Temat południa znów powraca

Temat południa znów powraca
Raport poranny FMCM
Data dodania: 2012-07-23 (09:33)

MFW ostrzega Grecję: W ostatnim czasie można było odnieść wrażenie, że inwestorzy mniejszą uwagę przywiązywali do sytuacji krajów południa. Mimo wysokich rentowności włoskich, czy hiszpańskich obligacji inne rynki zachowywały względną stabilności.

Eurodolar próbował nawet zbudować sobie bazę do ewentualnych wzrostów. W zeszłym tygodniu większość uczestników rynku była skupiona na wystąpieniu szefa FED. Jednak rozczarowanie postawą Bena Bernanke spowodowało, że wzrok inwestorów znów skierował się na Europę. Zbiegło się to w czasie z napływem nowych niepokojących informacji z krajów strefy PIIGS. Dotyczyły one przede wszystkim Hiszpanii oraz Grecji. W przypadku tego pierwszego kraju tematem numer jedne stała się kwestia pomocy o jaką Walencja wystąpiła do rządu. To pierwszy taki przypadek skorzystania z mechanizmu pomocowego utworzonego zaledwie w zeszłym tygodniu. Ta informacja mocno zaniepokoiła i notowania głównej pary zdecydowanie ruszyły w dół. Sytuację dodatkowo podgrzały weekendowe doniesienia o tym, że inne regiony także noszą się z zamiarem poproszenia o pomoc. Poprzez to nowy tydzień na parze EUR/USD rozpoczął się od mocnego spadku. Duży udział w tym miały także informacje na temat Grecji. Według prasowych doniesień Międzynarodowy Fundusz Walutowy zasygnalizował Unii Europejskiej, że nie będzie dalej uczestniczył w finansowaniu programu pomocy dla Aten. To poważny problem, bowiem zaangażowanie funduszu w tą sprawę jest kluczowe. Nie można się jednak dziwić takiej postawie, zwłaszcza w sytuacji, gdy gro obowiązków do spełnienia po stronie Grecji nie zostało zrealizowanych. Chodzi tu głównie o kwestie ściągalności podatków oraz prywatyzacji. Nie uda się także ograniczyć poziomu zadłużenia do wymaganych 120% PKB w 2020 roku. To wszystko prowadzi do tego, że ryzyko opuszczenia przez Grecję Strefy Euro staje się coraz wyższe. To zapewne będzie odbijało się na nastrojach inwestorów, zwłaszcza tych z rynku eurodolara. Już dziś o poranku kurs pary EUR/USD oscyluje na poziomie 1,2095 i zbliża się do istotnego wsparcia na 1,20. Dlatego też po okresie odsunięcia kłopotów krajów południa nieco na margines powrócą one ze zdwojoną siłą w szczególności, że w Strefie Euro coraz częściej pojawia się stanowisko, że konsekwencje ewentualnego opuszczenia przez Grecję unii walutowej i ryzyko z tym związane byłyby do opanowania. Poza kłopotami krajów strefy PIIGS na inwestorów czekają także wtorkowe ważne odczyty indeksu PMI. Słabsze wyniki mogą jeszcze mocniej podbić poziom awersji do ryzyka.

USD/PLN blisko ważnego oporu

Pogorszenie sentymentu globalnego odbiło się także na krajowym rynku walutowym. Niepokojące informacje napływające z Hiszpanii oraz Grecji doprowadziły do osłabienia złotego względem euro, a zwłaszcza wobec dolara. Na początku nowego tygodnia cena amerykańskiej waluty oscyluje wokół poziomu 3,4570. Z samego rana byki próbowały podejść pod istotny opór na 3,4650, który zatrzymywał wzrosty przez pierwsze dwa tygodnie lipca. W przypadku pary EUR/PLN wzrosty miały ograniczony charakter. Cena euro wzrosła z 4,16 zł i dziś o poranku mierzy się z poziomem 4,18 zł. Dalsze pogarszanie się sytuacji w Grecji oraz Hiszpanii może spowodować, że złoty dalej będzie tracił na wartości. Ostatnia duża odporność na zawirowanie rynkowe może ulec zmniejszeniu, co negatywnie przełoży się na notowania. Pierwszym sygnałem będzie to wzrost rentowności polskich obligacji, co może sugerować, że kapitał zagraniczny zaczyna się wycofywać z rodzimej waluty.

Początek bez danych

Pierwszy dzień nowego tygodnia nie przyniesie nam żadnych istotnych publikacji makroekonomicznych.

Źródło: Michał Mąkosa, FMC Managment
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.