Nowe minima eurodolara

Nowe minima eurodolara
Komentarz popołudniowy TMS Brokers
Data dodania: 2012-07-20 (17:47)

Eurodolar od początku tygodnia stabilizował się między 1,22, a 1,23. Dopiero ostatniego dnia tygodnia notowania trwale wybiły się z tego przedziału. Kurs EUR/USD ustanowił nowe tegoroczne minimum przy 1,2145. Problemy zadłużeniowe strefy euro znów dały o sobie znać, dlatego w najbliższych dniach kurs może zniżkować poniżej 1,21.

Najważniejszym wydarzeniem ubiegłego tygodnia było rozłożone na dwa dni przemówienie Bena Bernanke dotyczące polityki monetarnej w pierwszym półroczu bieżącego roku. Słowa szefa Fed nie wzbudziły entuzjazmu inwestorów – jak zawsze usłyszeliśmy, że Fed zrobi wszystko by stymulować wzrost gospodarczy. Opublikowana w drugiej części tygodnia Beżowa Księga Fed w łagodny sposób opisuje stagnację na rynku pracy, dodając, że sytuacja cały czas się poprawia. Inwestorzy nie spodziewają się decyzji o rozpoczęciu QE3 na najbliższym posiedzeniu FOMC, które odbędzie się 1 sierpnia. Część uczestników rynku oczekuje startu luzowania polityki pieniężnej już w wakacje, tym bardziej że osłabia się presja płacowa, co może spowodować spadek dynamiki wzrostu cen. W celu zapobieżenia deflacji władze monetarne będą zmuszone zachęcić konsumentów do zwiększenia wydatków – jedynym sposobem na to będzie wpłynięcie na oczekiwania inflacyjne poprzez zwiększenie podaży pieniądza. Biorąc pod uwagę niskie stopy procentowe Fed, kiepski nastrój wśród konsumentów (miesięczna dynamika sprzedaży detalicznej spada od września poprzedniego roku) coraz większe jest ryzyko wpadnięcia w pułapkę płynności, która trapiła amerykańską gospodarkę w czasie Wielkiego Kryzysu, a ostatnio Japonię w latach 90. Barometry koniunktury w poszczególnych regionach USA wskazują na niejednoznaczny obraz sektora przemysłowego (indeksy NY Empire State i Fed Filadelfia wzrosły, jednak nie są to duże zmiany). Trwa sezon publikacji wyników amerykańskich spółek za drugi kwartał bieżącego roku. Wskaźniki finansowe są lepsze od oczekiwań inwestorów, którzy dostosowali je do obecnego stanu aktywności gospodarczej. Znaczny wzrost niespłacanych kredytów (NPL) w hiszpańskich bankach powoduje, że ich potrzeby pożyczkowe stale rosną. W czerwcu pożyczyły one 365 mld euro od ECB (o 50 mld euro więcej niż w kwietniu i ponad dwa razy więcej niż w pierwszych miesiącach tego roku), co sprawia, że ponad 30 proc. kredytów ECB to pomoc dla hiszpańskiego sektora bankowego. Dodatkowo w ubiegłym tygodniu Moody’s obciął ratingi trzynastu włoskim bankom, w uzasadnieniu pisząc, że decyzja ta jest skutkiem obniżenia ratingu włoskich papierów rządowych (13 lipca miała miejsce obniżka z A3 na Baa2). Wg Moody’s największym zagrożeniem pozostaje zbyt duża zależność banków od ECB. Informacje te pokazują wyraźną różnicę pomiędzy bankami z północy i południa kontynentu. W przyszłym tygodniu okaże się jaki jest klimat gospodarczy w Niemczech. Bazując na indeksie ZEW można przypuszczać, że indeksy IFO (oczekiwania przedsiębiorców) i PMI dla przemysłu również spadną.

Złoty wciąż silny

Kurs EUR/PLN odnotował najniższy poziom od początku kwietnia – 4,1450. Na umocnienie złotego największy wpływ ma napływ kapitału zagranicznego na polski rynek długu. W najbliższym czasie tendencja ta utrzyma się, a polska waluta umocni się do 4,10 – 4,12. Notowania złotego w stosunku do dolara są dużo bardziej skorelowane z kursem EUR/USD. Jeżeli eurodolar pogłębi spadki, złoty tracił będzie w stosunku do amerykańskiej waluty. Najważniejszymi wydarzeniami w tym tygodniu były: publikacja danych o produkcji przemysłowej i aukcja skarbowych papierów wartościowych. Odczyt dynamiki produkcji zupełnie zawiódł oczekiwania rynkowe, natomiast sprzedaż obligacji potwierdziła to, o czym pisaliśmy w tym tygodniu – polski rynek długu stał się bardzo atrakcyjny dla kapitału zagranicznego. Z wyceny kontraktów FRA wynika, że rynek oczekuje obniżki stóp procentowych przez RPP i właśnie to jest powodem wzmożonego zainteresowania obligacjami emitowanymi przez polski rząd. W przyszłym tygodniu zostaną opublikowane dane o sprzedaży detalicznej i stopie bezrobocia rejestrowanego.

Źródło: Marcin Pietrzak, Szymon Zajkowski, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.