Protokół FOMC umacnia dolara

Protokół FOMC umacnia dolara
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-07-12 (09:33)

Rynek długu, w porównaniu z notowaniami eurodolara, zachowywał się w środę bardzo dobrze. Rentowności dziesięcioletnich obligacji hiszpańskich spadły o 23 pb., do poziomu 6,58 proc., a obligacji włoskich o 14 pb., do 5,81 proc.

Jest to reakcja na ogłoszony wczoraj przez hiszpańskiego premiera Mariano Rajoya plan oszczędności, które do końca 2014 r. mają przynieść budżetowi państwa 65 mld EUR oszczędności. Program zakłada m. in. podwyżkę podatku VAT z 18 do 21 proc., pozyskanie 3,5 mld EUR na cięciach wydatków w administracji państwowej, wzrost akcyzy tytoniowej i program prywatyzacji spółek państwowych. Jest to zgodne z porozumieniem z ministrami finansów strefy euro, którzy zezwolili Hiszpanii na podwyższenie limitu deficytu budżetowego na ten rok do 6,3 proc. PKB (dla porównania w 2011 r. było to 8,9 proc.), w zamian jednak za bardziej zakrojony plan oszczędnościowy. Niewątpliwie dyscyplina fiskalna jest Madrytowi potrzebna, jednak w krótkiej perspektywie zaciskanie pasa może spowodować jeszcze pogłębienie recesji i wzrost bezrobocia, które już teraz sięga 25 proc. i jest najwyższe w UE. Reakcja rynku długu pokazuje jednak, że w tym momencie konsolidacja fiskalna jest jedynym środkiem dającym nadzieje na obniżenie rentowności obligacji do bezpiecznego poziomu (interwencje EBC na rynku wtórnym dalej są zawieszone, natomiast skup obligacji przez ESM to na razie melodia przyszłości). Z drugiej strony razi brak korelacji rynku długu z wyceną euro. Wczorajszy spadek do nowego lokalnego minimum na poziomie 1,2213 to jednak skutek protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC.

Ujawnione wczoraj minutes pokazały, że tylko kilku członków FOMC było zdania, że w tym momencie potrzebne są dodatkowe kroki (luzowanie ilościowe), które pozwolą poprawić sytuację na amerykańskim rynku pracy oraz umożliwić osiągnięcie celu inflacyjnego Fed (2 proc.). Tym samym póki co nie można oczekiwać, że Fed szybko zdecyduje się na QE3. Niemniej jednak prawie wszyscy członkowie FOMC zgodzili się z tezą, że obecne dane napływające z gospodarki amerykańskiej, mimo że wskazują wciąż na wzrost gospodarczy, są gorsze, niż można było tego oczekiwać. Dlatego też niepewność co do rozwoju sytuacji pozostaje duża, chociaż niektórzy członkowie wyrażali nadzieję, że jest to przejściowe i nie zmusza ich jeszcze do rewizji w dół swoich prognoz. Dodatkowo FOMC ocenił, że napięcia na rynkach finansowych związane z europejskim kryzysem zadłużenia wzrosły od momentu poprzedniego posiedzenia FOMC w kwietniu. Umocnienie dolara po opublikowaniu protokołu świadczy, że były oczekiwania co do bardziej zdecydowanej dyskusji nt. QE3. Z protokołu wynika jednak, że temat wciąż nie jest definitywnie zamknięty, natomiast wpływ minutes na kurs eurodolara teraz już został uwzględniony. Dalsza presja na sprzedaż euro powinna powoli słabnąć. Rynek może czekać odreagowanie, jednak raczej nie zmieni ono średnioterminowej tendencji spadkowej kursu EUR/USD.
W nocy poznaliśmy decyzję Banku Japonii dotyczącą stóp procentowych. Zgodnie z oczekiwaniami główna stopa pozostała na poziomie 0-0,1 proc., natomiast nieoczekiwanie BoJ zwiększył program skupu aktywów o 5 bilionów jenów. Opiewa on teraz na kwotę 45 bilionów jenów (564 mld USD). Reakcją na decyzję było osłabienie notowań jena względem dolara i euro. Poza tym dzisiejsze kalendarium jest dosyć ubogie. Warto zwrócić uwagę na produkcję przemysłową z Eurolandu w maju (prog. -0,1 proc. m/m), którą Eurostat poda o godz. 11:00. Z danych z USA zmienność mogą wprowadzić tylko tygodniowe dane o nowych bezrobotnych publikowane o godz. 14:30, ale tylko wówczas, gdy będą one istotnie różnić się od prognozowanych 370 tys.

Źródło: Łukasz Rozbicki, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Rynek ma nadzieje na przełom między USA oraz Chinami

Rynek ma nadzieje na przełom między USA oraz Chinami

2025-05-09 Poranny komentarz walutowy XTB
W trakcie najbliższego weekendu ma dojść do pierwszych poważniejszych negocjacji handlowych między USA oraz Chinami. Rozmowy te mają odbyć się w Szwajcarii. Oczekiwania przed tą rozmową są dosyć pozytywne, biorąc pod uwagę porozumienie handlowe między USA oraz Wielką Brytanią, choć jednocześnie wielokrotnie w tym tygodniu Trump podminowywał ewentualną skłonność do obniżania stawek celnych. Co to znaczy dla rynku, a w szczególności dla amerykańskiego dolara?
Złoty bez reakcji na decyzję RPP

Złoty bez reakcji na decyzję RPP

2025-05-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Można powiedzieć „wreszcie” stopy procentowe w Polsce wędrują w dół. Rada zdecydowała się na taką pierwszą, ale nie ostatnią obniżkę. Okres wysokiego oprocentowania powoli dobiega końca. Złoty jednak nie reaguje. Dlaczego? Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych od razu o 50 punktów bazowych, w efekcie czego stopa referencyjna powędruje z 5,75 na 5,25%.
RPP w końcu obniża stopy!

