Euro wspierane nadziejami

Euro wspierane nadziejami
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2012-08-17 (12:15)

Mocne słowa Angeli Merkel, która wezwała wczoraj do przyspieszenia reform i procesu integracji strefy euro, a także poparła dotychczasowe działania prowadzone przez szefa Europejskiego Banku Centralnego, ociepliły wieczorem nastroje na rynkach.

Inwestorzy za dobrą monetę odebrali też prognozy jednego z prestiżowych analitycznych think tanków, Medley Global Advisors, jakoby Hiszpanie mieli złożyć oficjalną prośbę o zewnętrzne wsparcie przed zaplanowanymi na początek września posiedzeniami Eurogrupy i Europejskiego Banku Centralnego. Tyle, że to wszystko to tylko jedna strona medalu. Druga jest całkiem odmienna, a w najbliższych dniach potencjalnych problemów może być nieco więcej.

Słowa niemieckiej kanclerz pojawiają się dzisiaj w wielu rynkowych komentarzach i są przedstawiane jako mocny pozytyw. Każde publiczne poparcie działań szefa ECB, zwłaszcza przez dość sceptyczną stronę niemiecką jest warte odnotowania. Tyle, że teraz chyba zbliża się pomału czas, kiedy „puste słowa” okażą się mało wystarczające, a rynek zacznie domagać się konkretów. Zwłaszcza, że słowa Angeli Merkel można równie dobrze potraktować jako polityczną przeciwwagę do eurosceptycznych wypowiedzi ministrów jej rządu, jakie padały w ostatnim czasie. Pierwszy kluczowy test będzie miał miejsce już w najbliższych dniach. Rynek spekuluje, iż 22 sierpnia podczas oficjalnego spotkania z szefem Eurogrupy (J.C.Junckerem) premier Grecji ma oficjalnie poprosić o dwuletni okres karencji (do 2016 r.) na spełnienie ostrych warunków fiskalnych, które zostały narzucone w zimę b.r. podczas zatwierdzania drugiego planu pomocowego. Jest niemalże oczywiste, iż wspomniana karencja ta będzie się wiązać z koniecznością przekonania społeczności międzynarodowej do trzeciego bailoutu dla Grecji, co od kilku tygodni spotyka się z dużym oporem europejskich polityków (zwłaszcza niemieckich). Tym samym zaplanowane na piątek spotkanie Antonisa Samarasa z Angelą Merkel może być pod tym względem jednym z kluczowych wydarzeń przyszłego tygodnia. Czy niemiecka kanclerz da „dyplomatyczne” nadzieje greckiemu premierowi, czy też pójdzie za linią polityków swojej partii, którzy chętnie wyrzuciliby Grecję z europejskiego klubu? Odpowiedź nie jest łatwa, obie strony dobrze wiedzą, że rynki finansowe nie uciągną jednocześnie problemów Grecji i Hiszpanii. Tym samym może się okazać, iż temat grecki będzie spychany na 8 października, kiedy to Troika ma przedstawić oficjalny raport, a do tego czasu europejscy politycy będą chcieli zająć się kwestią hiszpańskiego bailoutu, licząc na tym razem „bezpoślizgowe” uruchomienie Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego w połowie września. Tyle, czy to się uda? Na dzień przed spotkaniem z greckim premierem zaplanowane zostało spotkanie Angeli Merkel z francuskim prezydentem Francois Hollandem…

EUR/USD – Ponowny test okolic 1,2440 jest możliwy, ale o wyraźne wyjście wyżej może być trudno

Rynek na razie zdaje się zbytnio nie zauważać wątku greckiego, który w przyszłym tygodniu może okazać się dominujący. Nadal widać echa wczorajszych słów Angeli Merkel, a także spekulacje nt. możliwego bailoutu dla Hiszpanii, które wspierają tamtejszy dług (spread pomiędzy 10-letnimi papierami niemieckimi i hiszpańskimi spadł po raz pierwszy od początku lipca poniżej 500 p.b., chociaż po części jest to też wynik wzrostu rentowności papierów niemieckich – inwestorzy obawiają się, że Niemcy zostaną jednak zmuszone do poniesienia dodatkowych kosztów). Dzisiaj w kalendarzu mamy tylko publikację indeksu nastrojów konsumenckich Uniw. Michigan na połowę sierpnia (oczek. 72,5 pkt.), oraz wskaźników wyprzedzających dla amerykańskiej gospodarki za lipiec (szac. 0,2 proc. m/m). Te dane mogą mieć już niewielki wpływ na rynek – tutaj warto już nastawiać się na publikację zapisków z ostatniego posiedzenia FED, które poznamy w najbliższą środę. Pomijając potencjalne spekulacje – wydaje się, że nie rozjaśnią one zbytnio rynkowych wątpliwości, jak rzeczywiście duże jest prawdopodobieństwo, iż FED zdecyduje się w tym roku na kolejne poluzowanie pieniężne. Dane makroekonomiczne są niejednoznaczne, podobnie jak opinie członków Rezerwy Federalnej.
Sytuacja techniczna EUR/USD wskazuje na duże prawdopodobieństwo testu maksimów z poprzedniego tygodnia na 1,2440. Zwłaszcza, że kanał wzrostowy nadal pozostaje aktualny, co pokazał wczorajszy dzień. Mocne wsparcia to teraz rejon 1,2320-30. Z kolei opór na 1,2440 jest dodatkowo wzmacniany przez spadkową linię trendu pociągniętą po szczytach z czerwca. Tym samym oczekiwanie, iż w przyszłym tygodniu uda nam się wyjść znacznie wyżej, może być błędne. Nie jest wykluczone, że czekać nas będzie ponowna próba złamania dołem wspomnianego kanału wzrostowego.

EUR/USD
Kluczowe opory: 1,2388; 1,2400; 1,2440; 1,2460
Kluczowe wsparcia: 1,2350; 1,2320-30; 1,2300; 1,2280; 1,2260

Źródło: Marek Rogalski, analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).