Spokój kontynuowany

Spokój kontynuowany
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-08-21 (10:33)

Poniedziałkowy handel na rynku walutowym w niczym nie odbiegał od tendencji, jakie utrzymują się do ponad dwóch tygodni. Początkowe zrywy popytu lub podaży mają ograniczony zasięg, by po kilku godzinach oddać wypracowane poziomy.

Początek tygodnia zapowiadał się korzystnie dla euro, które zyskiwało względem dolara nawet do 1,2368 w reakcji na doniesienia „Der Spiegel”. Niemiecki dziennik, powołując się na anonimowe źródła, informował, że Europejski Bank Centralny zamierza nałożyć limity rentowności na dług krajów strefy euro, których będzie bronił poprzez interwencyjny skup obligacji na rynku wtórnym. Jednak pozytywny sentyment został dość szybko storpedowany przez dementi EBC, które stwierdziło, że mylącym jest informowanie odnośnie decyzji, które jeszcze nie zapadły. Dodatkowo w międzyczasie Bundesbank wydał oświadczenie, w którym wskazywał na "istotne ryzyka dla stabilności" strefy euro w przypadku wznowienia programu skupu obligacji. Zdaniem banku centralnego Niemiec decyzje dotyczące dzielenia się ryzykiem wypłacalności powinny być podejmowane przez rządy, a nie banki centralne. Oświadczenie pokazuje, że prezes Bundesbanku Jens Weidmann będzie głosował przeciw rozpoczęciu programu interwencji na rynku długu, jednak pozostaje osamotniony w swym stanowisku w Radzie Zarządzającej EBC. Natomiast poprzez przerzucenie decyzyjności na rządy, strona niemiecka zyskuje zarówno przewagę siłową (jako największy kraj Eurolandu), jak i koalicjantów: Finlandię, Holandie i Austrię, których sprzeciw do wykładania kolejnych pieniędzy na państwa z południa Europy jest już znany. W konsekwencji euro w drugiej części dnia zaczęło tracić na wartości i kurs EUR/USD zameldował się na poziomie 1,2295. Nie trwało to jednak długu i wtorkowy handel w Europie rozpoczyna się ponownie powyżej 1,2350.

Szeroki rynek walutowy pokazuje utrzymujący się brak przekonania inwestorów o kierunku, który mają przybrać. Pojawiające się informacje, czy to dobre, czy złe, wywołują krótkotrwałe reakcje o ograniczonej skali, co wyraźnie świadczy o niepewności w kontekście kluczowych wydarzeń najbliższych tygodni. Zdecydowanie eventy takie jak posiedzenia EBC (6 września) oraz FOMC (12 września), a także decyzja niemieckiego trybunału konstytucyjnego w sprawie legalności EMS (12 września) mogą diametralnie zmienić sytuację na rynkach finansowych i decydowanie się teraz na zajmowanie dużych pozycji inwestycyjnych jest szalenie ryzykowne.

Dla złotego początek tygodnia także nie przyniósł istotnych rozstrzygnięć. Przy rosnącym eurodolarze, eurozłoty atakował poziom 4,06, jednak bez powodzenia i w kolejnych godzinach odbił do 4,0741, by dziś w nocy ponownie testować zyskujące na znaczeniu wsparcie w okolicach 4,06. Zupełnie bez reakcji zostały przyjęte dane GUS o lipcowej dynamice produkcji przemysłowej. Odczyt na poziomie 5,2 proc. r/r był lepszy od prognoz analityków (4 proc.) i wyższy od wyniku czerwcowego (1,2 proc.), tym samym studząc obawy o gwałtownym hamowaniu polskiej gospodarki, choć spowolnienia jako takiego nie negują, o czym świadczy miesięczny spadek produkcji o 2,3 proc. Na wynikach całkowitej produkcji wyraźnie ciąży ujemna dynamika produkcji budowlano-montażowej (-7,1 proc. m/m) wraz z wygasaniem prac powiązanych z przygotowaniami do Euro2012 i brakiem nowych projektów inwestycyjnych. Właśnie w tym miejscu występuje największe zagrożenie dla utrzymania ożywienia w gospodarce, jeśli konsumpcja wewnętrzna nie wypełni luki o kurczącej się produkcji. Pogarszające się perspektywy polskiej gospodarki nie będą jednak istotnie szkodzić złotemu, gdyż w stosunku do państw Europy Zachodniej wynik rocznej dynamiki PKB Polski na poziomie 2,5 proc. nadal jest sporo ponad tempo rozwoju Eurolandu.

W trakcie wtorkowej sesji utrzymanie marazmu jest najbardziej prawdopodobnym scenariuszem, jeśli spojrzy się na ubóstwo dzisiejszego kalendarza publikacji makro. Z ciekawszych raportów wymienić należy zaplanowany na 14 odczyt inflacji bazowej z Polski (prog. 2,3 proc. r/r). Z ożywieniem handlu przyjdzie poczekać przynajmniej do jutra (protokół z posiedzenia FOMC), a większa aktywność powinna mieć miejsce w czwartek (odczyt indeksów PMI) oraz piątek (spotkanie Samaras-Merkel).

Źródło: Konrad Białas, Analityk Domu Maklerskiego AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).