1,23 wciąż za mocne dla byków

1,23 wciąż za mocne dla byków
Raport popołudniowy FMCM
Data dodania: 2012-07-19 (16:22)

Bezowocne testowanie oporu: Dzisiejsza sesja europejska charakteryzował się sporą zmiennością. Poranek rozpoczął się od mocniejszego ruchu na północ. Strona popytowa, korzystając z lepszych nastrojów jakie panowały wśród inwestorów po dobrej sesji na Wall Street, podjęła próbę sforsowania poziomu oporu na 1,23.

Mocne wybicie nie trwało jednak długo i kurs po osiągnięciu poziomu 1,2325 ponownie cofną się do pozycji wyjściowej. Widać było, że kupującym brakuje dodatkowego impulsu, który mógłby napędzić wzrost. W zamian za to na rynku pojawiły się informacje sprzyjające podaży. Nie najlepszy wynik aukcji hiszpańskich obligacji podkopał i tak już kiepskie nastroje rynkowe. Przełożyło się to zarówno na spadek notowań głównej pary jak i dalszy wzrost rentowności hiszpańskich papierów dłużnych na rynku wtórnym. Przecena wspólnej waluty wyhamowała dopiero w okolicy 1,2250, po czym kurs szybko wrócił pod odpór na 1,23. Byki nie zamierzały łatwo oddać pola do gry, mimo że brakowało im atutów. W międzyczasie na rynku pojawiły się prasowe spekulacje jakoby część kwoty, która nie zostałaby wykorzystana na rekapitalizację hiszpańskich banków mogłaby zostać przeznaczona na zakupu długu publicznego tego kraju. To początkowo przywróciło optymizm, lecz szybkie dementi ze strony Komisji Europejskiej rozwiało wszelkie nadzieje i przekreśliło szanse byków na wyższe poziomy. W drugiej części sesji kurs już z coraz większym trudem utrzymywał się przy istotnym poziomie oporu. Wraz z dołączaniem kapitału amerykańskiego sytuacja euro pogarszała się. Niewiele zmienił opublikowany odczyt liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, który zaskoczyły negatywnie wzrastając do poziomu 386 tys. Tuż przed otwarciem handlu zza oceanem kurs pary EUR/USD testował poziom dziennych minimów. Podaży nie zabrało dużo czasu, aby ustanowić je na nowo. Przed opublikowaniem danych z amerykańskiej gospodarki cena euro oscylował na poziomie 1,2240 dolara. Po ogłoszeniu słabych odczytów z USA (indeks FED z Filadelfii wyniósł – 12,9 pkt, a sprzedaż domów na rynku wtórny sięgnęła 4,37 mln) kurs przesunął się na jeszcze niższe poziomy.

Złoty walczy o utrzymanie minimów

Dobry nastrój panujący na początku sesji europejskiej udzielił się także inwestorom z krajowego podwórka. Złoty od rana zyskiwał na wartości zarówno wobec euro, jak i dolara. Na obu parach zanotowano nowe tygodniowe minima. Cena dolara osunęła się do wartości 3,3730 zł, natomiast euro najniżej zostało wycenione na poziomie 4,1565 zł. Rodzima waluta podobnie jak wczoraj w dość ograniczony sposób reagowała na zmiany na eurodolarze. Wycenie polskiej waluty nie szkodził także pogarszający się ogólny sentyment na szerokim rynku. Dopiero w końcówce notowań za sprawą mocniejszego spadku eurodolara kurs pary USD/PLN podszedł pod poziom 3,40. Na zachowanie złotówki nie miała wpływu wypowiedź Anny Zielińskiej-Głębockiej z RPP. Stwierdziła ona, że jeśli spowolnienie w gospodarce powiększy się trzeba będzie rozważyć obniżenie stop. To już drugi gołębi komentarz w ciągu dwóch dni. Trudno jednak przesądzać o tym, czy Rada zdecyduje się w najbliższym czasie poluzować politykę monetarną. Zwłaszcza, że nie tak dawno dokonała jej zaostrzenia. Najbardziej więc możliwym scenariuszem będzie taktyka „wait and see”, która będzie obojętna dla rynku walutowego.

Źródło: Michał Mąkosa, FMC Managment
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.