RPP w końcu obniża stopy!

2025-05-07 Market News XTB
Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na obniżenie stóp procentowych o 50 punktów bazowych, co było zgodne z oczekiwaniami rynkowymi. Na decyzję o obniżce stóp procentowych musieliśmy czekać bardzo długo, gdyż poprzednia decyzja o obniżce była podjęta ostatnim razem w październiku 2023 roku. Główna stopa procentowa została obniżona z poziomu 5,75% do poziomu 5,25%. Co stało za dzisiejszą decyzją?
Będzie odwilż z Chinami?

Będzie odwilż z Chinami?

2025-05-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środowy ranek przynosi poprawę nastrojów po tym, jak strona amerykańska podała, że w weekend dojdzie do spotkania z przedstawicielami Chin (Pekin ma reprezentować wicepremier He Lifeng), co zostało odebrane jako sygnał, że pomimo mieszanych informacji z ostatnich dni, sprawy idą jednak w dobrym kierunku. Rozmowy mają potrwać dwa dni, a Amerykanie będą reprezentowani głównie przez Scotta Bessenta (Sekretarza Skarbu) i Jamiesona Greera (przedstawiciela ds. handlu).
Fed nie zaskoczy. A co zrobi RPP?

Fed nie zaskoczy. A co zrobi RPP?

2025-05-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed nie zaskoczy dziś rynku. Pozostawienie stóp na niezmienionym poziomie to scenariusz bazowy. Istnieje wciąż zbyt wiele niepewności związanych ze skutkami polityki celnej USA, dlatego Rezerwa Federalna woli wybrać ostrożniejszy wariant, który oznacza wyższe stopy przez dłuższy czas. Dzisiejsze wieczorne wydarzenie nie powinno zatem stanowić przełomu dla dolara amerykańskiego.
Dzień decyzji RPP i FED!

Dzień decyzji RPP i FED!

2025-05-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Rozpoczynamy bardzo ważną sesję na rynkach finansowych, która obfitować będzie w liczne decyzje banków centralnych dotyczące wysokości stóp procentowych. Uwaga skupi się przede wszystkim na decyzji Narodowego Banku Polskiego oraz amerykańskiego Fed’u. Oczekiwania dotyczące decyzji RPP są dosyć jasne po wyraźnej zmianie komunikacji sprzed miesiąca. Prezes Glapiński komentował, że w 2025 roku możliwe są dwa cięcia po 50 pb i taki scenariusz z nawiązką wycenia rynek kontraktów FRA.
Dzień przed komunikatem FED

Dzień przed komunikatem FED

2025-05-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi dalsze cofnięcie się dolara, choć rynek nie jest jednomyślny. Pośród walut G-10 gorzej wypadają frank, dolar australijski i korona norweska, choć ich osłabienie jest minimalne. Słabość szwajcarskiej waluty w ostatnim czasie nie jest zaskoczeniem, zerowa inflacja za kwiecień podbiła spekulacje, co do tego, czy i kiedy SNB zdecyduje się na powrót ujemnych stóp procentowych. Więcej walut jednak zyskuje dzisiaj w relacji z dolarem - najlepiej radzą sobie dolar nowozelandzki, jen, oraz funt.
Trudne zadanie Fed

Trudne zadanie Fed

2025-05-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W obliczu pogarszających się danych makroekonomicznych i nasilającej się presji politycznej ze strony prezydenta Donalda Trumpa, amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) zdecyduje się prawdopodbnie jutro na utrzymanie stóp procentowych. Choć gospodarka USA skurczyła się w pierwszym kwartale 2025 roku, a inflacja PCE spadła do poziomu 2,3 proc. – bliskiego celu inflacyjnego Fed – bank centralny nie planuje jeszcze rozpocząć cyklu obniżek.
RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

2025-05-06 Poranny komentarz walutowy XTB
W tym tygodniu poznamy kilka decyzji banków centralnych i w zasadzie poza Fedem, w każdym wypadku oczekujemy obniżek stóp procentowych. Z perspektywy polskich inwestorów liczyć się będzie oczywiście decyzja RPP, której posiedzenie rozpoczyna się dzisiaj oraz Rezerwy Federalnej, która również jutro po dwudniowym posiedzeniu będzie prezentować swoją decyzję. Czego oczekiwać po decyzjach banków centralnych i jakie ma to znaczenie dla rynku?
Co dalej z tym dolarem?

Co dalej z tym dolarem?

2025-05-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta nie zyskała zbytnio w pierwszych dniach maja, choć teoretycznie mogła bazując na sentymencie z Wall Street i dobrych danych z rynku pracy. W zamian za to poniedziałkowy ranek przynosi cofnięcie dolara względem większości walut, traci też amerykański dług (rosną rentowności). W piątek rynek został "napompowany" oczekiwaniami, że w końcu rozpoczną się wzajemne rozmowy pomiędzy USA, a Chinami, które mogłyby przynieść obniżkę taryf.