Wsparcie stało się oporem

Wsparcie stało się oporem
Raport poranny FMCM
Data dodania: 2012-08-10 (10:54)

Poniżej 1,23: Linia 1,23 to teraz poziom oporu na eurodolarze. Jeszcze podczas czwartkowej sesji był to poziom wsparcia, ale przed godziną 17:00 wykres osunął się do 1,2265 i od tego czasu znajduje się nieco poniżej 1,23. O ósmej rano kurs wynosił 1,2290.

W razie dalszych spadków pierwszym wsparciem będą okolice 1,2220, później znaczenie (w szczególności psychologiczne) może mieć poziom 1,22.

Humoru inwestorów nie poprawiły raczej dane z Chin, które odebrano jako gwałtowne hamowanie tamtejszej gospodarki. W lipcu Chiny zanotowały 25,1 mld USD nadwyżki w wymianie handlowej. Miesiąc wcześniej było to 31,73 mld USD. Uśrednione prognozy przewidywały natomiast wzrost do 34,3 mld USD. W odpowiedzi na te dane Deutsche Bank obniżył swoje oszacowania wzrostu PKB w Chinach na lata 2012-2013. Za rok 2012 wzrost PKB ma (wg prognoz analityków banku) wynieść 7,7% (a nie 7,9%), a w 2013 będzie to 8,2% (a nie 8,4%, jak przewidywano wcześniej).

Tymczasem prezydent Portugalii Anibal Cavaco Silva wezwał Europejski Bank Centralny do skupowania obligacji krajów zagrożonych niewypłacalnością. To oczywiście rozpaczliwy sygnał, a sytuację pogarsza fakt, że – jak donosi agencja Reuters’a – Jens Weidmann, szef niemieckiego banku centralnego, w dalszym ciągu jest sceptyczny wobec tych planów.

Dzisiejsze kalendarium nie obfituje w publikacje, które mogłyby mieć większe znaczenie dla sytuacji na eurodolarze czy parach EUR/PLN i USD/PLN. Sesja może więc okazać się względnie spokojna, chyba że na koniec tygodnia część inwestorów rozpocznie realizację zysków z ostatnich kilkunastu dni (pamiętajmy, że mimo postępującego od wtorku spadku jesteśmy mimo wszystko dużo wyżej niż np. 25 lipca).


Test 4,07

O ósmej rano kurs pary EUR/PLN wynosił 4,0645, ale zdążył się otrzeć nawet o 4,0723. Rzut oka na wykres pozwala stwierdzić, że wykres od środowego popołudnia znajduje się w konsolidacji pomiędzy 4,0520 a 4,0730. Warto jednak zauważyć, że wczoraj po południu kurs dotarł do górnej granicy, po czym dość szybko spadł. Sytuacja nie jest więc jednoznaczna. Do czynników działających na rzecz umacniania się złotówki wciąż zaliczyć można atrakcyjne polskie obligacje i echo ostatniej podwyżki stóp procentowych, a do pesymistycznych – ponure prognozy dotyczące polskiej gospodarki i generalnie słabe nastroje w strefie euro. Okazuje się jednak, że od kilku dni żaden z tych aspektów nie przeważa. Dziś nie będzie wielu impulsów (przynajmniej takich, które można przewidzieć), niemniej linię 4,0730 można uznać za pierwszy opór, którego przełamanie może być sygnałem, że konsolidacja się kończy. Wsparcia widzimy w okolicach 4,0515 i 4,03.

Para USD/PLN także znajduje się w konsolidacji, tyle że szerszej, bo pomiędzy 3,28 a 3,32. Podobnie jak na eurodolarze nastąpił tu, po wczorajszym osłabieniu złotówki, wieczorny i nocny spadek, nad ranem natomiast zaczął się powrót w kierunku górnego ograniczenia kanału.

Co nas dzisiaj czeka?

W dzisiejszym kalendarzu makroekonomicznym brakuje danych, które mogą mieć wpływ na kursy trzech omawianych przez nas par, biorąc pod uwagę, że dane chińskie i niemieckie już znamy. Dopiero w poniedziałek pojawią się informacje na temat bilansu handlowego Polski.

Źródło: Adam Witczak, FMC Managment
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Na co czeka teraz dolar?

Na co czeka teraz dolar?

10:26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj amerykańska waluta straciła po publikacji danych o inflacji CPI, która w ujęciu bazowym wypadła w grudniu poniżej szacunków ekonomistów. Wieczorem jednak odrobiła straty, a w czwartek rano dalej zyskuje. Dlaczego? Wczorajsze dane dały impuls do mocnego odreagowania przecenionych w ostatnim czasie amerykańskich treasuries - pokazała to mocna reakcja na rentownościach. Oczekiwania, co do obniżki stóp przez FED w tym roku wróciły z grudnia na lipiec.
Czy RPP ma jakikolwiek pretekst do zmiany komunikacji?

Czy RPP ma jakikolwiek pretekst do zmiany komunikacji?

09:54 Poranny komentarz walutowy XTB
Decyzja Rady Polityki Pieniężnej (RPP), zaplanowana na 16 stycznia, budzi szczególne zainteresowanie w kontekście dynamicznej sytuacji gospodarczej i rozbieżnych sygnałów płynących ze strony decydentów. Oczekuje się, że RPP po raz kolejny utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie 5,75%, co będzie kontynuacją polityki stabilizacji trwającej od października 2023 roku.
Czy CPI stworzy nowy impuls?

