Data dodania: 2012-07-24 (10:27)
Eurodolar stabilizuje się w okolicach 1,21. Cały czas zakładamy jednak spadkowy scenariusz i powrót do umocnienia dolara w stosunku do euro. Prawdopodobnie gracze rynku walutowego czekają na rozwój wydarzeń w Hiszpanii (problemy Katalonii i Walencji) oraz na wynik rozmów pomiędzy greckim rządem a przedstawicielami Troiki.
W nocy agencja ratingowa Moody’s obniżyła perspektywę ratingu ze stabilnej na negatywną dla Niemiec, Holandii i Luksemburga. W uzasadnieniu czytamy o tym, że zwiększyło się prawdopodobieństwo wyjścia Grecji ze strefy euro, co w przypadku zrealizowania się tego ryzyka, miałoby znaczny wpływ na kondycję Włoch i Hiszpanii. Jeśli nawet uda się utrzymać Grecję w Eurolandzie, to pomoc zostanie sfinansowana głównie przez kraje o najlepszym ratingu. Decyzja Moody’s nie powinna być zaskoczeniem, w przypadku niepowodzenia akcji ratunkowej, to właśnie ten kraj straci najwięcej, ponieważ jest najbardziej zaangażowany finansowo we wszystkie pakiety pomocowe. W przypadku haircutów włoskiego i hiszpańskiego długu również niemiecki sektor bankowy jest narażony na duże odpisy. Już dziś okaże się jak obniżka ratingu i zawirowania w Hiszpanii wpłyną premię za ryzyko, ponieważ swoje obligacje wyemitują Niemcy, Holandia i Hiszpania. Niemiecki dług był bardzo popularny w ostatnich tygodniach i zmiana perspektywy nie powinna spowodować wzrostu awersji do ryzyka. Ta sama agencja ratingowa pozostawiła stabilną perspektywę dla fińskiego długu, podkreślając bardzo rozsądną politykę fiskalną, zdrowy sektor bankowy, zdywersyfikowany eksport oraz wymaganie przez rząd zabezpieczeń przy udzielaniu pomocy zagrożonym finansowo krajom. Uspokoić sytuację może dzisiejsze spotkanie ministrów finansów Niemiec i Hiszpanii, w czasie którego na pewno zostanie poruszony temat pomocy dla hiszpańskich regionów. Dziś poznamy odczyt PMI dla sektora przemysłowego w Niemczech, konsensus rynkowy zakłada wzrost o 0,3 pkt. do 45,3 pkt., co cały czas oznacza słabsze oczekiwania menedżerów. Słaby popyt ze strefy euro hamuje niemiecki eksport, ponadto wskaźniki obrazujące koniunkturę wewnętrzną wskazują na spadki aktywności gospodarczej. Indeks PMI dla sektora usługowego wg konsensusu ma wynieść 50 pkt. po spadku w czerwcu do 49,9 pkt. O 4.30 poznaliśmy odczyt PMI z Chin, który pozytywnie zaskoczył rynek (wzrost o 1,3 pkt. do 49,5 pkt.) i mimo że cały czas znajduje się poniżej 50 pkt., to na uwagę zasługuje fakt, że jest to największa wartość o 5 miesięcy. O 10.00 zostaną opublikowane dane o PMI dla całej strefy euro. Wskaźniki dla przemysłu i dla usług spadają od kwietnia poprzedniego roku. Kontynuacja tej tendencji zwiększają presję na ECB na podjęcie decyzji o rozpoczęciu kolejnych działań mających na celu wzrost gospodarczy. Prognozy wskazują, że w 2 kw. PKB strefy euro może spaść o 0,6 proc. O 15.00 poznamy wartość PMI dla przemysłu w USA. Stagnacja na rynku pracy powoduje, że spodziewany jest spadek o 0,4 pkt. do 52,1 pkt.
