
Data dodania: 2012-07-18 (10:00)
Nieważne, co dokładnie mówi szef Rezerwy Federalnej, ważne, jak zostanie to zinterpretowane. Tak w skrócie można skwitować reakcję inwestorów na wtorkowe przemówienie Bena Bernanke przed Komisją Bankową Senatu.
Szef Fed nie przekazał żadnych nowych sygnałów dotyczących wprowadzenia trzeciej rundy skupu aktywów (QE3), co dla sporej części obserwatorów było rozczarowaniem. Przemówienie było kalką poprzednich komentarzy Bernanke i wskazywało na spowalniającą gospodarkę, „frustrująco” słaby przyrost zatrudnienia, a to wszystko za sprawą kryzysu zadłużenia strefy euro. Również tak jak ostatnio powtórzył, że Fed jest gotowy do podjęcia dodatkowych kroków, jeśli uzna to za konieczne. Pierwsza reakcja rynku była wprost – nie ma co liczyć na QE3, co jest dobrą wiadomością dla dolara, ale złą dla ryzykownych aktywów. Dolar momentalnie zyskał 0,7 proc. względem euro, notując dzienne maksima na poziomie 1,2188. Spadkami zareagowały indeksy giełdowe w Europie i USA. Jednak po około pół godziny zaczęło się „doszukiwanie drugiego dna” w komentarzu Bernanke. Zachowanie rynku wskazuje, że ostatecznie nadzieje na QE3 zostały podtrzymane, bo Bernanke nie wykluczył dodatkowego luzowania monetarnego w przyszłości. Na tej podstawie w trakcie amerykańskiej sesji optymiści wzięli górę nad pesymistami i wyciągnęli indeksy giełdowe i eurodolara w górę. Za wsparcie mieli relatywnie dobre dane z amerykańskiej gospodarki (wzrost produkcji przemysłowej o 0,4 proc.) i lepsze od oczekiwań wyniki takich spółek, jak Goldman Sachs i Coca-Cola. Swoją drogą mamy tu pewien paradoks, gdyż lepsza kondycja amerykańskich przedsiębiorstw jest argumentem przeciw QE3. Na rynkach finansowych przychodzą jednak takie okresy, kiedy nadzieja i inne emocje odgrywają większą rolę niż twarde fakty. Czas jednak pokaże, czy nadzieja będzie na tyle silna, aby przeciwstawić się pozostałym problemom trawiącym światową gospodarkę, które wyjdą na powierzchnię, nim sen o QE3 się ziści.
Środowe wystąpienie Bernanke przed Komisją ds. Usług Finansowych nie powinno już budzić takich emocji, jak to wczorajsze, toteż wydarzenie to powinno przejść bez echa. Kalendarz makroekonomiczny na dziś otwierają dane o bezrobociu w Wielkiej Brytanii (10:30), które będą ważne dla notowań funta. Na 11:30 zaplanowana jest aukcja bonów skarbowych Portugalii, która powoli próbuje wrócić na rynki finansowe po okresie korzystania z pożyczek od UE i MFW. Aukcje należy traktować informacyjnie, jako test zaufania inwestorów do Lizbony. O 14:00 GUS poda dane o produkcji przemysłowej i inflacji PPI za czerwiec, jednak dane te zwykle nie wywierają wpływu na notowania złotego. Ważniejsze dla nastrojów rynkowych będą dane z rynku mieszkaniowego USA – o 14:30 poznamy liczbę nowych pozwoleń na budowę i rozpoczętych budów domów. Odbicie rynku nieruchomości w USA jest jednym z kluczowych czynników podtrzymania ożywienia w największej gospodarce świata.
