Atmosfera wyczekiwania

Atmosfera wyczekiwania
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-07-31 (09:47)

Zgodnie z przewidywaniami, początek tego tygodnia okazał się dosyć spokojny. Rynek długu hiszpańskiego i włoskiego prezentował się stabilnie, a udana aukcja włoskich obligacji 3-, 5- i 10-letnich (w stosunku do poprzedniej istotnie spadły rentowności) mogła być jedną z przyczyn.

Europejskie parkiety przeważnie skończyły sesję na plusach, a indeksy przy Wall Street neutralnie. Słabszy odczyt indeksu nastrojów gospodarczych, który spadł do 87,9 pkt (prog. 88,7 pkt) nie przełożył się negatywnie na nastroje rynkowe, chociaż na eurodolarze mogliśmy obserwować spadki do poziomu 1,2225. Należy to jednak interpretować jako zwykłą realizację zysków i wygaszanie pozycji przed posiedzeniami banków centralnych, z którymi wiązane są spore nadzieje, ale jednocześnie istnieje duże ryzyko rozczarowania. Obecnie kurs EUR/USD stara się powrócić do okolic 1,23. Stabilne zachowanie złotego, który zakończył wczoraj dzień na poziomach zbliżonych do piątkowego zamknięcia wobec euro i dolara pokazuje, że na rynku nie ma jeszcze odpływu od aktywów ryzykownych. Dodatkowo to, o czym mówiono od kilku dni – o wzmożonym zainteresowaniu zagranicy polskim długiem, zostało wczoraj potwierdzone przez Ministerstwo Finansów. W czerwcu zagraniczni inwestorzy posiadali 174 mld PLN polskiego długu, co jest rekordową kwotą. Informacja ta jest sygnałem, że nieco zmienia się postrzeganie złotego – dalej jest on co prawda zaliczany do aktywów ryzykownych, ale mocne strony polskiej gospodarki i przewidywania co do kształtowania się stóp procentowych w Polsce wspierają alokację w nasze obligacje i bony skarbowe, wzmacniając tym samym notowania polskiej waluty.

Inwestorzy cały czas żyją zbliżającym się posiedzeniem EBC (2 sierpnia) i w mniejszej części FOMC (1 sierpnia). Wczoraj amerykański sekretarz skarbu Timothy Geithner spotkał się z niemieckim ministrem finansów Wolfgangiem Schaeuble, głównie po to, aby rozmawiać o kryzysie zadłużenia w strefie euro. Po spotkaniu oświadczyli, że są optymistami co do dalszej integracji UE i wypracowaniu sposobów walki z kryzysem w Eurolandzie. Amerykanie uważają, że niemiecka strategia zaciskania pasa jest gorszym sposobem radzenia sobie z sytuacją Grecji, Hiszpanii czy Włoch niż np. bezpośrednia interwencja banku centralnego. Geithner planuje jeszcze spotkanie z prezesem ECB Mario Draghim. Amerykański polityk nie ma jednak bezpośredniego wpływu na to, jakie będą ustalenia na posiedzeniu EBC, dlatego też dużo ważniejsze jest zaplanowane przed 2 sierpnia spotkanie Draghiego z Jensem Weidmannem, prezesem Bundesbanku, który krytycznie odnosi się do pomysłów wznowienia SMP (wczoraj w raporcie EBC podał, że w tygodniu zakończonym 27 lipca program dalej był zamrożony) czy interwencji na rynku obligacji poprzez EFSF. Tymczasem wydaje się, że rynek minimalnie liczy na wznowienie SMP, co przecież nie jest i tak optymalnym rozwiązaniem ze względu na interwencyjny charakter tego programu (skup za niewielkie kwoty). Wczoraj w wywiadzie prezes Eurogrupy Jean-Claude Juncker stwierdził, że strefa euro nie ma więcej czasu i należy podjąć wszelkie możliwe działania w celu stabilizacji wspólnej waluty. Miał tu na myśli także szybkie wdrożenie postanowień z czerwcowego szczytu UE, czyli możliwość skupu obligacji przez EFSF/ESM. Europejscy bankierzy centralni i politycy próbują przed 2 sierpnia wypracować jakiś konsensus, pytanie tylko, czy będzie on zadowalał rynki. Po mocnych spekulacjach na temat tego, czego to nie zrobi EBC, może być też tak, że większość działań jest już w cenach i tylko coś niestandardowego i nie rozważanego w mediach będzie w stanie podtrzymać dobry klimat inwestycyjny. Tak czy inaczej naszym zdaniem do czwartkowego posiedzenia rynek walutowy powinien być względnie spokojny, z lekką przewagą optymistów.

Dziś też na rynek napłynie sporo danych makroekonomicznych, chociaż w przekroju całego tygodnia nie będą one decydujące. Mogą jednak przyczynić się do większej niż wczoraj zmienności na forexie. O godz. 11:00 Eurostat poda dane o inflacji HICP w lipcu (prog. 2,4 proc. r/r) oraz stopie bezrobocia (prog. 11,2 proc.). Z USA istotne będą natomiast 3 indeksy: publikowany o godz. 15:30 indeks cen domów S&P/Case-Shiller dla 20 metropolii (prog. -1,5 proc. r/r), indeks Chicago PMI za lipiec (prog. 52,5 pkt) oraz indeks zaufania konsumentów (prog. 61,5 pkt). Jednak przed jutrzejszym posiedzeniem Fed nawet słabsze dane nie powinny mocno negatywnie wpłynąć na nastroje inwestycyjne, gdyż zwiększą nadzieje na QE3.

Źródło: Łukasz Rozbicki, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).