Złoty znów traci na kłopotach zagranicy
Złoty od początku tygodnia traci na wartości. Kurs EUR/PLN przebił linię trendu spadkowego, a USD/PLN wybił się górą z trendu bocznego. Tym samym w pewnym stopniu realizuje się ryzyko, o którym wspominaliśmy wielokrotnie. Mianowicie ostatnie podwyższone zainteresowanie zagranicznych inwestorów polskimi obligacjami z jednaj strony przekłada się na napływ kapitału do Polski i umocnienie złotego, jednak z drugiej strony kolejne zaognienie kryzysu zadłużeniowego w strefie euro i wzrost awersji do ryzyka na światowych rynkach powoduje odpływ kapitału i dynamiczne osłabienie złotego. Na razie nie mamy do czynienia z paniczną wyprzedażą aktywów uważanych za bardziej ryzykowne, jednak wraz z napływającymi, coraz gorszymi doniesieniami z peryferyjnych krajów Eurolandu może do niej dojść.
Złoty znów traci na kłopotach zagranicy
Złoty od początku tygodnia traci na wartości. Kurs EUR/PLN przebił linię trendu spadkowego, a USD/PLN wybił się górą z trendu bocznego. Tym samym w pewnym stopniu realizuje się ryzyko, o którym wspominaliśmy wielokrotnie. Mianowicie ostatnie podwyższone zainteresowanie zagranicznych inwestorów polskimi obligacjami z jednaj strony przekłada się na napływ kapitału do Polski i umocnienie złotego, jednak z drugiej strony kolejne zaognienie kryzysu zadłużeniowego w strefie euro i wzrost awersji do ryzyka na światowych rynkach powoduje odpływ kapitału i dynamiczne osłabienie złotego. Na razie nie mamy do czynienia z paniczną wyprzedażą aktywów uważanych za bardziej ryzykowne, jednak wraz z napływającymi, coraz gorszymi doniesieniami z peryferyjnych krajów Eurolandu może do niej dojść.
Źródło: Marcin Pietrzak, Szymon Zajkowski, DM TMS Brokers S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Dom Maklerski TMS Brokers
Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze
Czy RPP ma jakikolwiek pretekst do zmiany komunikacji?
09:54 Poranny komentarz walutowy XTBDecyzja Rady Polityki Pieniężnej (RPP), zaplanowana na 16 stycznia, budzi szczególne zainteresowanie w kontekście dynamicznej sytuacji gospodarczej i rozbieżnych sygnałów płynących ze strony decydentów. Oczekuje się, że RPP po raz kolejny utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie 5,75%, co będzie kontynuacją polityki stabilizacji trwającej od października 2023 roku.
Czy CPI stworzy nowy impuls?
2025-01-15 Raport DM BOŚ z rynku walutWczorajsze dane o inflacji PPI przyniosły zaskoczenie - w grudniu presja inflacyjna u producentów była mniejsza niż sądzono. To stwarza pewne pole do spekulacji, że publikowane dzisiaj dane CPI mogą wypaść zgodnie, lub poniżej oczekiwań ekonomistów. Publikacja o godz. 14:30 - mediana zakłada podbicie do 2,9 proc. r/r i utrzymanie dynamiki bazowej CPI na poziomie 3,3 proc. r/r.
Czy CPI zmieni nastawienie do USD?
2025-01-15 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersKurs EURUSD pokonał w poniedziałek poziom 1,02 i ustanowił nowe wielomiesięczne minima lekko poniżej tego pułapu. Od dwóch dni widać odreagowanie powyżej 1,03, co na razie należy traktować jedynie jako naturalną korektę wzrostową. Siła dolara jest eksponowana przez ostatnie miesiące nad wyraz mocno, jednak magiczny poziom parytetu będzie prawdopodobnie „ściągał kurs” na południe w najbliższym czasie.
Trump nie chce bessy?
2025-01-14 Raport DM BOŚ z rynku walutŻaden polityk nie chciałby być obarczony o to, że doprowadził do załamania się rynku - przynajmniej bezpośrednio. Wczoraj wieczorem agencja Bloomberg podała powołując się na źródła, jakoby otoczenie Trumpa (w tym przyszły szef Departamentu Skarbu) miało pracować nad progresywnym scenariuszem dotyczącym wprowadzenia wysokich stawek celnych - te miały by być podnoszone w tempie 2-5 proc. miesięcznie, aż osiągną wyznaczony cel.