Środowe wystąpienie Bernanke przed Komisją ds. Usług Finansowych nie powinno już budzić takich emocji, jak to wczorajsze, toteż wydarzenie to powinno przejść bez echa. Kalendarz makroekonomiczny na dziś otwierają dane o bezrobociu w Wielkiej Brytanii (10:30), które będą ważne dla notowań funta. Na 11:30 zaplanowana jest aukcja bonów skarbowych Portugalii, która powoli próbuje wrócić na rynki finansowe po okresie korzystania z pożyczek od UE i MFW. Aukcje należy traktować informacyjnie, jako test zaufania inwestorów do Lizbony. O 14:00 GUS poda dane o produkcji przemysłowej i inflacji PPI za czerwiec, jednak dane te zwykle nie wywierają wpływu na notowania złotego. Ważniejsze dla nastrojów rynkowych będą dane z rynku mieszkaniowego USA – o 14:30 poznamy liczbę nowych pozwoleń na budowę i rozpoczętych budów domów. Odbicie rynku nieruchomości w USA jest jednym z kluczowych czynników podtrzymania ożywienia w największej gospodarce świata.
Źródło: Konrad Białas, Analityk Domu Maklerskiego AFS
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Advanced Financial Solutions
Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze
Czy Trump podważy stanowisko szefa Fed?
2025-06-27 Poranny komentarz walutowy XTBW ostatnich dniach pojawiło się sporo spekulacji na temat tego, że Donald Trump mógłby zdecydować się na wcześniejsze ogłoszenie osoby, która będzie nowym szefem Fed. Oczywiście w tym momencie nie mówi się o zwolnieniu Powella ze stanowiska, ale nominowanie nowego szefa Fed na wiele miesięcy przed wygaśnięciem kadencji obecnego mogłoby znacząco wpłynąć na nastroje na rynku finansowym. Czy w takim wypadku dolar może jeszcze mocniej stracić na wartości?
Trump coraz mocniej krytykuje Powella
2025-06-26 Raport DM BOŚ z rynku walutPrezydent USA nie omieszkał nazwać szefa FED "matołem" po tym, jak Rezerwa Federalna w zeszłym tygodniu nie obniżyła stóp procentowych. Wczoraj Jerome Powell znalazł pod presją pytań senatorów podczas składania zeznań przez Komisją Bankową, gdzie prezentował okresowy raport nt. stanu gospodarki i perspektyw polityki monetarnej. Widać było chęć "wymuszenia" odpowiedzi, co do wcześniejszej obniżki stóp procentowych. Bankier pozostał w tym względzie nieugięty - FED musi być pewien tego na ile zamieszanie z cłami Donalda Trumpa wpłynie na wskaźniki inflacji (zwłaszcza bazowej).
Dolar najtańszy od 2020 roku
2025-06-26 Komentarz walutowy XTBCzwartkowy poranek na rynkach walutowych jest wyjątkowo słaby dla dolara amerykańskiego. Waluta rezerwowa świata traci do polskiego złotego już 0,3% i tym samym schodzi na najniższe poziomy od grudnia 2020 roku. Dolar amerykański już dawno nie był taki słaby. Jednym z głównych powodów tego spadku jest niepewność i nieprzewidywalność otaczające politykę handlową USA, w szczególności wdrożenie ceł za rządów prezydenta Trumpa.
Czy dolar osiągnie 3,50 zł przed końcem wakacji? Eksperci zdradzają prognozy!
2025-06-25 Analizy walutowe MyBank.plKurs dolara amerykańskiego wobec polskiego złotego zawsze budził duże emocje zarówno wśród inwestorów, przedsiębiorców, jak i osób planujących zagraniczne podróże. Zwłaszcza w sezonie wakacyjnym pytania o przyszłość dolara stają się wyjątkowo aktualne. W tym roku, w obliczu globalnych zmian gospodarczych i politycznych, pojawiają się szczególnie interesujące pytania o to, czy dolar może osiągnąć pułap 3,50 zł jeszcze przed końcem wakacji.
Rynki już ochłonęły po ostatnich wydarzeniach...
