Złoty zagrał na zero

Złoty zagrał na zero
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-08-09 (11:53)

Środa była kolejnym dniem spokojnego handlu na rynku walutowym, jednak względna stabilność eurodolara nie działała przez część dnia na korzyść polskiej waluty. Do południa cały czas notowaniom złotego ciążyła perspektywa rewizji w dół prognoz wzrostu PKB w przyszłym roku.

Natomiast nastroje globalne pogorszyło ostrzeżenie agencji ratingowej S&P, która zagroziła Grecji obniżką standingu kredytowego jeśli nie będzie w stanie doprowadzić do wypłaty kolejnej transzy planu pomocowego we wrześniu (w tym momencie rating długoterminowy Grecji to CCC). Razem z nieco słabszymi danymi o produkcji przemysłowej z Niemiec, był to pretekst do lekkiej realizacji zysków. Rentowności 10-letnich obligacji greckich wzrosły o 73 pb, do 25 proc. dziś rano. Obligacje hiszpańskie utrzymują się jednak poniżej 7 proc. Rynki pamiętają, że w obwodzie jest jeszcze niewiadoma w postaci tego, na jakie niestandardowe działania zdecyduje się EBC, co powinno jednak utrzymywać rentowności poniżej szczytów sprzed posiedzenia EBC. Jednak warto zauważyć, że w reakcji na zapowiedzi Mario Draghiego, dwa razy silniej spadły rentowności obligacji krótkoterminowych niż długoterminowych. To z kolei zachęca Włochy i Hiszpanię do emitowania długu krótkoterminowego, który niesie ze sobą większe ryzyko, gdyż zmusza do częstszego rolowania długu, a w atmosferze niepewności nadmierna ilość aukcji na pewno nie jest wskazana.

Po południu złoty zaczął odrabiać straty, dzięki czemu zakończył dzień na poziomie otwarcia względem euro oraz symboliczną stratą w stosunku do dolara. Z jednej strony pogorszenie nastrojów na rynku nie było duże, a eurodolar obronił strefę wsparcia na 1,23-1,2320. Z drugiej z odsieczą przyszło Ministerstwo Finansów. Wiceminister finansów Ludwik Kotecki powiedział, że wzrost PKB na poziomie 2,5 proc. w 2012 r. założony w budżecie jest niezagrożony, a najprawdopodobniej wyniesie on 2,9 proc. Co prawda w przyszłym ma to już być poniżej 2,5 proc., a stopa bezrobocia wzrośnie powyżej 13 proc., jednak w zeszłym tygodniu minister Kotecki ostrzegał, że do końca sierpnia jego resort może zrewidować założenie 2,5 proc. dynamiki PKB. Wydźwięk wywiadu był więc pozytywny i pozwolił polskiej walucie na odrobienie strat.

Najważniejsze dane z dzisiejszego kalendarium zostały opublikowane w nocy i rano. Bank of Japan nie zmienił stóp procentowych, pozostawiając je na rekordowy niskim poziomie 0,1 proc., jednocześnie też nie zmienił parametrów programu luzowania ilościowego, który opiewa obecnie na 45 bilionów jenów. Na minus należy natomiast zaliczyć obniżenie oceny perspektywy japońskiego eksportu. O rozczarowaniu można mówić w przypadku ważnych figur z Chin – w lipcu sprzedaż detaliczna wzrosła o 13,1 proc. w ujęciu rocznym, a produkcja przemysłowa o 9,2 proc. Konsesnsus prognoz zakładał dynamikę rzędu 13,7 oraz 9,8 proc. r/r. Jednak ze względu na fakt, że chińscy oficjele mówią otwarcie o dalszym wspieraniu wzrostu gospodarczego, gorsze dane mogą tym razem przejść bez większego echa. Do godziny 14:30 właściwie nie ma istotnych publikacji. Później warto zwrócić uwagę na dane z USA, przede wszystkim na tygodniową liczbę nowych bezrobotnych, gdzie prognozuje się 370 tys. nowych wniosków o zasiłek. Po ubiegłotygodniowych payrollsach dane z rynku pracy dla kolejnego miesiąca będą ponownie istotne z punktu widzenia działań Rezerwy Federalnej. Niemniej, wiele wskazuje na to, że decydujących ruchów dziś nie zobaczymy. Eurodolar może pozostawać w kanale 1,2320-1,2440.

Źródło: Łukasz Rozbicki, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).