Euro pod presją decyzji banków centralnych

Euro pod presją decyzji banków centralnych
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-07-06 (09:59)

Wczorajszy dzień zdecydowanie można określić dniem banków centralnych. Do zaplanowanych posiedzeń Banku Anglii i Europejskiego Banku Centralnego nieoczekiwanie dołączył jeszcze Ludowy Bank Chin, który drugi raz w przeciągu miesiąca ściął stopy procentowe – jednoroczna stopa depozytowa została obniżona o 25 pb., do poziomu 3 proc., ...

... a stopa pożyczkowa o 31 pb., do 6 proc. Decyzja ta nie wywołała jednak pozytywnej reakcji rynku, a wręcz przeciwnie – była preludium do pogorszenia nastrojów, co zwłaszcza widoczne było w kursie eurodolara. Pewnych działań Ludowego Banku Chin można było się spodziewać, gdyż chińscy oficjele mówią wprost o używaniu narzędzi do wspierania słabnącego wzrostu gospodarczego, jednakże to właśnie obawa o to, że podejmowane działania mogą być niewystarczające, a sytuacja gospodarki chińskiej jest dużo gorsza niż można wnioskować po oficjalnych danych (dochodzi też problem ich wiarygodności). Gros spadku eurodolara z poziomu 1,2530 do 1,2364 miało jednak miejsce po decyzji EBC. Zgodnie z oczekiwaniami główna stopa benchmarkowa została obniżona o 25 pb. i wynosi teraz 0,75 proc., co oznacza najniższy poziom w historii. Również o 25 pb. ścięto stopę oprocentowania kredytów (do 1,5 proc.) oraz stopę depozytową (do 0 proc.). Od razu jednak pojawiły się wątpliwości, czy takie działanie nie oznacza, że to absolutnie wszystko na co w chwili obecnej zdecyduje się EBC. Powszechne są wątpliwości, czy jeszcze niższe stopy procentowe będą dobrym remedium na kryzys, skoro przez tak długi okres wcale nie pomagały. W momencie, gdy zaufanie na rynku międzybankowym jest niskie, wcale nie jest pewne, że środki z poprzednich LTRO zostaną przetransferowane z depozytów EBC na rynek. Konferencja prasowa prezesa Mario Draghiego potwierdziła te obawy, gdyż mało różniła się od poprzednich. Zdaniem EBC presja inflacyjna słabnie i w 2013 r. inflacja powinna spaść poniżej 2 proc. Jednocześnie jednak powtórzył, że wszystkie niestandardowe działania są tymczasowe, a jeśli chodzi o poprzednie operacje LTRO to trzeba jeszcze poczekać na ich efekty. Jeśli zaś chodzi o fundusze ESM/EFSF to mają w tym momencie wystarczająco dużo kapitału. EBC jest co prawda gotowy działać jako agent dla tych funduszy, ale tego typu deklaracje zostały już zdyskontowane po szczycie przywódców UE 29 czerwca. Cieszyć może jedynie fakt, że obniżka stóp procentowych była jednogłośna, jednak w tym momencie manewrowanie tym standardowym narzędziem polityki pieniężnej jest wszystkim, czego można oczekiwać od EBC.

W piątek powoli rynek europejski zacznie schodzić na dalszy plan, gdyż opublikowane zostaną najważniejsze dane z amerykańskiego rynku pracy. Rynkowy konsensus zakłada wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym o 100 tys., natomiast w sektorze prywatnym o 109 tys. Jednak realne oczekiwania inwestorów po tym, jak wczoraj raport ADP pokazał przyrost zatrudnienia aż na poziomie 176 tys., mogły wzrosnąć. Co prawda niższy odczyt od prognoz może na nowo uruchomić spekulacje o QE3 (najbliższe posiedzenie FOMC odbywa się 31 lipca), jednak naszym zdaniem nie będzie to mieć uzasadnienia faktycznego i w przypadku rozczarowujących danych należy spodziewać się pogorszenia nastrojów i dalszego spadku kursu EUR/USD. Ze względu na to, ze publikowane o godz. 14:30 dane z USA są dziś najważniejsze, do tego momentu zmienność na rynku walutowym będzie niewielka. Po mocnym spadku euro można jednak spodziewać się przedpołudniowej próby odreagowania, gdyż strefa 1,23-1,2350 jest silnym wsparciem dla wspólnej waluty.

Źródło: Łukasz Rozbicki, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.