2025-06-25 Raport DM BOŚ z rynku walutŚroda przynosi mieszane wskazania w przestrzeni FX - dolar zyskuje do jena pośród G-10, ale nie są to duże zmiany. Z kolei nadal traci wobec walut Antypodów, oraz funta, co pokazuje, że na rynkach nadal jest widoczny apetyt na ryzyko, który powrócił po tym jak sytuacja na Bliskim Wschodzie się wyciszyła i rynki zaczęły wierzyć w to, że temat izraelsko-irański spadł na dłuższy czas z wokandy.
Coraz większe podziały w Rezerwie Federalnej
2025-06-25 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersWczorajsze półroczne przesłuchanie przewodniczącego Fed przed Izbą Reprezentantów USA nie przyniosło istotnych nowych informacji. Powell powtórzył dotychczasową linię retoryczną Rezerwy Federalnej, która wskazuje, że nie ma presji, by szybko dostosowywać politykę pieniężną, a decydenci mogą pozwolić sobie obserwowanie wpływu polityki handlowej USA na inflację i koniunkturę. Niemniej jednak bankier centralny przyznał, że wpływ ceł na inflację jest obecnie słabszy, niż zakładano w kwietniu. Może to utorować drogę do wcześniejszych cięć stóp procentowych, niż się jeszcze niedawno spodziewano.
Trump kończy wojnę
2025-06-24 Raport DM BOŚ z rynku walutWejście Amerykanów do wojny izraelsko-irańskiej przyspieszyło zakończenie konfliktu, a nie doprowadziło do jego eskalacji. W nocy weszły w życie ustalenia narzucone de facto przez Donalda Trumpa, czyli rozejm pomiędzy Izraelem, a Iranem, który prezydent USA uważa jednocześnie za zakończenie trwającego ponad tydzień konfliktu militarnego (tak dał do zrozumienia na swoich socialach). Główne pytanie brzmi teraz, czy obie strony na to się zgodzą? Chwilę po wyznaczonym przez Donalda Trumpa czasie obowiązywania rozejmu dochodziło jeszcze do operacji militarnych obu stron, ale później zostały one wygaszone.
Rynki reagują ulgą
2025-06-24 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersWe wtorek prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił zawieszenie broni między Izraelem a Iranem, jednak kilka godzin później Izrael oskarżył Teheran o naruszenie porozumienia, twierdząc, że wykrył wystrzelenie rakiet. W odpowiedzi izraelski minister obrony nakazał przeprowadzenie silnych uderzeń na cele w Teheranie. Choć Iran nie potwierdził oficjalnie zgody na rozejm, według anonimowych źródeł Trump zabiegał o pomoc emira Kataru w przekonaniu Iranu do zaakceptowania zawieszenia broni, co miało się ostatecznie udać.
Euforia po ogłoszeniu zawieszenia broni
2025-06-24 Poranny komentarz walutowy XTBDonald Trump po godzinie 7 rano czasu europejskiego ogłosił, że weszło w życie zawieszenie broni pomiędzy Iranem oraz Izraelem. Choć pierwsze wspomnienie miało miejsce tuż po północy, to jednak szereg ataków rakietowych wskazywał raczej na dalszą eskalację sytuacji. Niemniej po burzliwych kilkudziesięciu godzinach, rynek wyraźnie odetchnął z ulgą, choć wcześniej również nie przejmował się zbyt mocno całą sytuacją. Co widzi na rynkach? Czy może dojść do eskalacji sytuacji z obecnego miejsca?
Inwestorzy nie przejmują się konfliktem?
2025-06-23 Raport DM BOŚ z rynku walutRynki finansowe nie zareagowały jakimś poważnym tąpnięciem po informacjach o zbombardowaniu przez USA irańskich instalacji nuklearnych w niedzielę o poranku. Reakcja jest powściągliwa, co może pokazywać, że inwestorzy realnie oceniają możliwości Iranu, co do odwetu i dalszej eskalacji wojny przez USA (sam Trump zaczyna mieć problemy, po tym jak nie "poprosił" Kongresu o zgodę na atak na Iran).