Euro najsilniejsze od ponad miesiąca

Euro najsilniejsze od ponad miesiąca
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2012-07-19 (10:06)

Zgodnie z oczekiwaniami przedstawienie przez Bena Bernanke półrocznego raportu dotyczącego polityki monetarnej przed Komisją ds. Usług Finansowych Senatu USA nie wpłynęło na kurs eurodolara. Kurs EUR/USD odnotował minimum na 1,2115. Od rana natomiast euro zyskuje na wartości. Notowania znalazły się na najwyższym poziomie od ponad miesiąca 1,2320.

Dane z amerykańskiego rynku nieruchomości były zgodne z oczekiwaniami – pokazały, że rynek odradza się po kryzysie. Zarówno dane o liczbie rozpoczętych budów domów jak i liczbie pozwoleń ma budowę znajdują się w trendzie wzrostowym od początku poprzedniego roku. Nie bez wpływu na rynek nieruchomości pozostaje operations twist. Operacja ta poprzez skup długoterminowych papierów skarbowych i sprzedaż krótkoterminowych, wpływa na obniżenie się dłuższego końca krzywej rentowności amerykańskiego długu, a co za tym idzie powoduje spadek oprocentowania długoterminowych kredytów hipotecznych. Obecnie średnie oprocentowanie dla 30- letnich kredytów znajduje się na najniższym poziomie w historii 3,6 proc.

Dość Ważnym punktem wczorajszego dnia było opublikowanie Beżowej Księgi Fed, która informuje, że tempo wzrostu gospodarczego było przeciętne. Dodatkowo w opracowaniu podkreśla się stałe osłabianie presji inflacyjnej i spadek żądań płacowych, natomiast na przestrzeni czerwca i lipca sytuacja na rynku pracy pozostaje podobna do tej na rynku nieruchomości – obserwujemy ciągłą, lecz powolną odbudowę miejsc pracy. Potwierdzeniem tej opinii powinna być niższa od oczekiwań liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, która zostanie opublikowana dziś o 14.30. Oprócz tego o 16.00 poznamy odczyty Indeksu Fed Filadelfia za lipiec, liczby sprzedanych domów na rynku wtórnym w czerwcu i indeksu wskaźników wyprzedzających przygotowywanych przez Conference Board. Z uwagą należy obserwować wyniki amerykańskich spółek – lepsze od oczekiwań publikacje zmniejszą awersję do ryzyka i poprawią nastroje na rynkach finansowych.

W Wielkiej Brytanii zostaną opublikowane dane o sprzedaży detalicznej za czerwiec. Naszym zdaniem dynamika sprzedaży może być wyższa od konsensusu ze względu na obchody 60 rocznicy koronowania królowej Elżbiety II, które z pewnością zwiększyły konsumpcję gospodarstw domowych. W najbliższych dwóch miesiącach spodziewamy się dynamicznego wzrostu konsumpcji głównie z uwagi na fakt organizacji Igrzysk Olimpijskich. W oszacowaniu o ile zwiększyła się dynamika sprzedaży detalicznej w pewnym stopniu pomóc mogą dane o kształtowaniu się tej wartości w Polsce w czerwcu (organizacja EURO 2012). Zaskakująco dobry odczyt może dać fundamentalne przesłanki do umocnienia się funta, którego kurs do euro wynosi 1,2753, natomiast do dolara 1,5658.

Dla notowań wspólnej waluty istotne będzie głosowanie niższej izby niemieckiego parlamentu, który zadecyduje o przyznaniu pomocy hiszpańskim bankom. Jutro w tej samej sprawie będzie obradował fiński parlament (rząd tego kraju chce uzyskać zabezpieczenie w zamian za pomoc).

Złoty nie traci na sile

Obecnie kurs EUR/PLN oscyluje wokół poziomu 4,1650, natomiast kurs USD/PLN wokół 3,38. Dane o produkcji przemysłowej zawiodły rynek. Stopa wzrostu (r/r) wyniosła jedynie 1,2 proc. (konsensus rynkowy zakładał wzrost o 4 proc.). Mimo negatywnych informacji złoty nadal się umacnia. Wpływ na to może mieć dzisiejsza aukcja długu w Ministerstwie Finansów, które planuje uplasować od 3 do 5 mld zł. Wcześniej MF planowało uplasować od 2 do 5 mld zł, jednak biorąc pod uwagę podwyższone zainteresowanie polskim długiem, jest duża szansa na uzyskanie niskich rentowności obligacji.

Źródło: Marcin Pietrzak, Szymon Zajkowski, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.