Uwaga w tym tygodniu skupi się na Grecji

Uwaga w tym tygodniu skupi się na Grecji
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2012-08-20 (12:17)

Na rynkach finansowych nadal utrzymują się dobre nastroje. Zagraniczne indeksy akcji zwyżkują, a popyt na bardziej ryzykowne aktywa utrzymuje się. W podtrzymaniu lepszego klimatu inwestycyjnego na rynku pomogły piątkowe dane z USA.

Według wstępnych danych indeks nastroju konsumentów Uniwersytetu Michigan wzrósł w sierpniu do poziomu 73,6pkt. z 72,3pkt. miesiąc wcześniej, a indeks wskaźników wyprzedzających wzrósł w lipcu o 0,4% w ujęciu miesięcznym, powyżej oczekiwań rynkowych. Mieszane dane publikowane z gospodarki amerykańskiej w dalszym ciągu pod znakiem zapytania pozostawiają kwestie wprowadzenia QE3. Być może więcej wskazówek w tej kwestii zostanie ujawnionych jeszcze w tym tygodniu, kiedy to zostanie opublikowany protokół z posiedzenia FOMC.

W weekend w niemieckim magazynie pojawiła się informacja, iż Europejski Bank Centralny rozważa możliwość nielimitowanych interwencyjnych skupówbligacji zadłużonych krajów strefy euro w sytuacji, kiedy ich rentowności przekroczą ustalony poziom. Być może więcej szczegółów poznamy na wrześniowym posiedzeniu, jednak wątpliwą kwestią pozostaje to czy takie działanie byłoby zgodne z Traktatem Europejskim. Minister finansów Niemiec odrzucił jednak możliwość finansowania zadłużenia krajowego za pośrednictwem ECB.

Uwaga w tym tygodniu będzie koncentrowała się na Grecji. Grecki premier ma zaplanowane klika spotkań z europejskimi przywódcami. W środę Antoni Samaras spotka się z szefem Eurogrupy Junkerem, na piątek umówione jest spotkanie z Merkel, natomiast na sobotę z prezydentem Francji. Według doniesień mediów Samaras będzie chciał najprawdopodobniej zyskać dodatkowe dwa lata na realizacji przez Grecję programu reform i oszczędności. Tymczasem już teraz kraj ten ma problem ze wskazaniem źródeł oszczędności, które warunkowałyby wypłatę kolejnej transzy pomocy finansowej. Co więcej, Wolfgang Schaeuble stwierdził, że wsparcie finansowe dla Grecji ma swoje granice i że kraj ten nie powinien oczekiwać dodatkowej pomocy. Tak więc pod koniec tygodnia może zrobić się nieco nerwowo, gdyż wydaje się oczywistą kwestią, że o ustępstwa wobec Grecji będzie trudno.

EURPLN

Sytuacja na eurozłotym pozostaje stabilna. W ciągu kliku ostatnich dni para oscyluje w zakresie 4,05-4,10 i być może dopiero wybicie z tego przedziału będzie impulsem do silniejszego ruchu. Dzisiaj poznamy dane na temat produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej. Lepsze dane z połączeniu z optymistycznymi nastrojami na zagranicznych rynkach akcji mogą być impulsem do umocnienia PLN.

EURUSD

EURUSD pozostaje w kanale wzrostowym. Para w dalszym ciągu ma spore trudności z przełamaniem najbliższego oporu w rejonie 1,2385. Wyście powyżej wspomnianego poziomu byłoby technicznym impulsem do kontynuacji wzrostów na eurodolarze. Najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 1,2300.

GBPUSD

GBPUSD jest coraz bliżej przetestowania 100-okresowej średniej na wykresie dziennym, a także górnego ograniczenia zakresu wahań. Jak na razie dobre nastroje na rynkach globalnych sprzyjają aprecjacji funta. Najbliższe wsparcie w postaci linii poprowadzonej po ostatnich minimach lokalnych na wykresie dziennym przebiega w rejonie 1,5670.

USDJPY

USDJPY przetestował w dniu dzisiejszym górne ograniczenie chmury ichimoku na wykresie dziennym. Zamknięcie dzisiejszej świecy powyżej tego poziomu będzie symptomem do chęci kontynuacji ruchu wzrostowego w rejon 80,16, gdzie opór wyznacza zniesienia 38,2% całości fali spadkowej rozpoczętej w marcu 2012r. Wsparcie wyznaczają okolice 79 jenów za dolara.

Źródło: Anna Wrzesińska, Dom Maklerski IDM SA
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Trump czy Harris? Jak zareguje dolar?

Trump czy Harris? Jak zareguje dolar?

08:35 Poranny komentarz walutowy XTB
Dziś dzień wyborów w Stanach Zjednoczonych! Chociaż pierwsze wyniki będą spływać w godzinach nocnych w Polsce, a cała bitwa na głosy odbędzie się nad ranem w środę, to wydaje się, że nikt z rynku finansowego nie będzie spał spokojnie. Media amerykańskie ogłosiły, że obecny wyścig prezydencki jest najbardziej zacięty i najbardziej wyrównany od wielu lat.
Dolar zyskuje najmocniej od końca 2022 roku

