Polska waluta na 2-miesiecznych maksimach wobec euro

Polska waluta na 2-miesiecznych maksimach wobec euro
Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Data dodania: 2012-07-11 (10:09)

Podczas porannego, środowego handlu złoty oscyluje blisko poziomów ustalonych podczas wczorajszej sesji amerykańskiej. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,185 PLN za euro, 3,41 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,484 PLN względem franka szwajcarskiego.

Rentowności polskiego długu pozostają stabilne i po lekkim wzroście wynoszą aktualnie 5,149% w przypadku instrumentów 10 – letnich.

W trakcie wczorajszej sesji złoty ponownie zyskał (szczególnie wobec dolara amerykańskiego 1,14%) opierając się spadkom na notowaniach eurodolara. Inwestorzy nie przestraszyli się negatywnych doniesień ze Strefy Euro, gdzie ministrowie finansów podczas szczytu EcoFin przeforsowali jedynie oczekiwane zatwierdzenie pomocy finansowej rzędu 30 mld EUR (plus potencjalne 100 mld EUR) dla Hiszpanii. W kwestiach istotniejszych tak jak użycie ESM w celu dokapitalizowania banków oraz potencjalnej działalności wehikułu na rynku europejskiego długu nie osiągnięto kompromisu. Dodatkowo informacja, iż decyzja w zakresie ratyfikacji ESM przez Niemcy może potrwać nawet kilka miesięcy po tym jak Trybunał Stanu zadeklarował potrzebę dłuższego rozpatrywania skarg ww. zakresie. W reakcji na te doniesienia eurodolar naruszył 2-letnie minima, które aktualnie wynoszą 1,2235 USD.

Tymczasem polska waluta, wspierana przez zakupy inwestorów z zagranicy, osiągnęła 2-miesieczne maksima. Podobnie jak w trakcie poprzednich sesji duże znaczenie miały tutaj rosnące ceny polskiego długu, który traktowany jest jako atrakcyjne aktywo w świetle aktualnych zawirowań na europejskich papierach dłużnych oraz potencjalne ograniczenie podaży w najbliższych miesiącach. Z rynkowego punktu widzenia w arkuszach obecny był również BGK, co wedle opinii uczestników rynku, wywarło psychologiczny wpływ na notowania.

Nie da się nie zauważyć, iż ostatnie kilkanaście sesji przyniosło pokaz względnej siły złotego, którego postrzeganie na rynku zbliżyło się do korony czeskiej, a więc koszykowego aktywa traktowanego jako bardziej stabilne. Zakupy inwestorów zza granicy wspierają wycenę polskich aktywów, a ostatnia decyzja EBC w zakresie stóp procentowych (-0,25pb) zwiększyła atrakcyjność PLN pod względem fundamentalnym.

Warto jednak pamiętać, iż z historycznego punktu widzenia wielokrotnie byliśmy już świadkami realizacji podobnego scenariusza w okresie czerwiec-sierpień. Na przestrzeni ostatnich 5 lat polska waluta zyskiwała w tym okresie 4-krotnie (wyjątek stanowił rok 2011). Tendencja ta pokazuje, iż w okolicach sierpnia/września na rynku ponownie pojawiała się podaż.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest znaczących publikacji makroekonomicznych z rynku krajowego. Złoty podatny będzie na impulsy płynące z szerokiego rynku, a te warunkować będą wystąpienia przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego oraz publikacja miesięcznego biuletynu EBC. Ponadto o godz. 14:30 poznamy dane fundamentalne z amerykańskiej gospodarki dotyczące bilansu handlu zagranicznego (-48,4 mld USD), które będą rozpatrywane w świetle ostatnich, analogicznych odczytów z Chin.

Dla złotego najważniejszą figurą fundamentalną tygodnia pozostaje publikowany w piątek odczyt inflacji w ujęciu CPI (oczek. 4,1% r/r) za czerwiec. Podwyższone szacunki rynkowe wynikają w dużej mierze z założeń, iż zakończone EURO2012 przyczyniło się do wzrostu cen towarów konsumpcyjnych.

Z technicznego punktu widzenia wydaje się, iż aktualny impuls aprecjacyjny na złotym powinien doprowadzić do testu okolic 4,16-4,17 EUR/PLN, gdzie wzrośnie prawdopodobieństwo wygenerowania większej korekty na notowaniach. jednocześnie intra-sesyjne opór znajdować się będzie w obszarze pełnego, psychologicznego zakresu na 4,20 EUR/PLN.

Źródło: Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Rynek ma nadzieje na przełom między USA oraz Chinami

Rynek ma nadzieje na przełom między USA oraz Chinami

2025-05-09 Poranny komentarz walutowy XTB
W trakcie najbliższego weekendu ma dojść do pierwszych poważniejszych negocjacji handlowych między USA oraz Chinami. Rozmowy te mają odbyć się w Szwajcarii. Oczekiwania przed tą rozmową są dosyć pozytywne, biorąc pod uwagę porozumienie handlowe między USA oraz Wielką Brytanią, choć jednocześnie wielokrotnie w tym tygodniu Trump podminowywał ewentualną skłonność do obniżania stawek celnych. Co to znaczy dla rynku, a w szczególności dla amerykańskiego dolara?
Złoty bez reakcji na decyzję RPP

Złoty bez reakcji na decyzję RPP

2025-05-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Można powiedzieć „wreszcie” stopy procentowe w Polsce wędrują w dół. Rada zdecydowała się na taką pierwszą, ale nie ostatnią obniżkę. Okres wysokiego oprocentowania powoli dobiega końca. Złoty jednak nie reaguje. Dlaczego? Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych od razu o 50 punktów bazowych, w efekcie czego stopa referencyjna powędruje z 5,75 na 5,25%.
RPP w końcu obniża stopy!