Ryzyko recesji w USA
2025-01-14 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersOstatnie spadki na amerykańskim rynku akcji skłaniają do refleksji, czy mogą zwiastować poważniejsze turbulencje. W ostatnich latach temat recesji zdawał się tracić na znaczeniu w debatach ekonomicznych. Jednak pomimo optymistycznych danych makroekonomicznych na 2025 roku, takich jak stabilny wzrost PKB w Stanach Zjednoczonych, warto zastanowić się, czy rosnące zaufanie nie prowadzi do samozadowolenia, które może przyczynić się do nieoczekiwanych trudności.
Czy To Koniec Franka Szwajcarskiego? Oto Co Mówią Eksperci na 2025!
2025-01-14 Komentarz walutowy MyBank.plFrank szwajcarski (CHF) od dawna cieszy się reputacją jednej z najbezpieczniejszych walut na świecie. Stabilność gospodarcza Szwajcarii, silny sektor finansowy oraz polityczna neutralność przyczyniły się do utrzymania wysokiej wartości CHF w stosunku do innych walut. Jednak dynamiczne zmiany na arenie międzynarodowej, nieprzewidywalne wydarzenia gospodarcze oraz wewnętrzne wyzwania mogą zagrażać tej pozycji. Czy rzeczywiście stoimy na progu końca ery frankowej? Przeanalizujmy dogłębnie sytuację, korzystając z opinii ekspertów, aktualnych danych oraz prognoz na rok 2025.
Kij i marchewka
2025-01-14 Poranny komentarz walutowy XTBPrezydentura Donalda Trumpa zbliża się wielkimi krokami. Wraz z nią sporo niepewności co do kształtu polityki gospodarczej, szczególnie handlowej. Jedno jednak jest pewne – powracający prezydent będzie próbował wpływać na rynki. W zasadzie robi to już teraz. Tak zwany Trump Trade był w drugiej połowie minionego roku dla Wall Street bardzo pozytywny. Oczekiwania nie tylko przedłużenia, ale wręcz dalszego obniżenia podatków korporacyjnych oraz bardziej przyjaznych regulacji pchnęły notowania na Wall Street do rekordowych poziomów.
Sankcje ograniczają globalną podaż ropy
2025-01-13 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersNowe sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone na rosyjski przemysł naftowy znacząco zmieniły perspektywy na rynku ropy, które jeszcze niedawno wskazywały na nadwyżkę podaży i stabilne, niskie ceny surowca. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej – ropa Brent osiągnęła najwyższe poziomy od ponad czterech miesięcy, a analitycy coraz częściej mówią o możliwości dalszych wzrostów cen. Sankcje USA, wymierzone w rosyjskich producentów, ubezpieczycieli oraz tankowce transportujące ropę, mogą znacząco ograniczyć globalną podaż.
Dominacja dolara i rosnące rentowności trzęsą rynkiem
2025-01-13 Poranny komentarz walutowy XTBUmocnienie amerykańskiego dolara rzuca cień na nastroje Wall Street i nakłada presję zarówno na rynki, jak i waluty gospodarek wschodzących. Nadzieje na cięcia stóp za oceanem w 2025 roku niemal całkowicie wyparowały. To między innymi efekt zaskakująco mocnego raportu NFP z amerykańskiego rynku pracy, mocnego wzrostu cen usług w zeszłotygodniowym raporcie ISM z USA oraz cen ropy, które rosną dziś już czwarty tydzień z rzędu, powyżej 80 USD za baryłkę.
Rynek złotego - USDPLN przy 4,18
2025-01-13 Komentarz do rynku złotego DM BOŚLepsze dane Departamentu Pracy USA w piątek sprawiły, że rynki przeszacowały swoje oczekiwania dotyczące ruchów FED w tym roku. Wskazuje się na tylko jedną obniżkę stóp o 25 punktów baz., która jest w pełni wyceniana dopiero na grudzień (tydzień temu rynek widział ją w czerwcu). W efekcie na szerokim rynku mamy dalsze umocnienie dolara, co przekłada się na ruch USDPLN w stronę 4,18. Jesteśmy, zatem przy maksimach ze stycznia. Jeżeli zostaną wybite, to kolejnym celem będą okolice 4,2045, jakie miały miejsce w listopadzie.