Nieco stabilizacji, lecz nastroje nadal minorowe

Nieco stabilizacji, lecz nastroje nadal minorowe
Raport poranny FMCM
Data dodania: 2012-07-24 (09:58)

Wizyty Troiki w Atenach: Pierwsze godziny handlu zza oceanem przyniosły odreagowanie na rynku głównej pary. Niedźwiedzie nie potrafiły wykorzystać sprzyjającej im sytuacji i doprowadzić do testu poziomu 1,20. Z nadarzającej się okazji skorzystał popyt, który wyprowadził kontrę i kurs pary EUR/USD znalazł się powyżej poziomu 1,21.

Tam też nastąpiła stabilizacja notowań. Utrzymanie względnej równowagi nie było jednak łatwe. W nocy na rynki napłynęła informacja o decyzji agencji Moody’s, która obniżyła perspektywę ratingu dla Niemiec, Holandii i Luksemburga, potwierdzając przy tym stabilność dla oceny Finlandii. Powodem zmiany była niepewność związana z trwającym kryzysem zadłużenia. Nadal również dyskontowane były informacje dotyczące Hiszpanii oraz Grecji. W przypadku tego ostatniego kraju to dziś rozpoczyna się tam misja Troiki, która ma ocenić postępy we wprowadzaniu reform i zadecydować o wypłacie kolejnej transzy pomocy. Dziś również przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego będą rozmawiać z rządem w Atenach o sprowadzeniu finansowego przez fundusz programu gospodarczego na właściwe tory. Rozmowy mogą być trudne, gdyż strona grecka domaga się złagodzenia obecnych warunków, na co nie ma zgodny międzynarodowych pożyczkodawców. Ten czynnik będzie więc w dalszym ciągu ciążył wspólnej walucie. Z obawą inwestorzy będą także spoglądać na odczyty indeksu PMI dla Strefy Euro. Dalsze pogłębienie recesji we wspólnej gospodarce przełoży się na kontynuację wzrostu awersji do ryzyka na czym straci euro. Pocieszający dla inwestorów może być lepszy wynik tego wskaźnika dla chińskiego przemysłu. Jest to najwyższy wynik od 5 miesięcy, jednak wciąż znajduje się poniżej bariery 50 pkt, która rozdziela wzrost od recesji.

Złoty nadal w defensywie

Poniedziałkowe popołudnie, które przyniosło stabilizację na rynek głównej pary walutowej pozwoliło odetchnąć także rodzimej walucie. Złoty, który w ciągu dnia był mocno przeceniany w czasie sesji amerykańskiej zmniejszył nieco skalę deprecjacji. Kurs pary USD/PLN po ustanowieniu dziennego maksimum na poziomie 3,4880 cofnął się i ustabilizował przy wsparciu na 3,4650. W tym samym czasie na parze EUR/PLN rozegrał się podobny scenariusz . Euro po osiągnięciu ceny 4,2185 zł potaniało w nocy i dziś tuż przed otwarciem rynków europejskich kosztuje 4,20 zł. Dalszy los krajowej waluty będzie w dalszym ciągu uzależniony od rozwoju sytuacji w Grecji oraz Hiszpanii. Utrzymywanie się napiętej sytuacji może doprowadzić do kontynuacji przeceny. Zwłaszcza jeśli okaże się, że publikowane dziś o 10:00 dane ze Strefy Euro okażą się zdecydowanie gorsze od prognoz. Nie można wtedy wykluczyć, że wczorajsze szczyty zostaną przełamane.

Wstępne odczyt indeksu PMI

Wtorkowe kalendarium makroekonomiczne otwierają wstępne odczyty indeksu PMI dla sektora przemysłowego i usługowe w Strefie Euro. Dla tego pierwszego wskaźnika analitycy spodziewają się wzrostu z poziomu 45,1 pkt. do 45,3 pkt. Drugi ma również zwiększyć się o 0,2 pkt. do wartości 47,3 pkt. Kolejnym odczytem będzie zaplanowany na godzinę 15:00 wynik indeksu PMI dla przemysłu w Stanach Zjednoczonych. Szacuje się, że wstępny wartość osiągnie poziom 52,1 pkt., czyli o 0,4 pkt. mniej niż w poprzednim okresie.

Źródło: Michał Mąkosa, FMC Managment
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.