Patowy rynek

Patowy rynek
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-08-13 (11:04)

Po względnie stabilnym tygodniu notowań na rynkach finansowych bardzo prawdopodobne jest, iż kolejne pięć dni nie będzie zbytnio odbiegać od nakreślonego scenariusza. Na nastawienie inwestorów oddziałują obecnie dwie siły, które wzajemnie się neutralizują.

Od początku miesiąca po pozytywnej stronie występuje wiara w zbawienną rolę banków centralnych, które poprzez ultra-luźną politykę monetarną złagodzą napięcia w gospodarce światowej. Od Europejskiego Banku Centralnego oczekuje się rozpoczęcia interwencyjnego skupu obligacji rządu Hiszpanii i Włoch w celu obniżenia kosztów finansowania tych państw. Względem Rezerwy Federalnej USA nie cichną spekulacje o rozpoczęciu trzeciej rundy monetyzacji długu (tzw. QE3), a po serii słabych danych z gospodarki chińskiej wzrosły szanse na złagodzenie polityki monetarnej przez Ludowy Bank Chin. Teraz podobnych działań spodziewać się można po Banku Japonii w reakcji na rozczarowujące dane o dynamice PKB w II kwartale, kiedy to wzrost sięgnął zaledwie 0,3 proc. w ujęciu kwartalnym, dwukrotnie mniej niż zakładano w prognozach. Raport z Kraju Kwitnącej Wiśni jest najnowszym dowodem spowolnienia gospodarczego, które jest już odczuwalny w Stanach Zjednoczonych, Europie i Chinach. To jest właśnie to zagrożenie, które utrzymuje się w świadomości inwestorów i powstrzymuje rajd wyprzedzający działania banków centralnych, jaki zwykł następować w takich sytuacjach. Niepewność o to, kiedy i czy w ogóle banki centralne użyją dostępnych im narzędzi do walki z kryzysem zadłużenia i przeciwdziałania hamującej gospodarce światowej, wstrzymuje inwestorów przed podejmowaniem decyzji w którąkolwiek stronę, czy miałoby to być zwiększania apetytu na ryzyko, czy ucieczka od ryzyka. I dopóki nie pojawi się gwarancja pomocy ze strony instytucji monetarnych, bądź negatywne informacje nie zaczną przytłaczać inwestorów, dopóty inwestorzy będą skorzy wstrzymać się z pozycjonowaniem na rynku i utrzymywać kruchy optymizm z początku miesiąca.

W nadchodzącym tygodniu odporność inwestorów na niepokojące dane makroekonomiczne będzie poddana ciężkiej próbie. W poniedziałek za nami raport o dynamice PKB z Japonii, a w kolejnych godzinach uwagę skupia tylko aukcja włoskich bonów skarbowych. We wtorek wstępny raport o PKB napłynie ze strefy euro w całości, jak i poszczególnych krajów (szczególna uwaga związana jest z kondycją niemieckiej gospodarki). Jutro także ważny będzie odczyt indeksu instytutu ZEW, dane o inflacji z Polski oraz sprzedaż detaliczna z USA. W środę najważniejsze będą dane o inflacji CPI, odczyt indeksu NY Empire State oraz dynamika produkcji przemysłowej z USA. Czwartek to wyniki inflacji HICP w Eurolandzie, a także raport o wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych, indeks Fed z Filadelfii i dane z rynku budowlanego USA. Na koniec tygodnia zaplanowano raporty o wynagrodzeniach i zatrudnieniu z Polski oraz odczyty dwóch indeksów z USA: Uniwersytetu Michigan oraz wskaźników wyprzedzających. Raporty należy śledzić ze zwiększoną uwagą, gdyż każdy z nich może przechylić szalę na korzyść optymistów lub pesymistów. Zagrożeniem dla spokojnego przebiegu tygodnia jest silna przewaga negatywnych odczytów, bo im więcej ich będzie, tym trudniej będzie inwestorom je ignorować, tak jak to miało miejsce w ostatnich dniach.

Źródło: Konrad Białas, Analityk Domu Maklerskiego AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).