Rynek liczy na QE3

Rynek liczy na QE3
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2012-07-17 (10:11)

Po słabszych danych o sprzedaży detalicznej wzrosły nadzieje na kolejne luzowanie ilościowe ze strony Fed. Wywołało to spadki wartości dolara amerykańskiego. Kurs EUR/USD ustanowił nowe lokalne maksimum na 1,2315.

Jeżeli dziś Ben Bernanke w „gołębim” tonie wypowie się o QE3, możemy spodziewać się wzrostu wartości wspólnej waluty i dalszej korekty trendu spadkowego. Zakładamy jednak, że nie potrwa ona długo i eurodolar powróci do spadków.

Dziś najważniejszym wydarzeniem będzie wystąpienie publiczne szefa amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Uczestnicy rynku jak zwykle wyszukiwać będą słów na temat możliwej kolejnej rundy luzowania polityki monetarnej. W tym kontekście dodatkowego znaczenia nabiera odczyt inflacji CPI za czerwiec. Po trzecim z rzędu miesiącu ujemnej dynamiki sprzedaży detalicznej, w przypadku niższego od oczekiwań tempa wzrostu cen, wzrośnie prawdopodobieństwo przeprowadzenia QE3. W ocenie szans na taką decyzję władz monetarnych USA z pewnością pomoże dzisiejsze wystąpienie prezesa Fed Bena Bernanke, który przed Senatem Stanów Zjednoczonych, przedstawi półroczny raport na temat polityki pieniężnej. Do tej pory największe banki (primary dealers) oceniają prawdopodobieństwo QE3 na 70 proc. - 8 z 20 ankietowanych instytucji spodziewa się uruchomienia programu w sierpniu lub we wrześniu natomiast pozostałe 12 banków do końca roku. Szacowna wartość QE3 to 550 mld USD (poprzednie dwie rundy łącznie opiewały na 2,3 bln USD). Zrewidowanie w dół prognozy globalnego wzrostu gospodarczego przez MFW o 0,2 pkt. proc. powinno skłonić banki centralne do podjęcia jeszcze bardziej zdecydowanych kroków – zresztą MFW sugeruje, że ECB powinien dostarczać płynności sektorowi bankowemu na jeszcze bardziej łagodnych warunkach. Jeżeli dziś Ben Bernanke nie zapowie kolejnej rundy luzowania ilościowego dolar ponownie zyska na wartości.

Na spadek kursu EUR/USD wpływ może mieć również gorszy od oczekiwań odczyt indeksu ZEW (konsensus rynkowy wynosi - 18,3 pkt.). Wartość indeksu spada od kwietnia bieżącego roku, a kolejny słaby odczyt potwierdziłby stopniowe pogarszanie się koniunktury w największej gospodarce strefy euro. Przed rozpoczęciem przemówienia szefa Fed poznamy również dynamikę produkcji przemysłowej w czerwcu. Jeżeli okaże się niższa od prognoz, wzrosty eurodolara zostaną podtrzymane, gdyż, inwestorzy zinterpretują to podobnie jak wczorajszy odczyt sprzedaży detalicznej – wzrost prawdopodobieństwa QE3.

Dane z Polski bez wpływu na notowania

Złoty umocnił się wczoraj do 4,18 w stosunku do euro i do 3,41 w stosunku do dolara. Uważamy, że w najbliższych dniach notowania EUR/PLN powinny zachowywać się stabilnie. Złoty może jednak osłabić się do 4,22. Na USD/PLN jak zwykle będzie panować większa zmienność. Notowania mogą znaleźć się przy 3,46. Dziś zostaną opublikowane dane dotyczące rynku pracy za czerwiec. Nasze prognozy zakładają dynamikę wynagrodzeń wyższą od konsensusu rynkowego - na poziomie 3,9 proc. w ujęciu rocznym (konsensus 3,5 proc.), natomiast w kwestii zatrudnienia jesteśmy zgodni z konsensusem - 0,2 proc. r/r. Dane te nie powinny wpłynąć na kurs złotego. Większe znaczenie mogą mieć jutrzejsze dane o produkcji przemysłowej w czerwcu. Uzasadnienie do naszych prognoz znajdą Państwo w dzisiejszym komentarzu do danych.

Źródło: Marcin Pietrzak, Szymon Zajkowski, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.