Dolar zyskuje najmocniej od końca 2022 roku

2024-10-31 Poranny komentarz walutowy XTB
Do końca października pozostały już jedynie godziny. Patrząc na zwroty z kluczowych aktywów, na pierwszy plan wybija się dolar. Ponad 3% zwrot w tym miesiącu jest najwyższy od grudnia 2022 roku. To efekt silnej gospodarki, która zmniejsza presję na potrzebę obniżek stóp procentowych oraz rosnących szans na wygraną w wyborach przez Donalda Trumpa. Co czeka nas w listopadzie? Chociaż wielokrotnie w tym roku poznawaliśmy dane, które zapowiadały możliwość wystąpienia recesji, ostatecznie Stany Zjednoczone zawsze wychodziły obronną ręką z takich zagrożeń.
Rynek kryptowalut w obliczu listopadowych wyborów w USA

Rynek kryptowalut w obliczu listopadowych wyborów w USA

2024-10-28 Wiadomości walutowe
Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych zbliżają się wielkimi krokami. Wraz z upływającym czasem, coraz więcej mówi się o tym, jaki będą mieć wpływ na amerykańską i światową gospodarkę. Wiele zależy tutaj od tego, który z kandydatów osiągnie sukces. Jednym z obszarów, który może silnie zareagować na zmianę prezydenta USA jest rynek kryptowalut, a w szczególności ceny Bitcoina i Ethereum.
Dolar już po 4 zł

Dolar już po 4 zł

2024-10-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż to wrzesień miał być sezonowo negatywnym miesiącem dla złotego, to jednak ostatecznie październik okazał się być tym złym miesiącem. Od końca września złoty osłabił się do dolara o ok. 6% i wpływ miała na to nie tylko słabość naszej waluty, ale przede wszystkim siła dolara. Czy to stałe odwrócenie trendu, czy jedynie korekta w długoterminowej hossie złotego?
Trumpa i wybory w Japonii

Trumpa i wybory w Japonii

2024-10-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynku walutowym nie widzimy zbyt dużych ruchów, choć wyjątkiem są przede wszystkim waluty azjatyckie. Na pierwszy plan wybija się jen, który jest najsłabszy w stosunku do dolara od końca lipca. To efekt zbliżających się wyborów, nie tylko w USA, ale przede wszystkim w Japonii, gdzie najnowsze sondaże pokazują duże prawdopodobieństwo utraty władzy przez koalicję rządzącą na czele z obecnym premierem Shigeru Ishibą.
Dolar znów zyskuje

Dolar znów zyskuje

2024-10-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątkowe osłabienie dolara było krótkotrwałe? Poniedziałek przynosi lekkie podbicie dolara na szerokim rynku, choć zmiany są kosmetyczne. Pośród G-10 najsłabszy jest dolar australijski tracący ponad 0,2 proc., dalej mamy jena z niecałymi 0,2 proc. "Najgorzej" wypadają korony skandynawskie, które pozostają stabilne. Rynek, zatem bardziej się stabilizuje czekając na nowe impulsy.
Sytuacja na złotym - EURPLN wciąż powyżej 4,30

Sytuacja na złotym - EURPLN wciąż powyżej 4,30

2024-10-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałkowy ranek przynosi lekkie osłabienie złotego - za EURPLN płacimy około 4,31 zł, a USDPLN jest wart 3,97. Uwagę zwraca lekkie cofnięcie EURUSD, któremu towarzyszy podbicie dolara na szerokim rynku. Weekend nie przyniósł większych zmian w sondażach wyborczych w USA - na dwa tygodnie przed 5 listopada nieznaczną przewagę ma nadal Donald Trump, co jest informacją pro-dolarową.
Spokojny start tygodnia

Spokojny start tygodnia

2024-10-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Po serii ważnych wydarzeń na rynku walut, ten tydzień zapowiada się nieco spokojniej. W USA rozpędza się sezon wyników, ale od strony makroekonomicznej ważniejsze dane mamy dopiero w czwartek, gdy poznamy wstępne październikowe PMI. Złoty zatem zaczyna tydzień dość sennie. Ostatnich kilka tygodni należy do dolara i jest to o tyle ciekawe, że amerykańska waluta zaczęła zyskiwać niemal zaraz po tym, jak Fed rozpoczął cykl obniżek stóp procentowych i to od razu od cięcia o 50bp.
Czy EBC zmieni nastawienie?

Czy EBC zmieni nastawienie?

2024-10-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Europejski Bank Centralny dzisiaj o 14:15 poinformuje o wysokości stóp procentowych. Wszyscy spodziewają się cięcia o 25 punktów bazowych, choć komunikacja ze strony banku centralnego w ostatnich miesiącach miała sugerować, że pomiędzy obniżkami może dochodzić do dłuższej przerwy. Sytuacja inflacyjna oraz gospodarcza w strefie euro pogorszyła się jednak na tyle, że obniżka stóp procentowych jest wręcz wymagana przez uczestników rynku. Czy to pora na znaczne złagodzenie komunikacji ze strony Christine Lagarde?
EBC zdecyduje już jutro

EBC zdecyduje już jutro

2024-10-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Już jutro nieco większych emocji może dostarczyć europejska instytucja bankowości centralnej. EBC prawdopodobnie zdecyduje się na kolejną redukcję stóp procentowych. Rynek w tym momencie zakłada, że taki scenariusz jest najbardziej prawdopodobny. Instrumenty OIS niemal w pełni wyceniły obniżkę o 25 punktów bazowych. Gdyby Rada zdecydowała się jednak na „pauzę”, wówczas euro mogłoby zdecydowanie zyskać. Z drugiej strony czy wspólna waluta jest w stanie dalej się osłabiać, mimo, że cięcie październikowe jest już w „cenach”.