Ciekawy tydzień z bankami centralnymi w roli głównej

Ciekawy tydzień z bankami centralnymi w roli głównej
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-07-30 (10:01)

Inwestorzy odetchnęli z ulgą – tak można skomentować reakcję na dane o dynamice amerykańskiego PKB w II kw. bieżącego roku. W piątek Departament Handlu podał, że wzrost PKB w II kw. wyniósł 1,5 proc. w ujęciu annualizowanym, wobec wzrostu o 2 proc. w poprzednich trzech miesiącach (rewizja w górę z 1,9 proc.).

To odczyt tylko symbolicznie lepszy od prognoz, których mediana kształtowała się na poziomie 1,4 proc. Jednakże ze względu na powściągliwość amerykańskich konsumentów (roczne tempo wzrostu wydatków w II kw. wyniosło 1,5 proc. wobec 2,4 proc. we wcześniejszym okresie), która przełożyła się na spadek sprzedaży detalicznej w USA w każdym miesiącu II kw., obawiano się, że odczyt może być istotnie niższy od oczekiwań. Początkowo odczyt umocnił dolara, jednak euro szybko przeszło do kontrofensywy, w efekcie czego eurodolar ustanowił nowe lokalne minimum na poziomie 1,2389, które jednak zostały wykorzystane do realizacji zysków z długich pozycji, w efekcie czego ponownie oscyluje on w granicach 1,23.

Dane o amerykańskim PKB zmniejszyły nieco niepewność na rynkach, jednak w istocie niczego nie zmieniły, gdyż wcale nie jest przesądzone, że gorsze dane popsułyby nastroje. Wówczas rynek uznałby, że rosną szanse na luzowanie ilościowe ze strony Fed-u. Decyzja FOMC ws. stóp procentowych i programu QE3 będzie już 1 sierpnia. Nie należy się jednak spodziewać, że komunikat będzie się różnił od poprzednich, tzn. Fed prawdopodobnie nie zmieni zdania na temat niskiego tempa ożywienia gospodarczego oraz gotowości do działania, gdy zajdzie taka potrzeba. Dane o PKB w gruncie rzeczy wiele nie wyjaśniają, zatem na pewno znowu zasadniczą rolę będą odgrywać informacje z amerykańskiego rynku pracy (oficjalne dane w piątek). Dużo więcej rynek spodziewa się po decyzji i konferencji prasowej szefa EBC. Nadzieje zostały rozbudzone ostatnimi wystąpieniami Ewalda Nowotnego i Mario Draghiego, jednak w praktyce trudno może być przeforsować ponownie otwarcie programu skupu obligacji. Sprzeciwia się temu Bundesbank, a poza tym są wątpliwości, czy takie działanie byłoby zgodne z mandatem ECB. Przed posiedzeniem EBC 2 sierpnia Mario Draghi ma jeszcze spotkać się z szefem Bundesbanku Jensem Weidmannem, aby przedyskutować możliwości ratowania strefy euro. Wg doniesień agencyjnych przedmiotem rozważań jest obniżka stóp procentowych, wznowienie programu SMP i trzecia runda LTRO. Nadzieje rynków przed posiedzeniem EBC są naszym zdaniem wyolbrzymione – na tyle dużo, że pojawiają się nawet spekulacje nad zaangażowaniem EFSF w skup obligacji hiszpańskich z rynku wtórnego. Doniesieniom tym w weekend zaprzeczył niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble, podobnie jak i planom powiększenia programu ratunkowego (z EFSF przyznano już do 100 mld EUR na ratowanie hiszpańskich banków). W EBC na pewno nie ma jednomyślności co do sposobów ratowania strefy euro, a w tym momencie zwykłe deklaracje robienia wszystkiego, co się da nie wystarczą do podtrzymania dobrych nastrojów. Pytaniem otwartym pozostaje to, czy taka jednomyślność i zadowalający rynki komunikat zostaną wypracowane do czwartku. Do tego czasu jest szansa na podtrzymanie dobrych nastrojów, jednak należy mieć na uwadze to, że rezultat posiedzenia EBC pozostaje dużą niewiadomą i jest potencjalnie największym market moverem w ciągu najbliższych 5 dni.

Ten tydzień, oprócz wspomnianych wyżej posiedzeń banków centralnych strefy euro i USA, przyniesie też sporo innych publikacji danych makroekonomicznych. Należy z nich wyróżnić, jako źródła potencjalnie większej zmienności na rynku forex, przede wszystkim dane z amerykańskiego rynku pracy – oficjalne o stopie bezrobocia i zmianie zatrudnienia w sektorze prywatnym i publicznym zostaną podane w piątek, natomiast w środę pewnym prognostykiem tego oficjalnego odczytu będzie raport agencji ADP. W dalszej kolejności jako istotne należy wymienić indeksy PMI dla przemysłu z Chin, strefy euro i Niemiec, które zostaną opublikowane w środę, a także indeksy PMI dla usług z tych samych regionów. Ich wartości poznamy w piątek. W poniedziałek jednak kalendarium świeci pustkami. Opublikowana już dynamika hiszpańskiego PKB za II kw. tego roku była zgodna z oczekiwaniami – kontraktacja wyniosła 0,4 proc. w ujęciu kwartalnym. Aukcja włoskich obligacji skarbowych oraz indeks nastrojów w gospodarce o godz. 11:00 także nie powinny istotnie wpłynąć na nastroje. Sytuację determinować będzie zatem rynek długu oraz wypowiedzi polityków i ekonomistów dotyczące sposobów ratowania strefy euro.

Źródło: Łukasz Rozbicki, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).