Czy CPI stworzy nowy impuls?

2025-01-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze dane o inflacji PPI przyniosły zaskoczenie - w grudniu presja inflacyjna u producentów była mniejsza niż sądzono. To stwarza pewne pole do spekulacji, że publikowane dzisiaj dane CPI mogą wypaść zgodnie, lub poniżej oczekiwań ekonomistów. Publikacja o godz. 14:30 - mediana zakłada podbicie do 2,9 proc. r/r i utrzymanie dynamiki bazowej CPI na poziomie 3,3 proc. r/r.
Czy CPI zmieni nastawienie do USD?

Czy CPI zmieni nastawienie do USD?

2025-01-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EURUSD pokonał w poniedziałek poziom 1,02 i ustanowił nowe wielomiesięczne minima lekko poniżej tego pułapu. Od dwóch dni widać odreagowanie powyżej 1,03, co na razie należy traktować jedynie jako naturalną korektę wzrostową. Siła dolara jest eksponowana przez ostatnie miesiące nad wyraz mocno, jednak magiczny poziom parytetu będzie prawdopodobnie „ściągał kurs” na południe w najbliższym czasie.
Trump nie chce bessy?

Trump nie chce bessy?

2025-01-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Żaden polityk nie chciałby być obarczony o to, że doprowadził do załamania się rynku - przynajmniej bezpośrednio. Wczoraj wieczorem agencja Bloomberg podała powołując się na źródła, jakoby otoczenie Trumpa (w tym przyszły szef Departamentu Skarbu) miało pracować nad progresywnym scenariuszem dotyczącym wprowadzenia wysokich stawek celnych - te miały by być podnoszone w tempie 2-5 proc. miesięcznie, aż osiągną wyznaczony cel.
Ryzyko recesji w USA

Ryzyko recesji w USA

2025-01-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatnie spadki na amerykańskim rynku akcji skłaniają do refleksji, czy mogą zwiastować poważniejsze turbulencje. W ostatnich latach temat recesji zdawał się tracić na znaczeniu w debatach ekonomicznych. Jednak pomimo optymistycznych danych makroekonomicznych na 2025 roku, takich jak stabilny wzrost PKB w Stanach Zjednoczonych, warto zastanowić się, czy rosnące zaufanie nie prowadzi do samozadowolenia, które może przyczynić się do nieoczekiwanych trudności.
Czy To Koniec Franka Szwajcarskiego? Oto Co Mówią Eksperci na 2025!

Czy To Koniec Franka Szwajcarskiego? Oto Co Mówią Eksperci na 2025!

2025-01-14 Komentarz walutowy MyBank.pl
Frank szwajcarski (CHF) od dawna cieszy się reputacją jednej z najbezpieczniejszych walut na świecie. Stabilność gospodarcza Szwajcarii, silny sektor finansowy oraz polityczna neutralność przyczyniły się do utrzymania wysokiej wartości CHF w stosunku do innych walut. Jednak dynamiczne zmiany na arenie międzynarodowej, nieprzewidywalne wydarzenia gospodarcze oraz wewnętrzne wyzwania mogą zagrażać tej pozycji. Czy rzeczywiście stoimy na progu końca ery frankowej? Przeanalizujmy dogłębnie sytuację, korzystając z opinii ekspertów, aktualnych danych oraz prognoz na rok 2025.
Kij i marchewka

Kij i marchewka

2025-01-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Prezydentura Donalda Trumpa zbliża się wielkimi krokami. Wraz z nią sporo niepewności co do kształtu polityki gospodarczej, szczególnie handlowej. Jedno jednak jest pewne – powracający prezydent będzie próbował wpływać na rynki. W zasadzie robi to już teraz. Tak zwany Trump Trade był w drugiej połowie minionego roku dla Wall Street bardzo pozytywny. Oczekiwania nie tylko przedłużenia, ale wręcz dalszego obniżenia podatków korporacyjnych oraz bardziej przyjaznych regulacji pchnęły notowania na Wall Street do rekordowych poziomów.
Sankcje ograniczają globalną podaż ropy

Sankcje ograniczają globalną podaż ropy

2025-01-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Nowe sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone na rosyjski przemysł naftowy znacząco zmieniły perspektywy na rynku ropy, które jeszcze niedawno wskazywały na nadwyżkę podaży i stabilne, niskie ceny surowca. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej – ropa Brent osiągnęła najwyższe poziomy od ponad czterech miesięcy, a analitycy coraz częściej mówią o możliwości dalszych wzrostów cen. Sankcje USA, wymierzone w rosyjskich producentów, ubezpieczycieli oraz tankowce transportujące ropę, mogą znacząco ograniczyć globalną podaż.
Dominacja dolara i rosnące rentowności trzęsą rynkiem

Dominacja dolara i rosnące rentowności trzęsą rynkiem

2025-01-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Umocnienie amerykańskiego dolara rzuca cień na nastroje Wall Street i nakłada presję zarówno na rynki, jak i waluty gospodarek wschodzących. Nadzieje na cięcia stóp za oceanem w 2025 roku niemal całkowicie wyparowały. To między innymi efekt zaskakująco mocnego raportu NFP z amerykańskiego rynku pracy, mocnego wzrostu cen usług w zeszłotygodniowym raporcie ISM z USA oraz cen ropy, które rosną dziś już czwarty tydzień z rzędu, powyżej 80 USD za baryłkę.