Spore oczekiwania wobec EBC

Spore oczekiwania wobec EBC
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-07-05 (09:58)

Dla złotego, wczorajsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej nie stanowiła istotnego impulsu i ostatnie godziny upłynęły pod znakiem stabilizacji kursu. Zgodnie z oczekiwaniami referencyjna stopa procentowa została pozostawiona na poziomie 4,75 proc. a względnie wczesna godzina ogłoszenia decyzji (11:35) pokazuje jednomyślność członków Rady.

Na konferencji po decyzji prezes NBP Marek Belka stwierdził, że ostatnie dane makroekonomiczne wskazują na silne symptomy spowolnienia gospodarczego i teraz bardziej obawia się on o tempo ożywienia w kraju, a mniej o inflację niż jeszcze dwa miesiące temu. Zaznaczył jednak, że nie oznacza to od razu zmiany nastawienia RPP, które pozostaje jastrzębie. Dodał, że gdyby zaczął się realizować czarny scenariusz dla gospodarki, wówczas Rada będzie mniej skłonna do podwyżek stóp procentowych, ale nadal pozostaje w przeświadczeniu, że sprowadzenie inflacji do celu wymaga utrzymania realnych stóp procentowych. Słowa prezesa Belki są w pewnym sensie wsparciem dla złotego, gdyż przekreślają wczesne obniżki stóp procentowych. Choć perspektywy dla inflacji uległy poprawie, dla wsparcia polskiej waluty Rada będzie się starać wypierać oczekiwania łagodzenia polityki pieniężnej. Jednak z punktu widzenia sytuacji ekonomicznej, dalsze pogłębianie się kryzysu w strefie euro będzie miało negatywne przełożenie na sytuację w kraju, na co ostatecznie Rada nie może pozostać obojętna i prawdopodobnie jeszcze przed końcem roku zdecyduje się na obniżkę o 25 pb.

Tak długo nie będzie trzeba czekać na ruch ze strony Europejskiego Banku Centralnego, który w opinii większości obserwatorów obniży benchmarkową stopę procentową o 25 pb. z już i tak rekordowego 1 proc., aby pobudzać słabnąca gospodarkę. Jednak ważniejsze od decyzji w sprawie stóp procentowych jest, czy bank centralny podejmie dodatkowe działania stymulujące, które zwiększyłyby zaufanie do europejskiego sektora finansowego. Sama decyzja o obniżce stopy referencyjnej to za mało, aby zmienić obraz rynku, wszak mało która firma odważy się zaciągnąć kredyt, jeśli perspektywy dla gospodarki nie ulegną poprawie. EBC może obniżyć do zera stopę depozytową, aby zniechęcić banki komercyjne do przetrzymywania gotówki na rachunkach w banku centralnym i skierowania kapitału do wzmocnienia akcji kredytowej, jednak szanse na taki rozwój wypadków pozostaje małe. Od wielu miesięcy zerowe stopy procentowe utrzymywane są w Szwajcarii, co jednak nie powstrzymuje napływu kapitału inwestycyjnego do genewskich banków, tym samym zmuszając Narodowy Bank Szwajcarii do sztucznej obrony kursu franka. EBC może także wznowić program skupu obligacji na rynku wtórnym w ramach programu SMP albo zapowiedzieć trzecią rundę tanich pożyczek płynnościowych dla banków (LTRO). Jeśli jedno z tych dwóch rozwiązań znajdzie się w dzisiejszym komunikacie po posiedzeniu, rynki zareagują pozytywnie (silniejsze euro, wzrost apetytu na ryzykowne aktywa, m.in. złotego), przynajmniej w krótkim okresie, gdyż w szerszym kontekście nic to nie zmienia. Skup obligacji nie wpłynie na poprawę zaufania do rządowego długu, a bardziej stanie się okazją dla części inwestorów do pozbycia się niechcianych obligacji po przystępnej, sztucznie zawyżonej przez EBC cenie. Trzecia runda LTRO powinna mieć trwalszy efekt, ale po dwóch poprzednich rundach banki otrzymały ponad 1 bilion euro kapitału, a pomimo tego hiszpański sektor bankowy nie uniknie dokapitalizowania. Szanse na zapowiedź któregoś z rozwiązań wydają się niskie, a nawet jeśli wystąpią, to na kilka miesięcy oddalą zagrożenie załamania finansowego w Europie, jednak nie wyeliminują go w całości. Aby zapewnić trwała stabilizację w strefie euro konieczne są zmiany systemowe po części zasygnalizowane na zeszłotygodniowym szczycie UE. Nim to jednak nastąpi, jeszcze przez pewien czas niepewność będzie dominowała na rynkach finansowych.

Decyzja ECB zostanie opublikowana o 13:45, natomiast konferencja prasowa prezesa banku Mario Draghiego rozpocznie się o 14:30. Wcześniej o 13:00 decyzję podejmuje Bank Anglii, który powinien pozostawić stopę procentową na poziomie 0,5 proc., ale oczekuje się, że bank zdecyduje się na rozszerzenie programu luzowania ilościowego o 50 mld funtów do 375 mld funtów w odpowiedzi na pogorszenie aktywności gospodarczej w Wielkiej Brytanii. Z danych makroekonomicznych uwagę zwraca raport o zamówieniach przemysłowych z Niemiec (12:00), tygodniowy raport o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych USA (14:00) oraz odczyt indeks ISM dla sektora usługowego USA (16:00).

Źródło: Konrad Białas, Analityk Domu Maklerskiego AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

09:46 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.