RPP w końcu obniża stopy!

2025-05-07 Market News XTB
Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na obniżenie stóp procentowych o 50 punktów bazowych, co było zgodne z oczekiwaniami rynkowymi. Na decyzję o obniżce stóp procentowych musieliśmy czekać bardzo długo, gdyż poprzednia decyzja o obniżce była podjęta ostatnim razem w październiku 2023 roku. Główna stopa procentowa została obniżona z poziomu 5,75% do poziomu 5,25%. Co stało za dzisiejszą decyzją?
Będzie odwilż z Chinami?

Będzie odwilż z Chinami?

2025-05-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środowy ranek przynosi poprawę nastrojów po tym, jak strona amerykańska podała, że w weekend dojdzie do spotkania z przedstawicielami Chin (Pekin ma reprezentować wicepremier He Lifeng), co zostało odebrane jako sygnał, że pomimo mieszanych informacji z ostatnich dni, sprawy idą jednak w dobrym kierunku. Rozmowy mają potrwać dwa dni, a Amerykanie będą reprezentowani głównie przez Scotta Bessenta (Sekretarza Skarbu) i Jamiesona Greera (przedstawiciela ds. handlu).
Fed nie zaskoczy. A co zrobi RPP?

Fed nie zaskoczy. A co zrobi RPP?

2025-05-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed nie zaskoczy dziś rynku. Pozostawienie stóp na niezmienionym poziomie to scenariusz bazowy. Istnieje wciąż zbyt wiele niepewności związanych ze skutkami polityki celnej USA, dlatego Rezerwa Federalna woli wybrać ostrożniejszy wariant, który oznacza wyższe stopy przez dłuższy czas. Dzisiejsze wieczorne wydarzenie nie powinno zatem stanowić przełomu dla dolara amerykańskiego.
Dzień decyzji RPP i FED!

Dzień decyzji RPP i FED!

2025-05-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Rozpoczynamy bardzo ważną sesję na rynkach finansowych, która obfitować będzie w liczne decyzje banków centralnych dotyczące wysokości stóp procentowych. Uwaga skupi się przede wszystkim na decyzji Narodowego Banku Polskiego oraz amerykańskiego Fed’u. Oczekiwania dotyczące decyzji RPP są dosyć jasne po wyraźnej zmianie komunikacji sprzed miesiąca. Prezes Glapiński komentował, że w 2025 roku możliwe są dwa cięcia po 50 pb i taki scenariusz z nawiązką wycenia rynek kontraktów FRA.
Dzień przed komunikatem FED

Dzień przed komunikatem FED

2025-05-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi dalsze cofnięcie się dolara, choć rynek nie jest jednomyślny. Pośród walut G-10 gorzej wypadają frank, dolar australijski i korona norweska, choć ich osłabienie jest minimalne. Słabość szwajcarskiej waluty w ostatnim czasie nie jest zaskoczeniem, zerowa inflacja za kwiecień podbiła spekulacje, co do tego, czy i kiedy SNB zdecyduje się na powrót ujemnych stóp procentowych. Więcej walut jednak zyskuje dzisiaj w relacji z dolarem - najlepiej radzą sobie dolar nowozelandzki, jen, oraz funt.
Trudne zadanie Fed

Trudne zadanie Fed

2025-05-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W obliczu pogarszających się danych makroekonomicznych i nasilającej się presji politycznej ze strony prezydenta Donalda Trumpa, amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) zdecyduje się prawdopodbnie jutro na utrzymanie stóp procentowych. Choć gospodarka USA skurczyła się w pierwszym kwartale 2025 roku, a inflacja PCE spadła do poziomu 2,3 proc. – bliskiego celu inflacyjnego Fed – bank centralny nie planuje jeszcze rozpocząć cyklu obniżek.
RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

2025-05-06 Poranny komentarz walutowy XTB
W tym tygodniu poznamy kilka decyzji banków centralnych i w zasadzie poza Fedem, w każdym wypadku oczekujemy obniżek stóp procentowych. Z perspektywy polskich inwestorów liczyć się będzie oczywiście decyzja RPP, której posiedzenie rozpoczyna się dzisiaj oraz Rezerwy Federalnej, która również jutro po dwudniowym posiedzeniu będzie prezentować swoją decyzję. Czego oczekiwać po decyzjach banków centralnych i jakie ma to znaczenie dla rynku?
Co dalej z tym dolarem?

Co dalej z tym dolarem?

2025-05-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta nie zyskała zbytnio w pierwszych dniach maja, choć teoretycznie mogła bazując na sentymencie z Wall Street i dobrych danych z rynku pracy. W zamian za to poniedziałkowy ranek przynosi cofnięcie dolara względem większości walut, traci też amerykański dług (rosną rentowności). W piątek rynek został "napompowany" oczekiwaniami, że w końcu rozpoczną się wzajemne rozmowy pomiędzy USA, a Chinami, które mogłyby przynieść obniżkę taryf.