Grecka ofensywa na Europę

Grecka ofensywa na Europę
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-08-20 (11:06)

Im bliżej końca wakacji europejskich polityków, tym większa aktywność serwisów informacyjnych wokół problemów gospodarczych Starego Kontynentu. W już osławionym oczekiwaniu na wrześniowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (i związane z tym możliwe rozpoczęcie interwencji na rynku długu) inwestorzy mogą zrobić sobie ...

... przerwę i skupić się na innym palącym temacie Europy – Grecji. W tym tygodniu premier Antonis Samaras będzie podróżował po Europie przekonywał europejskich liderów do złagodzenia warunków nałożonych na grecka gospodarkę przy przyznawaniu pomocy finansowej. Najpierw w środę spotka się z Jean-Claude’m Junckerem, premierem Luksemburga i jednocześnie przewodniczącym Eurogrupy zrzeszającej ministrów finansów strefy euro. Najważniejsze spotkanie będzie miał jednak w piątek, kiedy w Berlinie będzie go gościć kanclerz Angela Merkel, a dzień później w Paryżu Samaras spotka się z prezydentem Francois Hollande’m. Samarasowi zależy na wydłużeniu o dodatkowe dwa lata okresu wdrożenia oszczędności za 11,5 mld euro. Ale takie ustępstwo oznaczałoby, że w międzyczasie Grecja będzie potrzebować kolejnego pakietu ratunkowego, jednak według weekendowych doniesień „Welt am Sonntag” Berlin jest przeciwny wykładaniu kolejnych miliardów euro na pomoc Atenom. Potwierdza to środowe wystąpienie rzecznika niemieckiego rządu, który poinformował, że kanclerz Merkel uznaje za wiążące dotychczasowe warunki pomocy dla Grecji. Zupełnie inne stanowisko reprezentuje prezydent Francji, który w koalicji z krajami południa Europy byłby skłonny na ustępstwa, obawiając się wystąpienia Grecji ze strefy euro i reakcji łańcuchowej takiego wydarzenia na resztę członków unii walutowej. Stąd może się okazać, że kluczowym spotkaniem tego tygodnia może być czwartkowa wizyta Hollande’a w Berlinie, gdzie obie strony poszukają konsensusu. Burza, jaka mogłaby się rozpętać w Europie po wystąpieniu Grecji ze strefy euro, jest silnym straszakiem, który może skłaniać Berlin do przystania na prośby Aten. Jednak koszty takiego rozwiązania mogą być dużo większe niż się wydaje na pierwszy rzut oka, gdyż ustępstwa niemal na pewno sprowokują Lizbonę i Dublin do żądania podobnych „bonusów”. Choćby dlatego szanse na powrót Samarasa do Aten z tarczą, niż na tarczy, są dosyć niskie.

W nadchodzącym tygodniu wydarzeń makroekonomicznych nie jest zbyt wiele, ale jedna rzecz będzie wyraźnie skupiać uwagę inwestorów. W środę do wiadomości publicznej trafią zapiski z ostatniego posiedzenia FOMC, gdzie inwestorzy będą doszukiwać się między wierszami wskazówek dotyczących potencjalnego wprowadzenia QE3. Gdyby protokół wskazał na poważną dyskusję na temat wykorzystania nowych narzędzi polityki monetarnej, zwiększałoby to szanse na uruchomienie programu skupu aktywów jeszcze we wrześniu. Wówczas odpowiednim momentem na zasygnalizowanie QE3 będzie przyszłotygodniowe sympozjum ekonomiczne w Jackson Hole, gdzie dokładnie dwa lata temu szef Fed Ben Bernanke w swoim przemówieniu zakomunikował przystąpienie do QE2. Naprzeciw temu scenariuszowi stają dobre dane makroekonomiczne, które w ostatnim czasie napłynęły z amerykańskiej gospodarki, a przy których Fedowi będzie ciężko uzasadnić potrzebę monetarnej stymulacji. Szczególnie dane z rynku pracy po lipcu (wzrost liczby miejsc pracy o 163 tys.) sugerują stopniową poprawę i tylko gdyby raport za sierpień okazał się na tyle słaby, aby przyprawić danym lipcowym plakietkę anomalii, wówczas Fed będzie skłonny na aktywniejsze wspieranie gospodarki. To odsuwałoby decyzję Fed do 12 sierpnia (posiedzenie FOMC) i dodatkowo byłoby wygodne z punktu widzenia wyczekania na ruch ze strony EBC.

Źródło: Konrad Białas, Analityk Domu Maklerskiego AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).