanclerz również zaczyna bardziej ważyć słowa związane przyszłością strefy euro – rolę krytykantów przejęli jej ministrowie – być może Angela Merkel sama ma świadomość, iż czas na radykalne i rewolucyjne rozwiązania? Swoją drogą nie bez powodu rentowności niemieckich obligacji już od blisko miesiąca idą do góry – rynki finansowe nieoficjalnie coraz bardziej obawiają się, że Niemcy będą musiały ponieść wyższe koszty ratowania strefy euro w najbliższych miesiącach. Konsekwentny upór lansowany chociażby w kwestii Grecji, może być tylko czysto dyplomatyczną zagrywką, której celem jest wypracowanie jak najmocniejszej pozycji przed przystąpieniem do szukania satysfakcjonującego kompromisu.

Tym samym na rynki znów wracają nadzieje, a więc lepsze nastroje. Notowania EUR/USD ostatecznie wybroniły wczoraj wsparcie w okolicach 1,23, a dzisiaj na fali optymizmu złamały poziom 1,24. Czekamy teraz na test oporów sprzed dwóch tygodni na 1,2440 i całej strefy 1,2430-65. Słowa Asmussena wzbudziły nadzieje, iż ECB już podczas wrześniowego posiedzenia (6.IX) przedstawi więcej szczegółów nt. potencjalnego planu działań, które mają ustabilizować peryferyjny dług. Zwłaszcza, że nastroje podgrzał wspomniany już artykuł w The Telegraph, gdzie przyznano, iż spekulacje zamieszczone w weekend przez Der Spiegel, a skrytykowane wczoraj oficjalnie przez ECB, mogą być prawdziwe (nie ma nic lepszego, jak utrwalać rynkowe plotki…).

Cały czas kręci się też wątek grecki. Wspomniany już Der Spiegel wypuścił kolejny artykuł sugerujący, iż międzynarodowi eksperci mogą teraz oczekiwać od Grecji pakietu oszczędności na 14 mld EUR, a nie 11,5 mld EUR, o czym była mowa dotychczas. Powodem miałyby być niższe przychody do budżetu, będące wynikiem m.in. słabszego wzrostu gospodarczego. Niejako w odpowiedzi na ten fakt, dzisiejsza grecka gazeta Kathimerini podaje, iż minister finansów Yannis Stournaras miał zaprezentować wczoraj greckiemu premierowi pakiet 13,5 mld EUR oszczędności, który Antonis Samaras ma zabrać ze sobą na rozpoczynające się jutro spotkaniem z szefem Eurogrupy, tournee po Europie. Kluczowe w tym względzie będą jednak spotkania Merkel-Hollande w Berlinie (czwartek) i Merkel-Samaras (piątek).
Analiza techniczna EUR/USD pokazuje, że jesteśmy blisko wspomnianych już poziomów 1,2440 i całej strefy 1,2430-65. Nie zakładajmy z góry, iż uda się ją łatwo pokonać – jeszcze wczoraj sytuacja była nieco inna. Mocne wsparcie to rejon 1,2355-88. Reasumując, wiele będzie zależeć od wstępnych ustaleń ws. Grecji, jakie zapadną w tym tygodniu i czy rynek uwierzy w to, iż będą one realizowane (oficjalne decyzje mają zapaść w październiku po prezentacji raportu Troiki ws. reform).

Kluczowe opory: 1,2440; 1,2465; 1,2490; 1,2505; 1,2540
Kluczowe wsparcia: 1,2400; 1,2388; 1,2355; 1,2320-30; 1,2300; 1,2280; 1,2250-60

Źródło: Marek Rogalski, analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).