Hiszpania znów straszy

Hiszpania znów straszy
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2012-07-23 (09:57)

Pod wpływem ponownego wzrostu obaw o problemy zadłużeniowe Hiszpanii eurodolar wybił się dołem z trwającej cały ubiegły tydzień konsolidacji. Kurs EUR/USD zniżkował poniżej 1,21 i osiągnął nowe dwuletnie minimum na poziomie 1,2085. Z technicznego punktu widzenia, dziś możliwy jest ruch powrotny do przebitego dotychczasowego minimum na 1,2160.

W kolejnych dniach bieżącego tygodnia pod wpływem eskalacji kłopotów Hiszpanii spadki powinny się jednak pogłębić.

W ubiegłym tygodniu okazało się, że dwa hiszpańskie regiony – Walencja i Katalonia – mają duże problemy finansowe. W drugiej połowie zapada 15 mld ich długu. Biorąc pod uwagę słabe wyniki aukcji rządowych obligacji (rentowność 10-letnich obligacji wynosi obecnie 7,25%), regiony te będą musiały zrolować swój dług na jeszcze gorszych warunkach. Rząd Hiszpanii przedstawił najnowsze prognozy na lata 2013 – 2014. W przyszłym roku PKB ma zmniejszyć się o 0,5 proc., natomiast stopa bezrobocia wyniesie 23 proc. Oprócz obaw o sytuację w Hiszpanii, rynki finansowe z uwagą obserwują sytuację na Bliskim Wschodzie. Po ubiegłotygodniowym zamachu terrorystycznym rosną, bowiem napięcia między Iranem, a Izraelem. Ponadto nasila się konflikt zbrojny w Syrii. Jutro przedstawiciele Troiki udadzą się do Grecji by negocjować warunki pomocy dla tego kraju. W czasie weekendu niemiecki wicekanclerz Philipp Roesler dość negatywnie wypowiadał się o możliwości pomocy, jeśli grecki rząd nie spełni kryteriów uzgodnionych w trakcie poprzednich rozmów. Wydaje nam się, że trudno wyobrazić sobie pozostawienie Grecji bez wsparcia, ponieważ de facto implikowałoby to bardzo szybkie wyjście ze strefy euro. Słowa niemieckiego polityka można traktować jedynie jako naciski polityczne na nowy rząd. Wszystkie te wydarzenia skutkują coraz niższymi rentownościami amerykańskiego i niemieckiego długu. 10-letnie obligacje tych krajów osiągają historycznie niskie wartości. Wskazuje to na obawy o deflację w USA i strefie euro.

Kalendarz makroekonomiczny na dziś nie jest zbytnio obfity. Wyniki finansowe za 2 kw. Opublikują McDonald’s, Halliburton i Texas Instruments. Poznamy dziś dwa ważne wskaźniki makroekonomiczne. O 14.30 opublikowane zostaną dane dotyczące indeksu aktywności gospodarczej - Chicago Fed. W ostatnich 2 miesiącach osiągał on ujemne wartości. 3-miesięczna średnia ruchoma wskazuje, że aktywność gospodarcza znajduje się poniżej historycznego trendu, sugerując słabszą presję inflacyjną w ciągu najbliższego roku. Gorszy od prognoz odczyt tego indeksu zwiększa szansę na QE3, a co za tym idzie może wpłynąć na lekkie osłabienie dolara. Drugim ważnym odczytem będzie Consumer Confidence w strefie euro (o 16.00). Po wzroście w maju, w czerwcu wskaźnik ten ustabilizował się. Eurozone Consumer Confidence obejmuje więcej niż połowę produkcji przemysłowej strefy euro.

Aprecjacja złotego na razie zatrzymana

Złoty od piątku osłabia się. Jednak notowania w stosunku do euro cały czas są względnie stabilne. Na razie wzrosty kursu EUR/PLN należy traktować jako korektę w trendzie spadkowym. W najbliższym czasie złoty może osłabić się do 4,19, gdzie przebiega linia wyznaczająca wspomniany trend spadkowy. Obawy o sytuację w Hiszpanii nie są na razie na tyle silne by mocno osłabić złotego. Jednak w obliczu kolejnych doniesień o kłopotach zadłużeniowych poszczególnych regionów kraju z półwyspu Iberyjskiego, w połączeniu z politycznymi groźbami nie udzielenia Grecji kolejnych pożyczek, polskiej walucie nie będzie łatwo dalej się umacniać. Jak zwykle silnie skorelowany z eurodolarem kurs USD/PLN odnotował mocną zwyżkę. Notowania dotarły do oporu na 3,46. Przy założeniu pogłębienia spadków na EUR/USD, złoty dalej będzie osłabiał się w stosunku do dolara. W najbliższych dniach kurs USD/PLN może testować poziom 3,50. W tym tygodniu poznamy dane o sprzedaży detalicznej i stopie bezrobocia.

Źródło: Marcin Pietrzak, Szymon Zajkowski, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.