Źle się dzieje w Królestwie Hiszpanii

Źle się dzieje w Królestwie Hiszpanii
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-07-23 (09:59)

Ostateczna zgoda ministrów finansów strefy euro na przekazanie pomocy finansowej dla hiszpańskiego sektora bankowego nie pomogła w zapewnieniu spokoju na rynkach finansowych, a obawy o sytuację fiskalną kraju coraz mocniej zaczęły się odciskać na nastrojach.

Jeszcze w piątek negatywnie zaskoczyła informacja, iż region Walencji będzie szukał wsparcia finansowego od rządu centralnego w ramach programu poprawy płynności regionów, który został uruchomiony ledwo dwa tygodnie temu. Rosnące ryzyko, iż rząd w Madrycie nie poradzi sobie z samodzielnym finansowaniem zadłużonych regionów, doprowadziło do przeceny hiszpańskiego długu, wyciągając rentowności dziesięcioletnich papierów do 7,32 proc. (a dziś nawet do 7,52 proc.), najwyższego poziomu w historii. Powagę sytuację podkreśliło też tąpnięcie madryckiej giełdy, której główny indeks IBEX stracił w piątek 5,8 proc., odnotowując największy spadek od dwóch lat. Weekend przyniósł kolejne powody do ucieczki do ryzyka w postaci doniesień, iż kolejny hiszpański region, Murcia, zwrócił się o pomoc do rządu, a krajowe media donoszą, iż w kolejce czekają kolejne regiony. Odżywający niepokój o czwartą gospodarkę strefy euro uderza w unijną walutę, która dziś rano notuje nowe minima wobec dolara (czerwiec 2010) i jena (listopad 2000). Do świadomości inwestorów przebija się także temat Grecji. Rząd w Atenach negocjuje złagodzenie programu oszczędnościowego, jednak w ocenie Międzynarodowego Funduszu Walutowego oznacza to konieczność dofinansowania Grecji kolejnym pakietem w wysokości 50 mld euro, na co MFW nie chce się zgodzić. A z racji, że obecność MFW jest warunkiem koniecznym uczestnictwa w programie pomocowym takich krajów, jak Finlandia, czy Holandia, wycofanie się funduszu może całkowicie załamać program ratunkowy i w konsekwencji Grecja będzie zmuszona do ogłoszenia bankructwa.

Po relatywie spokojnym ubiegłym tygodniu rynki ponownie wpadają w spiralę ucieczki od ryzyka i na ten moment ciężko wskazać na czynniki, które zatrzymałyby ten proces. Opóźnienie uruchomienia Europejskiego Mechanizmu Finansowego (decyzje wstrzymuje niemiecki Trybunał Konstytucyjny, który opinie w tej sprawie wyda dopiero we wrześniu) oraz bierność Europejskiego Banku Centralnego nie pomagają i inwestorzy, bez wiary w szybką poprawę sytuacji w strefie euro, będą kontynuować porzucanie ryzykownych aktywów na rzecz bezpieczeństwa. Dodatkowo pesymizm może się nasilić wraz z publikacją indeksów aktywności gospodarczej od Chin, przez Euroland, po USA, które zapewne wskażą dalsze hamowanie ożywienia w gospodarce światowej. Szczególnie istotne będą odczyty indeksów PMI dla sektora przemysłowego i usługowego strefy euro, która będzie w centrum uwagi w tym tygodniu. Widmo powtórki zeszłorocznej huśtawki na rynkach finansowych staje się coraz wyraźniejsze, co by oznaczało, że ostatnie 12 miesięcy zostały przez decydentów zmarnowane.

Źródło: Konrad Białas, Analityk Domu Maklerskiego AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.