Hiszpania straszy rynki, umiarkowane spadki na złotym

Hiszpania straszy rynki, umiarkowane spadki na złotym
Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Data dodania: 2012-07-23 (10:00)

Początek nowego tygodnia przynosi wyraźnie osłabienie polskiej waluty na rynku. Złoty wyceniany jest następująco: 4,183 PLN za euro, 3,459 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,482 PLN względem franka szwajcarskiego. Równocześnie widoczny jest wyraźny wzrost rentowności polskiego długu na rynku wtórnym, oprocentowanie obligacji 10-letnich wynosi aktualnie 4,93%.

Miniony tydzień przyniósł umocnienie złotego w ujęciu sumarycznym o ok. 0,3%, natomiast w tym samym czasie notowania eurodolara zniżkowały o ok. -0,77%. Tym samym potwierdzony został ostatni kilkunastu-sesyjny schemat, gdzie popyt zza granicy na polski dług i złotego doprowadził do spadku wieloletniej ujemnej korelacji z notowaniami eurodolara.

Rozpoczęcie nowego tygodnia przynosi jednak nieznaczną realizację zysków na złotym, który wyprzedawany jest od początku nocnej sesji azjatyckiej. Bezpośrednim powodem odwrotu kapitału jest znaczący wzrost awersji do ryzyka na rynkach najlepiej zobrazowany przebiciem przez eurodolara ważnego wsparcia na poziomie 1,215 USD. Powodem pogorszenia się nastrojów są informacje, iż hiszpański region Murcja, w ślad za Walencją, wystąpi z oficjalną prośbą do rządu centralnego o pomoc w spłacie zadłużenia. Dodatkowo spekuluje się, iż nie jest to zamknięta lista regionów, które w najbliższym czasie mogą wystąpić o wsparcie finansowe. Doniesienia te skutecznie wzmagają obawy, iż w krótkim czasie ,za sprawą kryzysu sektora bankowego i zadłużeniowego tamtejszych autonomiczny regionów, Hiszpania będzie zmuszona wystąpić z oficjalnym wnioskiem o bankructwo.

Drugą informacją jaka przyczynia się do wzrostu awersji na rynkach są doniesienia niemieckiej gazety Der Spiegel, która wskazuje, iż MFW chce wycofać się z finansowania pomocy dla Grecji z uwagi na niespełnienie przez nią wcześniejszych postulatów, m.in. obniżenie poziomu zadłużenia do ok. 120 proc. PKB w 2020r. Minione tygodnie pokazały, iż sprawa grecka ponownie wraca na wokandę, kiedy paru członków tamtejszego rządu podało się do dymisji nie chcąc forsować programu dotkliwych ,z punktu widzenia społecznego, reform.

Pomimo ww. negatywnych informacji spadki na złotym pozostają umiarkowane. Polska waluta ponownie wykazuje wyższy poziom korelacji z koroną czeską niż z węgierskim forintem wskazując, iż percepcja nt. PLN aktualnie bliższa jest regionalnej safe haven (CZK), niż miało to miejsce w przeszłości. Spadki powinny pozostać wytłumione z uwagi na fakt, iż za umocnieniem złotego w ostatnich tygodniach stał kapitał zagraniczny inwestujący głównie na rynku długu, a tam widzimy obecnie jedynie nieznaczną wyprzedaż instrumentów sugerując, iż inwestycje w polski dług traktowane mogą być jako średnio i długo-terminowe.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest znaczących publikacji makroekonomicznych zarówno z Polski jak i z szerokiego rynku. Z istotniejszych wydarzeń warto wymienić dzisiejszą aukcję francuskiego długu (4 serie bonów skarbowych), jednak to kwestie związane z Hiszpanią i Grecją najprawdopodobniej zdominują globalne notowania. Potencjalny bail-out autonomicznych regionów w Hiszpanii byłby o tyle dotkliwy, iż specjalny wehikuł finansowy mogący obniżyć koszty finansowania miałby działać dopiero za 1,5 roku, a do tego czasu wszelkie koszty obciążałyby budżet centralny.

Z technicznego punktu widzenia można oczekiwać, iż dzisiejszy impuls wzrostowy na EUR/PLN przerodzi się w nieznaczną korektę na notowaniach. Jako aktualny zakres docelowy na najbliższe sesje przyjąć należy obszar 4,20-4,21 EUR/PLN, gdzie przebiegają ważne poziomy techniczne (szczyty z połowy lutego i 23 kwietnia oraz 23.6% fibo długoterminowego ruchu spadkowego).

Źródło: Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.