Obawy o Grecję i Hiszpanię szkodzą polskiej walucie

Obawy o Grecję i Hiszpanię szkodzą polskiej walucie
Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Data dodania: 2012-07-25 (10:04)

Poranny, środowy handel na rynku przynosi oscylowanie notowań złotego blisko poziomów wyznaczonych podczas wczorajszej sesji amerykańskiej. Polska waluta wyceniana jest następująco: 4,207 PLN za euro, 3,485 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,502 PLN względem franka szwajcarskiego.

Rentowności polskiego długu przebiły pełen poziom 5,00% i wynoszą aktualnie 5,03% w przypadku instrumentów (obligacji) 10-letnich.

W trakcie wczorajszej sesji złoty stracił ok. 0,3% wobec zagranicznych walut. Odwrót od ryzykownych aktywów wynikał w dużej mierze z pogorszenia nastrojów w Europie, które znalazły odzwierciedlenie w spadkach notowań eurodolara (-0,45%) zwyczajowo traktowanego jakom wskaźnik awersji do ryzyka na rynkach. Inwestorzy negatywnie odnieśli się do faktu, iż na wczorajszej aukcji długu Hiszpańskie papiery osiągnęły historycznie drugi najwyższy poziom rentowności. Dodatkowo warto wspomnieć, iż na rynku długu doszło do przekroczenia oprocentowania obligacji 10-letnich (obecnie 7,713%) przez rentowności krótszych papierów dłużnych (aktualnie 5-letnie 7,766%). Sygnalizuje to, iż krótkoterminowy poziom niepewności wokół Hiszpanii osiągnął apogeum, a inwestorzy zakładając, że kraj ten zmuszony będzie w najbliższych miesiącach wystąpić o oficjalny bail-out.

Drugim powodem odwrotu kapitału od bardziej ryzykownych walut i aktywów były wypowiedzi aktualnie przebywających w Atenach przedstawicieli MFW, UE oraz EBC, którzy zasygnalizowali, iż Grecy nie są w stanie regulować swoich zobowiązań i bardzo prawdopodobna jest kolejna restrukturyzacja zadłużenia. Ponadto kraj ten ma problem z implementacją wcześniej uzgodnionych reform w wyniku czego poprzednie szacunki w zakresie zmniejszenia spadku dynamiki wzrostu (z -7,00% do -9,00%) zostały uznane za nierealne.

Ponadto agencja ratingowa Moody’s zdecydowała o obniżeniu perspektywy ratingu dla wehikułu EFSF na negatywną. W poprzednich tygodniu aukcja długu emitowanego przez ten fundusz zakończyła się uplasowaniem serii po ujemnych rentownościach. Obniżenie perspektywy należy tłumaczyć wcześniejszą decyzją agencji, która obniżyła perspektywę ratingu dla Niemiec, jednego z największych gwarantów EFSF.

Z krajowego punktu widzenia nad ranem pojawiły się informacje, iż Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju podwyższył prognozę PKB dla Polski na rok 2012 (do 2,9 z 2,7) oraz obniżył na 2013r.(z 2,9 do 2,4). W przypadku zrealizowania tych szacunków Polska zajęłaby drugie miejsce w Europie Środkowo – Wschodniej pod względem dynamiki wzrostu (zaraz po Litwie). Warto jednak pamiętać, iż powszechne szacunki rynkowe kształtują się bardziej optymistyczne i zakładają wzrost rzędu 3,00% w ‘12r. oraz 2,75% w ’13r., a więc w dalszym ciągu znacząco powyżej założeń budżetowych MF.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest znaczących publikacji makroekonomicznych z rynku krajowego. Najważniejszą figurą dla złotego będzie publikowany dzisiaj odczyt indeksu instytutu IFO w Niemczech (godz. 10:00, oczek. 104,7 pkt.) traktowanego zwyczajowo jako najbardziej wiarygodne źródło informacji o niemieckiej gospodarce. Z punktu widzenia krajowego odczyt ten będzie o tyle istotny, iż z uwagi na ścisłe powiązania eksportowe naszych gospodarek koniunktura u naszych zachodnich sąsiadów wywiera znaczny wpływ na stan gospodarki w Polsce. Wczorajsze dane w zakresie przemysłowych PMI dla Niemiec wskazały, iż kraj ten czeka najprawdopodobniej znaczące spowolnienie w III kw. 2012r. co stanowi czynnik ryzyka dla Polski oraz polskiej waluty.

Z rynkowego punktu widzenia pole do ewentualnego umocnienia złotego wydaje się ograniczone. Z jednej strony wycenę polskiej waluty wspierać będą wcześniejsze zakupy zagranicy na rynku polskiego długu, z drugiej eskalacja obaw związanych z Grecją i Hiszpanią skutecznie powstrzymuje kapitał przed angażowaniem się na ryzykownych aktywach. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się utrzymanie presji na złotego, który będzie nieznacznie osłabiał się w kierunku 4,25 EUR/PLN.

Źródło: Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.